Święta w Poznaniu - jak spędzić je aktywnie?

Święta Bożego Narodzenia nie należą do najbardziej aktywnych dni w roku. Nie oznacza to jednak, że musimy je spędzić wyłącznie przy stole. Urozmaiceniem w przerwach między rybą w galarecie a makowcem może być spacer, wyjście do kina czy na łyżwy. Można też wybrać się np. do zoo i zobaczyć, jak zwierzęta spędzają święta lub obejrzeć bożonarodzeniowe żłóbki w kościołach.

W kościele Franciszkanów, jak co roku, zbudowano jeden z największych żłóbków w Europie, fot. franciszkanie.poznan.pl - grafika artykułu
W kościele Franciszkanów, jak co roku, zbudowano jeden z największych żłóbków w Europie, fot. franciszkanie.poznan.pl

Święta w zoo

Zoo nad Maltą czynne jest 365 dni w roku. A to oznacza, że w święta możemy się tam wybrać na spacer. Teren jest rozległy, więc będzie okazja na trochę ruchu po odejściu od świątecznego stołu. W Nowym Zoo można zobaczyć jak w ostatnim czasie urosła Cisna lub też gdzie ukrywają się zimą słonie. Zoo czynne będzie w godzinach od 9 do 16 (kasa i słoniarnia do 15). Bilety kosztują obecnie 10zł.

W samym centrum Poznania doskonałym miejscem na świąteczny spacer może być z kolei Stare Zoo. Warto tu odwiedzić m.in. pawilon zwierząt zmiennocieplnych (między innymi warany). Wstęp do parku jest bezpłatny. Bilety musimy mieć tylko do Świata Gadów (3 zł) i Świata Płazów i Ryb (5 zł). Stare Zoo czynne jest od 9 do 16 (kasa do 15).

Na spacer warto się również wybrać do któregoś z poznańskich parków. Można przy okazji zobaczyć, jak te zmieniły się w mijającym roku. Szczególnie zmiany te są widoczne w odnowionym parku Górczyńskim, parku Heweliusza lub w starym korycie Warty.

Palmiarnia czeka na 200 000 gościa

Palmiarnia Poznańska to doskonała propozycja dla wszystkich łaknących ciepła. Dodatkowo czeka ona na swojego 200 tysięcznego gościa. Być może wydarzy to się już w najbliższych dniach. 200 000 gość otrzyma upominek oraz możliwość zwiedzania wraz z niezwykłym przewodnikiem - dyrektorem Palmiarni Poznańskiej Przemysławem Szwajkowskim. Być może jubileuszowy gość pojawi się 26 grudnia na świątecznym koncercie harfisty Michała Zatora, który rozpocznie się o godzinie 12:00. Podczas koncertu będzie można posłuchać znanych kolęd i melodii świątecznych w unikatowej aranżacji na harfę irlandzką, przeplatanych autorskim repertuarem artysty. Wstęp w ramach biletu do Palmiarni: normalny: 9zł, ulgowy: 7zł. W Wigilię Palmiarnia będzie otwarta w godzinach 9:00-14:00 (kasa otwarta do godziny 13:00). W pierwszy i drugi dzień Świąt w godzinach 9:00-17:00 (kasa otwarta do godziny 16:00).

Świąteczne Termy

W Wigilię i Boże Narodzenie Termy Maltańskie będą zamknięte. Jednak już drugiego dnia świąt - 26 grudnia - baseny (zarówno sportowe, jak i rekreacyjne) zostaną otwarte. Tego dnia na teren Aquaparku wrócą uwielbiane przez dzieci kule wodne, które cieszyły się ogromną popularnością w tym roku. Dzieci i dorośli przebywający w Aquaparku będą mogli skorzystać z nowych, dodatkowych atrakcji. W wodzie będą odbywać się animacje doskonale znane z letniego programu Aktywne Lato. W specjalnie utworzonej strefie kreatywnej, na wszystkich chętnych będą czekać m.in. interesujące puzzle, z których będzie można stworzyć bajkowe budowle. Przez cały dzień będą odbywać się konkursy dla dzieci i dorosłych z nagrodami, a dodatkowo 26 i 27 grudnia odbędą się pokazy tańca. Wszystkie atrakcje są w ramach biletu wstępu do Aquaparku. 

