Poznań wśród najlepszych miast do pracy zdalnej w Europie

Stolica Wielkopolski znalazła się na siódmym miejscu wśród miast, w których najlepiej pracuje się zdalnie. W zestawieniu wzięto pod lupę 142 miejscowości z całej Europy.

Na zdjęciu panorama Poznania o zachodzie słońca, w centrum Bałtyk - grafika artykułu
Średnia szybkość internetu w stolicy Wielkopolski jest bliska średniej europejskiej

Ranking przygotowała firma Ovo Network. Pod uwagę wzięto takie cechy, jak poziom przestępczości, szybkość internetu, znajomość języka angielskiego mieszkańców, koszty transportu, wynajmu mieszkania oraz miesięcznego karnetu na siłownię i coworking space. Istotna była również dostępność do morza lub gór.

Na pierwszym miejscu znalazł się Kraków. Na podium są także Wiedeń oraz rumuńska Timisoara. Z polskich miast poza Poznaniem do pierwszej dziesiątki trafiła również Łódź (4. miejsce) oraz Warszawa (8. miejsce). Poza tym wśród najlepszych miast do pracy zdalnej są też Charków, Lwów i Petersburg, a "top ten" zamyka Belgrad. 

Poznań znalazł się na wysokim, siódmym miejscu m.in. dlatego, że poziom przestępczości jest tu o 10 proc. niższy niż średnia w krajach europejskich. Za to średnia szybkość internetu w stolicy Wielkopolski jest bliska średniej europejskiej, a mieszkańcy Poznania cieszą się świetną znajomością języka angielskiego w kontaktach z obcokrajowcami. Średnia cena miesięcznego wstępu do coworking space w Poznaniu to 134 euro, podczas gdy średnia w Europie to 178 euro.

Wysokie pozycje polskich miejscowości wynikają m.in. z tego, że kraj cieszy się coraz większą popularnością u obcokrajowców, zwłaszcza latem. W sezonie liczba atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu jest jeszcze większa, co cenią sobie głównie młodzi ludzie podróżujący po świecie. Poziom przestępczości jest w Polsce niższy o 13% niż średnia w krajach europejskich, a koszt biletów miesięcznych komunikacji miejskiej stanowi 50% średniej wartości biletu w Europie.

W zestawieniu znalazły się również miasta, w których praca zdalna jest najtrudniejsza. Na trzech ostatnich pozycjach są Neapol, Bilbao i Londyn. Neapol znacznie zaniżył ranking poprzez bardzo wysoki poziom przestępczości, wolny internet oraz słaby poziom języka angielskiego ich mieszkańców. Bilbao nie może poszczycić się dobrą znajomością angielskiego, a Londyn traci na wysokich cenach oraz bardzo wysokim wskaźniku przestępczości.

AW