Rejestr wyborców - dopisz się osobiście

To ostatnie dni, by dopisać się do rejestru wyborców w Poznaniu. Odpowiednie dokumenty można składać do piątku, lecz nie warto czekać na ostatnią chwilę. Najpewniej i najszybciej można dopisać się osobiście w urzędzie przy ul. Libelta.

To ostatnie dni, by dopisać się do rejestru wyborców i dzięki temu zagłosować w Poznaniu - grafika artykułu
To ostatnie dni, by dopisać się do rejestru wyborców i dzięki temu zagłosować w Poznaniu

Nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, by zagłosować tu w nadchodzących wyborach. Wystarczy dopisać się do rejestru wyborców. Aby to zrobić, należy zgłosić się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania (ul. Libelta 16/20). Dopisać się można również poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - ale lepiej zgłosić się osobiście.

- Jeśli ktoś złoży wniosek o dopisanie się do rejestru wyborców przez ePUAP i nie dołączy do niego wymaganego kompletu dokumentów, pracownicy urzędu będą musieli zweryfikować zawarte we wniosku oświadczenie - wyjaśnia Marek Kubiak, kierownik oddziału ewidencji ludności Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. - Poza tym zainteresowanie jest bardzo duże, do tej pory dopisało się już ponad 2200 osób, a sporo wniosków już teraz czeka w kolejce do weryfikacji. Dlatego aby uniknąć ryzyka, że wpis nie nastąpi przed wyborami, bezpieczniej jest zgłosić się osobiście.

Wśród dokumentów, które musi przedstawić każdy, kto chce wpisać się do rejestru wyborców, są: dowód osobisty lub paszport (oryginał do wglądu, dodatkowo kserokopia); wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (można pobrać go w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz deklaracja z  danymi, która również jest do pobrania w BIP.

Trzeba również przedstawić dokument, który potwierdza związki z miastem. Może to być akt własności mieszkania lub umowa najmu, umowa o pracę czy zaświadczenie o zatrudnieniu. Można również przedstawić oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym wyborca mieszka albo oświadczenie z organizacji społecznych lub stowarzyszeń, potwierdzających stałe związki z Poznaniem.

Jeśli do wniosku i deklaracji dołączony zostanie jeden z powyższych dokumentów, to wpis do rejestru dokonany zostanie od razu. Jeśli nie, urzędnicy mają trzy dni na przeprowadzenie postępowania dowodowego i wydanie stosownej decyzji.

Do rejestru mogą wpisać się osoby, które mieszkają na stałe w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, bezdomni mieszkańcy miasta oraz poznaniacy, którzy nie mieszkają pod swoim adresem stałego zameldowania. Dopisać mogą się również mieszkańcy Poznania, którzy nie mają obywatelstwa polskiego, ale są obywatelami UE.

W tej chwili zainteresowanie dopisaniem się do rejestru wyborców jest tak duże, że osoby, które chcą się dopisać, nie powinny czekać do ostatniego dnia. Bezpiecznym terminem, który gwarantuje rozpatrzenie wniosku przez urząd jest - najpóźniej - środa.

Szczegółowe informacje zawarte są w poznańskim Biuletynie Informacji Publicznej.

AW

Załączniki