Leadership Symposium artystycznych szkół wyższych

Blisko 60 rektorów i przedstawicieli władz artystycznych szkół wyższych z całego świata weźmie udział w 8. edycji międzynarodowego LEADERSHIP SYMPOSIUM z tematem przewodnim: Dziedzictwo / Przemiany / Wartości (Heritage / Transitions / Values). Organizatorem sympozjum jest Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Sympozjum odbędzie się w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2017.

Leadership Symposium - grafika artykułu
Leadership Symposium

The European League of Institutes of the Arts (ELIA) organizuje Leadership Symposium po raz pierwszy w tej części Europy. Wcześniejsze edycje tego wydarzenia odbyły się w Los Angeles, Londynie, Hongkongu, Zurychu, Vancouver, Helsinkach oraz w Kapsztadzie.

ELIA powstała w 1990 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Działa jednak jako niezależna organizacja skupiająca ok. 350 członków reprezentujących władze uczelni z 47 krajów. Uczelnie zrzeszone w ELIA kształcą profesjonalistów we wszystkich dyscyplinach artystycznych. Instytucja ta powołana została w celu ciągłego wzmacniania pozycji edukacji artystycznej na poziomie uniwersyteckim, wspierania edukacji w sztuce oraz roli kultury jako centralnego czynnika rozwoju społecznego i ekonomicznego oraz promowania różnorodności w kulturze i wspierania międzykulturowej komunikacji. Organizacja od ponad 25 lat tworzy platformę dyskusji i wymiany kulturalnej na światowym poziomie.

Program ósmej edycji międzynarodowego Leadership Symposium, którego tematem przewodnim jest: Dziedzictwo/Przemiany/Wartości (Heritage/Transitions/Values) obejmie wystąpienia prelegentów oraz dyskusje panelowe, umożliwiające nawiązanie współpracy oraz wymianę myśli pomiędzy instytucjami zrzeszonymi w ELIA.

Tegoroczna edycja Leadership Symposium wpisuje się także w potrzebę dyskusji o roli artystycznego szkolnictwa wyższego w Europie. W kontekście zmian w polskim systemie edukacji, niesłychanie ważna okazuje się potrzeba podejmowania najistotniejszych dla edukacji kulturalnej tematów. Uczestnicy konferencji będą starali się odpowiedzieć na pytania: czy dziedzictwo, rozumiane jako system wartości i norm, na którym opierają się uczelnie artystyczne, jest nadal aktualne?

Sympozjum towarzyszy konkurs dla studentów na projekt plakatu związanego z tematem przewodnim wydarzenia. Uczestnicy konferencji dokonają wyboru zwycięskich prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Atrium UAP oraz opublikowane w katalogu poświęconym konferencji.