Inna strona Poznania - cz. 2

Kontynuujemy wędrówkę przez Poznań! W poprzedniej części przyglądaliśmy się różnym odcieniom życia kulturalnego. A ponieważ pogoda sprzyja spacerom, tym razem ruszymy nieco bardziej rekreacyjnym szlakiem. Prezentujemy miejsca, do których poznańskie studentki i studenci chętnie udają się letnią porą (i nie tylko)...

Cytadela
Cytadela

Przestrzenie zielone kryją się na mapie Poznania tam, gdzie byśmy tego nawet nie oczekiwali. Spośród kamienic na ruchliwej ulicy Głogowskiej a niedaleko od Dworca Zachodniego wyłania się Park Wilsona. Chociaż nie rozciąga się na wielkiej powierzchni, stanowi doskonałą oazę spokoju dla studentów dawnego Collegium Chemicum (przy ul. Grunwaldzkiej). Z jednej strony - nieokrzesany ogród angielski z malowniczym stawem, z drugiej - fontanna i uporządkowane alejki w stylu francuskim, a między nimi muszla koncertowa. Wizyta w pawilonach Palmiarni to z kolei unikatowa możliwość, by chociaż na chwilę przenieść się do lasu deszczowego.

Na dłuższe spacery idealna będzie Cytadela - olbrzymia zielona przestrzeń zlokalizowana niedaleko Wydziału Prawa i Administracji UAM. To tutaj w 2009 roku odbył się koncert legendarnej grupy Radiohead. W parku odnajdziemy monumentalne dzieło polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz - "Nierozpoznani" - oraz  muzea. Chociaż Cytadelę kojarzy się ze względów historycznych, dla studentów jest też doskonałym miejscem rekreacyjnym.

Miasto ma oczywiście do zaoferowania szereg alternatyw, ale w praktyce często pozostają one nieodkryte przez przyjezdnych. Dla poznaniaków miejscem urokliwym jest nieustająco jezioro Rusałka, do którego można sprawnie dotrzeć pieszo, idąc z uniwersyteckiego "Szamarzewa" (ok. 15 minut). Mieszkańcy chętnie przybywają na plażę znajdującą się na wschodnim brzegu. Punkt gastronomiczny i polanka są nie bez powodu odpowiednim miejscem na popołudniowy piknik.

Pozostaje pytanie, czy na prawym brzegu Warty znajdziemy ciekawe propozycje rekreacyjne. Przede wszystkim - trudno jest chyba nie wspominać o Jeziorze Maltańskim, znajdującym się tuż przy Kampusie "Piotrowo" Politechniki Poznańskiej. Ścieżki rowerowe, ośrodek MaltaSki, tory regatowe a w sezonie zimowym kryte lodowisko... to tylko niektóre z zalet tego tętniącego życiem miejsca. Ci, którym zależy na odrobinie spokoju, docenią najprawdopodobniej Park Tysiąclecia. Wystarczy podążyć drogą za Termami Maltańskimi.

jd