Więcej informacji na stronie: www.termymaltanskie.com.pl

POSiR zaprasza

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zachęcają mieszkańców Poznania do wspólnego spalania świątecznych kalorii. Można wybrać się na basen, lodowisko lub kręgielnię.

Basen Chwiałka będzie czynny w Wigilię od 7:00 do 14:00. Pobliskie lodowisko Chwiałka również będzie tego dnia otwarte w godzinach 8:00 - 13:45. 25 i 26 grudnia będzie można pojeździć na łyżwach w godzinach popołudniowo-wieczornych, czyli od 15:00 do 20:45. Lodowisko Malta z kolei będzie zamknięte w Wigilię, ale już w pierwszy dzień świąt otworzy się o godzinie 13, a zamknie dopiero o 22:00. Dzień później lodowisko czynne będzie od 8:00 do 22:00. Kręgielnia Ośrodek Przywodny Rataje otwarta będzie w święta tylko 26 grudnia od godziny 15 do 22.

Kolędowanie

W drugi dzień świąt rusza Poznańskie Kolędowanie. Inauguracyjny koncert dziesiątej edycji kolędowania odbędzie się od godz. 19 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła na os. Piastowskim. Wystąpi Chór Dziewczęcy Gimnazjum Katedralnego. Daty kolejnych koncertów można sprawdzić na stronie: http://www.poznanskiekoledowanie.com/

Żłóbki

Warto również pospacerować po poznańskich kościołach i obejrzeć żłóbki bożonarodzeniowe. Jeden z największych, o ile nie największy, mieści się w kościele oo. Franciszkanów przy pl. Bernardyńskim. Ma on 28 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości. W szopce znajduje się ponad 400 figur i ponad 40 ruchomych elementów. W tym roku dodatkowo zaprezentowana zostanie w żłóbku scena zwiastowania z Ewangelii św. Łukasza.

Jeżeli ktoś nie będzie mógł się tam wybrać i samemu obejrzeć, to można zobaczyć specjalną panoramę na stronie http://panorama.poznan.pl/franciszkanie/

Paderewski przjeżdża do Poznania

Dzień przed 99. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz kolejny odbędzie się inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Od ponad 20 lat przyciąga ona wielu poznaniaków. Ma przypominać, z jakim entuzjazmem późniejszy premier Polski został wówczas przyjęty.

Inscenizacja rozpocznie się w środę, 26 grudnia, o godzinie 16.00, wjazdem na dworzec parowozu z zabytkowymi wagonami. Paderewski zostanie powitany śpiewem patriotycznych pieśni i, z racji świątecznego czasu, także kolęd.

W tym roku przygotowano dodatkową atrakcję - ok. godz.17 odbędzie przejazd z Mistrzem Paderewskim zabytkowym pociągiem na trasie Poznań-Swarzędz-Poznań. Będzie okazja, żeby zrobić sobie "selfie z Mistrzem". Bilety na przejażdżkę w cenie 5 zł dostępne będą wyłącznie w kasie na Dworcu Letnim.

Kina, teatry i CK Zamek

Jeżeli ktoś jednak chciałby spędzić święta przed ekranem, to może wybrać się do kina. Wszystkie poznańskie multipleksy będą zamknięte 24 grudnia, natomiast w pozostałe dni będą czynne. Kina Charlie Monroe i Muza zapraszają na seanse 26 grudnia, Rialto będzie zamknięte przez całe święta. Z kolei Kinoteatr Apollo będzie zamknięty 25 i 26 grudnia.

W dniach 24-26 grudnia CK Zamek będzie nieczynne. W tych dniach nie będzie można więc obejrzeć wystawy "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst".

Również poznańskie teatry mają przerwę świąteczną. Aktorzy wrócą na deski 27 grudnia.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe