Kolorowy Uniwersytet UAM

Po raz siódmy rozpoczną się zajęcia organizowane w ramach Kolorowego Uniwersytetu UAM. Kolorowy Uniwersytet to atrakcyjna propozycja przygody edukacyjnej, skierowana do dzieci w wieku 8-12 lat, uczęszczających do szkół podstawowych na terenie Poznania i województwa Wielkopolskiego.

Badanie EEG
Badanie EEG

W tym roku w projekcie bierze udział 14 poznańskich wydziałów UAM, Biblioteka Uniwersytecka oraz Ogród Botaniczny. Podczas dwóch semestrów odbędzie się 8 spotkań dla każdej z grup. Dotychczas w projekcie uczestniczyło blisko 2500 dzieci z Wielkopolski.

Tegoroczny Kolorowy Uniwersytet zainauguruje wykład prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UAM, prof. Ryszarda Naskręckiego, zatytułowany "Oko i mózg - razem czy osobno?". Wydarzenie rozpocznie się 9 października 2017 o godz. 15:00 w Auli UAM.

Dzięki oczom widzimy otaczający nas świat, ale czy możemy go zobaczyć bez naszego mózgu? Czy do widzenia potrzebny jest mózg? W jaki sposób oczy i mózg współpracują ze sobą? Jak w mózgu, najbardziej złożonej maszynie świata, powstaje "widzenie"? Co to znaczy mieć dobry wzrok? Jak go można zmierzyć? Dlaczego mamy dwoje oczu i czy wszyscy widzimy takie same kolory? Czy ludzie i zwierzęta widzą tak samo? Jak można podglądać pracę mózgu i co z tego podglądania wynika? Czy możemy zmierzyć jak mózg myśli? Na te i na inne pytania postara się odpowiedzieć na wykładzie inauguracyjnym prorektor UAM - prof. Ryszard Naskręcki. Podczas wykładu użyty zostanie system EEG służący do badania czynności mózgu.