Muzeum Powstania Wielkopolskiego coraz bliżej

Wiemy już, gdzie powstanie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Nowoczesny budynek stanie na wzgórzu św. Wojciecha. Konkurs na projekt budynku powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł.

- Musimy pielęgnować naszą tożsamość i pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie po to, byśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, podczas konferencji prasowej - grafika artykułu
- Musimy pielęgnować naszą tożsamość i pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie po to, byśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, podczas konferencji prasowej

Ostateczną lokalizację dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego - Wzgórze św. Wojciecha - wskazał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.  Jest to należąca do miasta działka, położona pomiędzy Przedszkolem nr 29 a terenem Starej Rzeźni, w pobliżu pomnika Armii Poznań. Historycznie znajduje się wewnątrz XIX- wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego, w odległości ok. 1 km od Starego Rynku, na szlaku do Parku Cytadela.

- Obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego - mimo swojej nowej, ciekawej ekspozycji - nie jest miejscem, w którym w wyczerpujący sposób można zaprezentować ten największy zwycięski zryw w historii Polski - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Powstanie Wielkopolskie zasługuje na znacznie więcej. Chcemy opowiadać o nim w nowoczesny sposób, a zwiedzających przyjmować w komfortowych warunkach na miarę XXI wieku. Szacowana kwota inwestycji może wydawać się duża, ale mamy już wstępne deklaracje ze strony rządu, że tego typu inwestycje będą wspierane. Musimy pielęgnować naszą tożsamość i pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie po to, byśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju.

Powierzchnia działki to ponad 1 ha. Budynek, który tam stanie, będzie miał powierzchnię 10 tys. m.kw,  z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM.

- Wystawa stała będzie przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci - wyjaśnia Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. - Ma koncentrować się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięskiego powstania przez pokazanie doświadczenia Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, w szczególności ich samoorganizacji, która zaowocowała wyjątkowym w dziejach Polski zwycięskim powstaniem. Wierzę, że nowe muzeum wywoła dumę ze zwycięskiego polskiego powstania, wywoła też pozytywne emocje, wzbudzi zainteresowanie, a nawet zachwyt polskim sukcesem. Odwiedzający poczują potrzebę powracania w to miejsce i polecania go innym.

Wystawa przybliży historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Ekspozycja będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Na pozostałych 60 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

- Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie się dzięki temu placówką o randze ogólnopolskiej, nowoczesną, z atrakcyjną ofertą historyczną i bogatym programem edukacyjnym - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Będzie miejscem, w którym opowiada się o przeszłości, ale w nowoczesny sposób: ciekawie i niesztampowo.

Szacuje się, że frekwencja może wynosić nawet 100 tysięcy zwiedzających rocznie. Dla porównania: do maja tego roku istniejące Muzeum Powstania Wielkopolskiego odwiedziło 16 tysięcy zwiedzających. Cieszę się, że muzeum powstanie właśnie na Wzgórzu św. Wojciecha - to miejsce, które ma ogromny potencjał.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest gotowe do ogłoszenia konkursu na projekt architektoniczny nowej siedziby. Rozstrzygnięcie możliwe jest już w grudniu tego roku.

AW