700 historyków z 70 krajów w Poznaniu

Porównaniu miejsca, jakie w historiografii zajmuje szeroko rozumiany Zachód, a jakie Wschód (i inne regiony świata) - to jeden z "wielkich tematów" XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych, który już w przyszłą niedzielę 21 sierpnia rozpocznie się w Poznaniu. To temat wypracowany przez polskie środowisko historyczne, wspólnie z historykami z krajów naszego regionu. 

Poznańskie uczelnie w czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022

Poznańskie uczelnie znalazły się w czołówce dwudziestego trzeciego rankingu polskich szkół wyższych opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Drugie miejsce w skali kraju w swojej kategorii zajął Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a trzecie miejsca w swoich kategoriach zajęły: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. 

Studenckie Noble dla studentek UAM i UEP

Karolina Król, studentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, otrzymała Studenckiego Nobla w kategorii Dziennikarstwo i literatura. Z kolei Studencki Nobel w kategorii Działalność społeczna trafił do Agaty Szewczykowskiej, studentki zarządzania na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. 

Wykład otwarty: "Discrete Stability ̶ The Perpetual Challenge in Numerical Approximation of Partial Differential Equations"

Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty Prof. Leszka Demkowicza, pt. "Discrete Stability ̶ The Perpetual Challenge in Numerical Approximation of Partial Differential Equations", który odbędzie się 13 czerwca 2022 r. o godz. 13:30 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, ul. Jana Pawła II 28, sala 123 BT.

Poznańska Nagroda Literacka przyznana

Profesor Stanisław Rosiek - laureat Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej - odebrał oficjalnie swój dyplom. Podczas uroczystej gali ogłoszono także nazwisko zdobywcy Stypendium im. Stanisława Barańczaka - jest nią Urszula Honek.

Srebrna Pieczęć dla prof. Śliwińskiego

Profesor Piotr Śliwiński, historyk i krytyk literatury, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odebrał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta stolicy Wielkopolski. 

Live Q&A "Rekrutacja na studia w Poznaniu"

Egzamin maturalny 2022 w głównym terminie dobiegł końca. Dla większości maturzystek i maturzystów oznacza to koniec przygody ze szkołą średnią i początek edukacji na studiach wyższych.  Żeby jednak zostać studentką/studentem niezbędne jest przejście przez cały proces rekrutacji.

Dlatego Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu  zaprasza maturzystki i maturzystów oraz ich rodziców oraz wychowawczynie i wychowawców klas na "Live Q&A - Dwa Kwadranse z Doradcami", który odbędzie się we wtorek, 7 czerwca, o godz. 20:00.

Konkurs na Miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich

Młode poznanianki i poznaniaków wspierać będzie Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich. Właśnie ogłoszono konkurs na to stanowisko. To odpowiedź na oczekiwania oraz potrzeby dzieci i młodzieży z poznańskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Do zadań rzecznika należeć będzie m.in. zapewnienie uczennicom i uczniom merytorycznego wsparcia w zakresie korzystania ze swoich praw.

Wykłady otwarte Prof. Jean-Claude Kaufmanna na Wydziale Socjologii

Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na dwa wykłady Prof. Jean Claude Kaufmanna, które odbędą się:

- 23 maja 2022 r. o godz. 10:00, pt. "Metoda badań: wywiad rozumiejący". Wykład w formie stacjonarnej odbędzie się na Wydziale Socjologii UAM, ul. Szamarzewskiego 89, budynek E, sala B. W formie zdalnej wykład będzie dostępny pod linkiem: https://bit.ly/39EkUCg

- 24 maja 2022 r. o godz. 17:00, pt. " Demokracja jako proces historyczny". Wykład w formie stacjonarnej odbędzie się w Domu Tramwajarza, ul. Słowackiego 19. W formie zdalnej wykład będzie dostępny pod linkiem: https://bit.ly/391BITv,

Kurs języka polskiego dla ukraińskich studentów i studentek

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu organizuje bezpłatny kurs języka polskiego dla ukraińskich studentów i studentek, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022. Zajęcia realizowane będą w ramach programu "Solidarni z Ukrainą" prowadzonego we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. 

Wykłady otwarte Prof. Pabla Blanco Sarto na Wydziale Teologii UAM

Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykłady otwarte Profesoara Pabla Blanco Sarto. Wykłady odbędą się stacjonarnie na Wydziale Teologicznym UAM, ul. Wieżowa 2/4, 61-111 Poznań w terminie:

09.05.2022 r., godz. 13.00: L'ecclesiologia eucaristica di Joseph Ratzinger

10.05.2022 r., godz. 12.00: The ecumenical ecclesiology of John Henry Newman

Poznańska Nagroda Literacka 2022

22 kwietnia na UAM ogłoszono pierwsze wyniki tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Historyk literatury, eseista i wydawca Stanisław Rosiek został uhonorowany Nagrodą im. Adama Mickiewicza. Podczas konferencji, która odbyła się w Gabinecie Rektora, Jej Magnificencja prof. Bogumiła Kaniewska oraz Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski ogłosili zarówno nazwisko laureata, jak i trojga nominowanych do Nagrody - Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to: Anna Dżabagina, Urszula Honek, Maciej Jakubowiak. 

Strona 1 2 162