Prof. Thomas Cech (USA) 16.05.2013

Prof. Thomas Cech został laureatem nagrody Nobla w 1989 roku za odkrycie katalitycznych RNA, które stało się podstawą hipotezy "świata RNA" jako ważnego etapu w powstaniu życia na Ziemi.

Obecnie jest dyrektorem BioFrontiers Institute Uniwersytetu Colorado w Boulder. Tematyka badawcza jego zespołu dotyczy m.in. struktury i funkcji telomerazy oraz niekodujących RNA kontrolujących transkrypcję u eukariotów.

Thomas R. Cech dołączył do grona profesorskiego Uniwersytetu Colorado w Boulder w 1978 roku. W 1988 roku został badaczem Howard Hughes Medical Institute na tym uniwersytecie, oraz w 1990 roku otrzymał tytuł Distinguished Professor of Chemistry and Biochemistry.

W 1982 Prof. Cech wraz ze swoją grupą badawczą ogłosił, że cząsteczki RNA z jednokomórkowego organizmu Tetrahymena przecinają oraz tworzą wiązania chemiczne w całkowitej nieobecności białek. W ten sposób pokazał, że RNA nie jest jedynie biernym uczestnikiem w przenoszeniu informacji genetycznej, ale może też posiadać aktywną rolę w metabolizmie komórkowym. Odkrycie samoprzecinających się RNA przez zespół prof. Cecha było pierwszym wyjątkiem od długo utrzymującego się poglądu, że reakcje biologiczne są zawsze katalizowane przez białka. Ponadto stało się ono podstawą do zaproponowania nowego, prawdopodobnego scenariusza powstania życia, ponieważ skoro cząsteczka RNA może zarówno przenosić informację genetyczną jak i być katalizatorem reakcji chemicznych, to pierwszy samoreprodukujący się system mógł być złożony wyłącznie z RNA.

W styczniu 2000 roku, Prof. Cech objął funkcję prezydenta Howard Hughes Medical Institute, który jest największą prywatną organizacją zajmującą się badaniami biomedycznymi w Stanach Zjednoczonych. HHMI wspomaga także edukację naukową na wszystkich poziomach (od szkoły podstawowej do uczelni medycznych) oraz badania międzynarodowe za pomocą programu grantowego o wartości 80 milionów dolarów rocznie.

W kwietniu 2009 roku, Prof. Cech powrócił do pełnego zaangażowania w pracę badawczą oraz edukacyjną na Uniwersytecie Colorado w Boulder, gdzie jest także dyrektorem Instytutu BioFrontiers Uniwersytetu Colorado.

Osiągnięcia Profesora Cecha zostały wyróżnione wieloma amerykańskimi oraz międzynarodowymi nagrodami, w tym nagrodą Albert Lasker Basic Medical Research Award (1988), nagrodą Nobla w dziedzinie Chemii (1989), oraz medalem National Medal of Science (1995). W 1987 roku Dr. Cech został wybrany do Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych oraz wyróżniony tytułem profesorskim American Cancer Society, a w 2000 roku został wybrany do Institute of Medicine.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej