Miasto stawia na edukację

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, przy ul. Świerkowej zyskali lepsze warunki nauki. Zakończyła się modernizacja jednego ze szkolnych budynków, a to dopiero pierwszy etap prac. W planach jest jeszcze termomodernizacja głównego gmachu. Nowy wygląd zyska też teren przed szkołą.

Po feriach zimowych uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych wrócili do zmodernizowanego budynku - grafika artykułu
Po feriach zimowych uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych wrócili do zmodernizowanego budynku

Gdy młodzież z ZSM wróciła na lekcje po feriach zimowych, czekała ją niespodzianka. Budynek dawnych warsztatów szkolnych został gruntownie wyremontowany. Odnowiono posadzki, pomalowano ściany, postawiono ścianki działowe i zamontowano podwieszane sufity. Zmiany dotyczyły jednak nie tylko estetyki. Pomieszczenia wyposażono w nowoczesny system wentylacji mechanicznej, system pożarowy, nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody, instalacje elektryczne (w tym oszczędne oświetlenie oparte o LED) oraz nowy system wodno-kanalizacyjny. Budynek został ocieplony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szkoła wzbogaciła się też pomieszczenia dydaktyczne. Młodzież może uczyć się w 4 zupełnie nowych salach, 9 kolejnych zostało zmodernizowanych.

- Cieszę się, że szkoła zyskała nowe pracownie, a uczniowie lepsze warunki nauki. To kolejny przykład, który pokazuje, że Poznań stawia na rozwój bazy dydaktycznej. Dotyczy to zarówno placówek kształcących w zawodzie - techników i szkół branżowych, jak i pozostałych - liceów ogólnokształcących i szkół podstawowych. Zależy nam, aby krok po kroku poprawiać warunki kształcenia wszystkich uczniów na terenie naszego miasta - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wszystkie nowe pomieszczenia są wyposażone na potrzeby kształcenia zawodowego (znajduje się tam sieć komputerowa i elektryczna, a w części sal także instalacja sprężonego powietrza). W pracowniach uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu. W planach jest zakup kolejnych urządzeń.

- Zyskaliśmy laboratoria i pracownie przeznaczone do nauki przedmiotów zawodowych - tłumaczy Małgorzata Nawojczyk, dyrektorka Zespołu Szkół Mechanicznych. Jak podkreśla, uczniowie są zachwyceni. - Dzięki temu mogą rozwijać na lekcjach swoje zainteresowania i pasje. Większa liczba sal lekcyjnych, daje też możliwości organizowania większej liczby zajęć dodatkowych.

Na zmianach zyskają też miłośnicy sportu. W zmodernizowanym budynku znalazła się siłownia, sala do sportów walki oraz nowa sala gimnastyczna - wraz z zapleczem i szatnią.

- Sytuacje, w których uczniowie mogą wziąć po lekcji wf-u prysznic, przebrać się i skorzystać z toalety są już standardem, jednak nasza młodzież nie miała dotąd tak dobrych warunków - zauważa Małgorzata Nawojczyk.

Przestrzeń przeznaczona na cele oświatowe wynosi 1 805 mkw, co stanowi 52 proc. całkowitej powierzchni budynku. Pozostała część będzie wykorzystana na potrzeby archiwum zakładowego Urzędu Miasta Poznania.

Kolejny etap prac to termomodernizacja głównego budynku Zespołu Szkół Mechanicznych.

- Zyskamy dzięki temu piękny kompleks szkolny - podkreśla Małgorzata Nawojczyk.

Zagospodarowany zostanie też teren przed szkołą. Powstały już nowe, oświetlone chodniki i drogi. Wkrótce pojawi się też mała architektura - ławki i kosze na śmieci, które będą służyć nie tylko społeczności szkolnej, ale też okolicznym mieszkańcom.

Prace w kompleksie przy ul. Świerkowej zakończą się jesienią tego roku. Inwestycja "Przebudowa budynku Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu przy ul. Świerkowej 10 na potrzeby archiwum zakładowego Urzędu Miasta Poznania z zapleczem socjalno-biurowym i pomieszczeń szkolnych" została dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej (pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przeznaczonego na Termomodernizację placówek oświatowych na terenie Miasta Poznania). Kwota dofinansowania wynosi ponad 5 mln zł. Całość przedsięwzięcia to około 11 mln zł.

W Zespole Szkół Mechanicznych działa technikum mechaniczne, szkoła branżowa oraz liceum ogólnokształcące. Ogromną popularnością cieszą się m. in. klasy mundurowe (o profilach sportowo-obronnym, policyjnym czy strażackim).

Anna Jarmuż/biuro prasowe