Google Online Marketing Challenge

Zespół studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się wśród 30 najlepszych na świecie i jednocześnie w gronie Top 15 Europy tegorocznej edycji konkursu Google Online Marketing Challenge (GOMC).

Google Online Marketing Challenge - grafika artykułu
Google Online Marketing Challenge

Sklasyfikowani jako najlepszy polski zespół, studenci UAM pokonali ponad 1660 drużyn z całego świata i zdobyli tytuł: AdWords Business Semi-Finalist (CID: 1828073032). Pod opieką naukową dr. Wojciecha Czarta z Wydziału Fizyki UAM przeprowadzili kampanię promocyjną dla internetowego sklepu modelarskiego Fun & Fly.

Kolejny zespół UAM startujący w GOMC w ramach prowadzonych przez dr. Czarta zajęć z marketingu internetowego dla studentów wymiany międzynarodowej (AMU-PIE) został sklasyfikowany w rankingu GOMC jako "Strong" w kolejnej kategorii po finalistach i półfinalistach.

GOMC jest jednym z największych międzynarodowych konkursów marketingu internetowego, w którym co roku biorą udział tysiące zespołów studenckich z całego świata. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować i przeprowadzić trzytygodniową kampanię promocyjną dla wybranej firmy. Konkurs wymaga od uczestników znajomości marketingu internetowego, metod optymalizacji oraz zarządzania strategicznego. Zaletą konkursu jest umożliwienie studentom zdobycia doświadczenia pracy w rzeczywistej przestrzeni rynkowej jeszcze w murach uczelni.

Studenci UAM przygotowują się do konkursu w ramach autorskich zajęć "Technologie e-commerce - marketing internetowy", prowadzonych na Wydziale Fizyki UAM przez dr. Wojciecha Czarta. Wykład ten jest prowadzony dla kierunku studiów licencjackich Technologie Komputerowe oraz magisterskich Techniczne Zastosowania Internetu, zastępowany obecnie przez nowy międzyuczelniany kierunek Aplikacje Internetu Rzeczy prowadzony wspólnie przez UAM oraz Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Dr Czart prowadzi również bliźniacze zajęcia dla studentów wymiany międzynarodowej w ramach programu AMU-PIE (semestr zimowy i wiosenny).

Zespoły przygotowujące się do konkursu w ramach prowadzonych na Wydziale Fizyki UAM zajęć od 2009 r. aż czterokrotnie znaleźli się w finałowym Top 5 Europy, a ośmiokrotnie w półfinale (od 2011 r. określany jako Top 15 Europy).