Sesja Rady Miasta Poznania

Podczas wrześniowej sesji radni miejscy uchwalili program ochrony środowiska dla Poznania na lata 2017-2020 i przegłosowali zmiany w budżecie. Przyjęli też plan modernizacji urządzeń wodociągowych - z zapewnieniem, że w przyszłym roku nie będzie w Poznaniu podwyżek cen wody i ścieków.  

Sesja Rady Miasta - grafika artykułu
Sesja Rady Miasta

Pierwszy z głosowanych projektów dotyczył "Programu ochrony środowiska dla miasta Poznania na lata 2017-2020 z perspektywą do 2024 roku". Jego założenia przedstawił Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska. Program zawiera między innymi kilkanaście celów strategicznych takich jak: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, emisji ze spalania paliw stałych, zmniejszenie wpływu transportu na środowisko, ochrona przed hałasem, racjonalne gospodarowanie wodą, ochrona przeciwpowodziowa, rekultywacja terenów zdegradowanych, edukacja ekologiczna społeczeństwa, zapewnienie stałego i rzetelnego monitoringu środowiska. Radni uchwałę przyjęli.

Przegłosowano również zmiany w budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej. Przy okazji mowa była też o dofinansowaniu pobytu dzieci do lat 3 w prywatnych żłobkach. Radne PO zaproponowały, by zwiększyć liczbę dzieci korzystających ze wsparcia finansowego z 1800 do 2100, ale zmniejszyć stawkę dofinansowania z 700 zł do 600 zł. Radne podkreślały, że w z konsultacji przeprowadzonych z rodzicami wynikało, że są oni gotowi są otrzymywać nieco mniejsze dofinansowanie, ale mieć gwarancję, że nie zostaną bez pomocy.

Przyjęto uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Ułańskiej i Grunwaldzkiej" w Poznaniu, któremu pozytywną opinię wystawiła Rada Osiedla Św. Łazarz.

Następnie uchwalono "Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Aquanet S.A. na lata 2017-2026". Przy okazji zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski złożył deklarację, że w przyszłym roku nie przewiduje w Poznaniu podwyżek opłat za wodę i ścieki. Pozostaną one na poziomie obecnego roku.

 Z porządku obrad zdjęto propozycję wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów do lat 18. Poinformowała o tym autorka projektu radna klubu Zjednoczonej Lewicy Beata Urbańska, wyjaśniając, że nie ma poparcia koalicyjnego klubu Platformy Obywatelskiej.

Radny PiS Zbyszko Górny zaproponował, aby powstające rondo u zbiegu ulic Starołęckiej i Głuszyna nosiło imię Stefana Stuligrosza, wieloletniego dyrygenta chóru "Poznańskie Słowiki". Zmarły w 2012 roku prof. Stuligrosz urodził się właśnie na Starołęce. Pozytywną opinię wydała Rada Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo.

Część radnych wskazywała jednak, że jest już miejsce noszące taką nazwę:  w ubiegłym roku Rada Miasta nadała nazwę imienia Stefana Stuligrosza placowi w centrum miasta obok Akademii Muzycznej i Auli Nowa.  - Nazewnictwo w przestrzeni publicznej powinno być uporządkowane i nie wprowadzać w błąd, a tak może być w tym przypadku i nie ma to nic wspólnego ze stosunkiem do danej osoby - argumentował Grzegorz Ganowicz, który w zamian zaproponował nazwę nawiązującą do osoby i dorobku profesora: rondo "Poznańskich Słowików".

Nazwę imienia Stefana Stuligrosza poparł radny Zjednoczonej Lewicy Henryk Kania, odwołując się do postulatów mieszkańców Starołęki i Głuszyny, którzy chcieliby właśnie w ten sposób upamiętnić profesora. Z kolei radny Michał Grześ zauważył, że chodzi tu o miejsce bezadresowe, nowa nazwa nie spowoduje więc bałaganu nazewniczego. Ale były też głosy wskazujące, że dublowanie się nazw może być kłopotem. - Chciałem kiedyś, żeby zawieziono mnie na ulice Kopernika, a zawieziono mnie na osiedle Kopernika - opowiadał radny Wojciech Kręglewski.

W głosowaniu większość radnych poparła propozycję przewodniczącego Grzegorza Ganowicza. Wobec tego autor projektu Zbyszko Górny wycofał go z porządku obrad tłumacząc, że nie może zgodzić się na taką poprawkę bez konsultacji z mieszkańcami. Na raz więc rondo pozostanie bez nazwy.

Mateusz Malinowski/Biuletyn Miejski
Alicja Wesołowska/biuro prasowe