Bolid studentów Politechniki Poznańskiej

Maria - tak nazywa się nowy bolid stworzony przez studentów Politechniki Poznańskiej, członków drużyny PUT Motorsport. Bolid został oficjalnie zaprezentowany władzom uczelni, sponsorom i publiczności.

Maria - bolid studentów Politechniki Poznańskiej (foto: PUT Motorsport)
Maria - bolid studentów Politechniki Poznańskiej (foto: PUT Motorsport)

Nazwa bolidu nawiązuje do Marii Skłodowskiej-Curie, która jest patronką placu na Wildzie, przy którym swoją siedzibę ma rektorat Politechniki Poznańskiej. W sąsiedztwie są także warsztaty, w których powstał bolid.

Studenci przygotowują teraz bolid do startów na profesjonalnych torach wyścigowych. Wyścigi odbywają się w ramach tzw. Formuły Student. Jest to cykl wyścigów dla konstrukcji stworzonych przez studentów. W ostatnich latach w zawodach brało udział ponad 600 zespołów z 52 krajów.

Maria jest czwartym bolidem, który powstał w warsztatach Politechniki. W poprzednich latach studenci prezentowali: Wartę, Wildę i Cybinę. W zawodach Formuła Student studenci Politechniki zdobyli między innymi: 5. miejsce w klasyfikacji generalnej w 2017 roku w Wielkiej Brytanii oraz nagrodę za najlepszy debiut w 2015 roku na Węgrzech.

Wszystkie bolidy Politechniki powstają przy ścisłej współpracy z fabryką Volkswagen Poznań.