Innowacje społeczne - projekt grantowy

Przepis na wielkopolską innowację społeczną - usługi opiekuńcze dla osób zależnych - to nowy projekt grantowy, którego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2016. Projekt jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w partnerstwie z Miastem Poznań i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Innowacje społeczne - projekt grantowy - grafika artykułu
Innowacje społeczne - projekt grantowy

Celem projektu jest: wsparcie rozwoju 30 innowacyjnych pomysłów/rozwiązań, które przyczynią się do skuteczniejszego i efektywniejszego rozwiązywania problemów społecznych związanych z zabezpieczeniem potrzeb osób zależnych.

Innowacja społeczna to: rozwiązania efektywne, nowatorskie, odpowiadające na rzeczywiste potrzeby społeczne, zwiększające społeczny potencjał do działania i prowadzące od pomysłu do wdrożenia. Niezbędne elementy towarzyszące wdrażaniu innowacji społecznych to międzysektorowość, tworzenie nowych relacji, otwartość na współdziałanie, założenie presumpcji (połączenie produkcji z konsumpcją, zaangażowanie konsumentów w produkcję potrzebnych im dóbr) i koprodukcji, oddolność, współzależność, tworzenie nowych możliwości oraz efektywniejsze wykorzystanie środków i zasobów. Dodatkowo, poprzez innowację społeczną rozumie się nowe rozwiązanie w skali kraju.

Innowacyjne usługi opiekuńcze na rzecz osób zależnych to: usługi opiekuńcze świadczone w lokalnym środowisku z użyciem nowatorskich metod lub form pomocy wspierające osoby zależne i ich otoczenie w funkcjonowaniu w codziennym życiu i pełniejszym uczestnictwie w życiu społeczno-zawodowym.

Osoba zależna to: osoba, która ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.

Innowacyjny pomysł to np.: produkt, urządzenie, narzędzie, sposób organizacji pracy, procedura działania, usługa.

Grupą docelową projektu są: Innowatorzy/Grantobiorcy tj. podmioty prywatne, w tym osoby fizyczne i grupy nieformalne, podmioty publiczne i niepubliczne, organizacje pozarządowe, którzy mają pomysł na innowację społeczną dotyczącą usług opiekuńczych dla osób zależnych.

Załączniki