Mobilne kamery pilnuja bezpieczeństwa

Zakończyła się pilotażowa rozbudowa Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania (SMWMP) w oparciu o mobilne zestawy kamerowe. Nowe kamery będą montowanie zależnie od potrzeb na terenie całego miasta. Aktualnie działają w rejonie Śródmieścia.

Kamery monitoringu wizyjnego - grafika artykułu
Kamery monitoringu wizyjnego

Nowe kamery monitoringu wykorzystują szerokopasmową radiową transmisję danych. To znaczy, że mogą pracować wszędzie tam, gdzie jest zasięg telefonii komórkowej. Do działania potrzebują jedynie zasilania, dlatego przenośne punkty monitoringu są montowane m. in. na latarniach oświetlenia ulicznego.

- System monitoringu mobilnego funkcjonuje już od lutego. W tym czasie zainstalowane zostały w przestrzeni publicznej 4 kamery, piąta jest rezerwowa. Miejsca ich montażu uzgodniliśmy z Policją i Strażą Miejską. Plusem jest możliwość szybkiego przeniesienia kamery w inne miejsce - wyjaśnia Michał Lemański, z-ca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

 W ramach inwestycji Poznań zyskał 5 dodatkowych punktów monitorowania i 5 stacji operatorskich. Instalacja mobilnego punktu kamerowego nie wymaga czasochłonnej i często kosztownej budowy infrastruktury doziemnego przyłącza kablowego, niezbędnego dla przesyłania obrazu z kamery oraz sygnałów sterujących. Wdrożone rozwiązanie znacząco skraca czas przygotowania oraz uruchomienia punktu kamerowego w systemie monitoringu w praktycznie dowolnym miejscu.

W wyniku wspólnych uzgodnień Wydziału, Straży Miejskiej Miasta Poznania i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu mobilne punkty monitorowania aktualnie zostały zainstalowane w następujących lokalizacjach: skrzyżowanie ulic Rybaki i Strzałowej, Garbary i Krakowskiej oraz Mostu Dworcowego i ulicy Składowej, a także parking przed starym budynkiem Dworca Głównego PKP.

Hubert Bugajny/biuro prasowe