Więcej strażników od Nowego Roku

Od 1 stycznia na ulicach Poznania będzie o 53 strażników miejskich więcej. 31 to nowi pracownicy, pozostali zamiast prac administracyjnych będą patrolowali ulice.

sm.poznan.pl
sm.poznan.pl

Zredukowana zostanie kadra kierownicza z 38 osób do 30.  Zamiast siedzieć za biurkiem, strażnicy ruszą w teren. Zmiany są częścią planu reorganizacji Straży Miejskiej, która trwa i zakończy się w październiku przyszłego roku.

Reorganizacja Straży Miejskiej podniesie skuteczność oraz przyspieszy interwencję strażników.

- Ta restrukturyzacja to szereg działań, których oczekują mieszkańcy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Naszym założeniem jest, żeby Straż Miejska była dużo bliżej ludzi, dlatego zaplanowaliśmy zmianę organizacji oraz większą specjalizację. Zależy nam, żeby Strażnicy Miejscy byli wizytówką Poznania - podkreśla.

Jednym z założeń jest poprawa komunikacji z mieszkańcami.

- Każdy samorząd pomocniczy będzie mieć przypisanego funkcjonariusza - mówi Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej - W ramach referatów dzielnicowych będą rozwiązywane sprawy lokalne. Strażnicy będą konsultować z mieszkańcami pomysły na zwiększenie miejsc parkingowych na osiedlach, a także doradzą jak zabezpieczyć miejsca przed nielegalnym parkowaniem - dodaje.

Zmieni się struktura referatów dzielnicowych. Ich liczba spadnie z 7 do 6, za sprawą połączenia referatów Piątkowa i Winograd w jeden referat Północ.

W służbie pojawi się eko-patrol. Dwuosobowa załoga w nowym pojeździe będzie zajmować się czystością oraz ochroną środowiska. Zadaniami zespołu będzie m.in. przewóz drobnych zwierząt do weterynarza lub ptaków do azylu, interwencja w sprawie dzikich wysypisk i porzuconych wraków samochodów. Samochód eko-patrolu wyposażony jest w klatkę, nosze, specjalne rękawice do chwytania zwierząt, 2 rodzaje chwytaków oraz foto-pułapkę.

Powstaną 4 referaty ogólnomiejskie. Interwencyjny, w którym 58 strażników będzie pełnić służbę całodobową. Drogowy , który będzie odpowiadał za przepisy drogowe. Trzeci to referat zarządzania operacyjnego. Do jego zadań będzie należeć służba dyżurna, ceremonia i służba zabezpieczenia. Czwarty zajmie się monitoringiem miejskim, profilaktyką szkolną i zabezpieczeniem imprez miejskich.

Obecnie w Straży Miejskiej pracuje 300 strażników.

Damian Rubik/biuro prasowe