XVI Debata Akademicka

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny zapraszają do udziału w XVI Debacie Akademickiej. Tematem debaty będzie: "Polska po wyborach". Debata odbędzie się 21 października 2019 (godz. 17:00 sali 4.1 CEUE UEP, przy ul. Towarowej 55 w Poznaniu).

XVI Debata Akademicka - grafika artykułu
XVI Debata Akademicka

Wielokrotnie powtarzamy, że w demokracji kartka wyborcza jest głównym narzędziem zmian w systemie politycznym. Zmian, które często zaskakują, o czym w ostatnich latach mogli przekonać się obywatele mieszkający po obu stronach Atlantyku. Drugą powtarzaną prawdą jest stwierdzenie, że w demokracji każdy głos jest ważny i może mieć wpływ na ostateczny wynik wyborów. Media odwołują się do 2000 roku, kiedy to 537 głosów mieszkańców Florydy zadecydowało, że George Bush zamieszkał w Białym Domu.

W niedzielę zakończył się kolejny etap wyborczego maratonu, w czasie którego wybraliśmy władze samorządowe, naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim oraz posłów i senatorów. Na tym jednak cykl wyborczy się nie kończy - za pół roku wybierzemy prezydenta.

W trakcie kampanii wyborczej politycy (i wspierające ich partie polityczne), przedstawili nam obraz "kraju miodem i mlekiem płynącego", a my będziemy szczęśliwi, młodzi, bogaci a przede wszystkim zdrowi. Zapominamy, że nie jesteśmy "wyspą szczęśliwości", tylko żyjemy tu i teraz. Jednak bardzo często właśnie o takiej wspaniałej rzeczywistości chcemy słuchać, zapominając o tym, o czym mówiła Margaret Thatcher: "rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy; ma wyłącznie pieniądze obywateli". Innym razem zaś stwierdziła, że "państwo niczego nie daje, bo niczego nie ma. Jeżeli rząd twierdzi, że daje komuś, znaczy zabiera Tobie".

Kiedy opadnie kurz przedwyborczej zawieruchy, przychodzi czas weryfikacji głoszonych haseł. Kampanijny optymizm zastępuje szara rzeczywistość. Racje miał zatem Albert Einstein, który pisał, że "Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by rozwodzić się nad przyszłością". Krajobraz po wyborach nad Wisła spróbują opisać i ocenić uczestnicy kolejnej Debaty Akademickiej. Tym razem panelistami będą:

dr hab. Andrzej Stelmach, prof. UAM

dr hab. Krzysztof Podemski, prof. UAM

dr hab. prof. UEP Izabela Janicka, UEP

dr Michał Polakowski, UEP

Debatę prowadzi dr Krzysztof Gołata z UEP.

Zagadnienia:

1. "My elektorat" - mit i rzeczywistość,

2. Wybory 2019 i co dalej? Czy podziały społeczne są trwałe?

Spotkanie 21 października będzie 16-stym w historii spotkań naukowców obu uczelni. Debaty dotyczą ważnych procesów i zjawisk współczesności i są odpowiedzią na oczekiwania znacznej części środowiska naukowego. Wiele wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie budzi niepokój. Brakuje zarówno pogłębionych ocen tego, czego jesteśmy świadkami, jak i nowych inspirujących idei o szerszym zasięgu. Jak twierdzą inicjatorzy Debat - rektorzy UAM i UEP - obowiązkiem naukowców jest krytyczne, intelektualne zaangażowanie w otaczającą rzeczywistości i dbałość o standardy publicznej dyskusji. Temu właśnie służą Debaty Akademickie, podczas których o gorących tematach uczestnicy rozmawiają w sposób pogłębiony, racjonalny i wyważony.