Pokaz malarstwa AMUN

W Centrum Kultury Zamek otwarto niecodzienną wystawę obrazów. Autorami prac są niepełnosprawni artyści, którzy w swojej twórczości nie używają rąk. Dzieła tworzone przez członków związku Artystów Malujących Ustami i Nogami zobaczyć można do 18 kwietnia.

Pokaz malarstwa AMUN - grafika artykułu
Pokaz malarstwa AMUN

Organizacja AMUN wspiera rozwój artystyczny osób, które pomimo niepełnosprawności zapragnęły tworzyć. Dzięki temu pojawiła się również możliwość sprzedaży ich obrazów. Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych, kalendarzy oraz organizacji wystaw na terenie całego kraju.

- To ogromny prestiż dla miasta, że właśnie w Poznaniu odbywa się ta wystawa. Otwiera nasze granice wyobrażenia. Ci twórcy to osoby niepełnosprawne, ale pełnosprawne w naszym życiu kulturalnym. Zachęcam wszystkich żeby zobaczyli ich dzieła w naszym Centrum Kultury Zamek - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

AMUN działa w Polsce pod postacią wydawnictwa, które wydaje reprodukcje niecodziennych obrazów. Powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 tego typu organizacji, działających na całym świecie. Polska grupę tworzy 25 artystów, którzy pochodzą z różnych stron kraju.

- Nasza twórczość pokazuje możliwości człowieka z innej perspektywy. Nasi koledzy i koleżanki z całego świata malują w różny sposób, bo spotkały ich różne rzeczy w życiu. Takie wystawy są po to, żeby pokazać, że nawet po poważnym wypadku możemy dalej realizować swoje pasje. To jest motywacja do działania, żeby się rozwijać i ćwiczyć - deklaruje Bartosz Ostałowski, malarz AMUN z Krakowa.

Do związku należą jedynie artyści, którzy prezentują odpowiedni poziom artystyczny. Liczy się przede wszystkim talent i jakość prac. Niepełnosprawność jest sprawą drugorzędną. Takie założenia pozwoliły wprowadzić tego rodzaju twórczość na międzynarodowy rynek sztuki.

Hubert Bugajny/biuro prasowe