Obchody 61. rocznicy Czerwca'56 - 27.06.2017

- Będziemy pamiętać o tym co Państwu zawdzięczamy. Będziemy szanować pamięć i przekazywać następnym pokoleniom wspomnienia, by ten zryw i ta ofiara, którą Państwo ponieśli nie poszła na marne. - zwrócił się Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania, do kombatantów i uczestników wydarzeń w czerwcu 1956 roku zgromadzonych z Sali Kominkowej CK Zamek.

Spotkanie z kombatantami i uczestnikami Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. - grafika artykułu
Spotkanie z kombatantami i uczestnikami Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.

W południe złożono kwiaty pod pomnikiem adwokatów broniących w procesach po Czerwcu 1956 roku. Obelisk z napisem "Adwokatom niezłomnym obrońcom w procesach Czerwca 1956 i procesach politycznych" stoi przy budynku poznańskiej prokuratury na rogu ulic Solnej i Hejmowskiego. To właśnie Stanisław Hejmowski był jednym z tych obrońców osób oskarżonych, które brały udział w tamtych wydarzeniach. Hołd adwokatom w imieniu Miasta złożyli m.in. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, oraz Andrzej Białas, dyrektor gabinetu prezydenta Miasta Poznania.

- Stojąc u zbiegu ulic Solnej i mecenasa Stanisława Hejmowskiego wspominamy niezłomną postawę obrońców poznańskiego wolnościowego zrywu. Pomimo, że nie brali udziały w powstańczym marszu ulicami naszego miasta, stali się bohaterami Poznańskiego Czerwca. - mówił Andrzej Białas. - Ujęli się bowiem za tymi, którzy walczyli o fundamentalne wartości - godność i wolność. Obrońcy represjonowanych Powstańców Czerwcowych, podobnie jak oni - pokonali strach przed tyranią władzy. - dodał dyrektor gabinetu prezydenta Poznania.

Punktualnie o 13 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego skweru w Poznaniu. Patronem miejsca u zbiegu ulic Grobla, Za Groblą i Ewangelickiej został Jan Suwart. Jest on jedną z ikon Poznańskiego Czerwca 1956 roku. 61 lat temu był kierowcą w firmie transportowej i wziął udział w próbie zdobycia budynku Urzędu Bezpieczeństwa. Ostrzeliwał ją z broni zdobytej w więzieniu na ul. Młyńskiej. We wrześniu 1956r. stanął za to przed sądem i został oskarżony w tzw. "procesie dziewięciu".

- Dzisiejsza uroczystość jest znaczącym elementem obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Oddajemy cześć pamięci człowieka, którego życie Czerwcowy Zryw naznaczył na zawsze. - przemówił przy skwerze Jacek Jaśkowiak. - Poznański Czerwiec stał się początkiem i tłem dla osobistego dramatu Jana Suwarta, któremu on, całe swoje życie mężnie stawiał czoła. Czeski eseista Milan Kundera napisał: "Walka człowieka z władzą jest walką pamięci z zapomnieniem". Jan Suwart tę walkę wygrał, choć - ze smutkiem muszę przyznać - już w wolnej Polsce prawie otarł się o zapomnienie. - dopowiedział prezydent.

Popołudniu w Sali Kominkowej CK Zamek odbyło się spotkanie z władz miejskich i wojewódzkich z kombatantami i uczestnikami Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

- Obchodzimy 61. Rocznicę Powstania Czerwca'56. Wielu z Państwa, ale też tysiące innych uznało, że należy sprzeciwić się tamtej władzy. Część z tych osób poległo, a wielu było szykanowanych po 1956 roku. - zwrócił się do zgromadzonych w sali Zamku Jacek Jaśkowiak. 

28 czerwca odbędą się dalsze uroczystości obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca'56. Program można znaleźć na stronie http://www.poznan.pl/mim/info/news/61-rocznica-czerwca-56,107092.html

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe