Harmonogram wykładów w ramach Programu "Akademicki i naukowy Poznań" 2012/2013

Prof. Erwin Neher (Niemcy) 6.07.2013

Miasto Poznań i Politechnika Poznańska zapraszają na wykład prof. Erwina Nehera z Instytutu Max Plancka z Göttingen, który uświadomi nas, że mózg człowieka jest siecią około 1011 neuronów podczas wykładu pt.: "Brain Signals: Communication and Information Processing in the Central Nervous System". Wykład odbędzie się 6 lipca 2013 w godz. 12.45-13.30, w Centrum Wykładowo - Konferencyjnym PP, ul. Piotrowo 2 (Aula).

Prof. Neher otrzymał nagrodę Nobla w 1991 r. za rozwinięcie techniki "patch clamp" do nagrywania aktywności kanałów jonowych.


Prof. Dirk Lefeber (Belgia) 02.07.2013

Miasto Poznań oraz Politechnika Poznańska zapraszają na wykład otwarty "Physical and cognitive human robot interaction", któy wygłosi Prof. Dirk Lefeber z Vrije Universiteit Brussel. Wykład odbedzie się 2 lipca 2013 r. o godz. 10.00 w sali 8 CW Politechniki Poznańskiej.

Dirk Lefeber zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Mechanicznym i jest kierownikiem grupy Robotyki i Dynamiki Układów Wieloczłonowych (R&MM) na uniwersytecie Vrije Universiteit Brussel.


Prof. Javad Parvizi (USA) 20.06.2013

Miasto Poznań oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zapraszają na wykład otwarty z okazji obchodów 100-lecia Ortopedii Polskiej pt. "Dziesięć przykazań i siedem grzechów", który wygłosi światowej sławy ortopeda - Prof. Javad Parvizi. Wykład odbędzie się 20 czerwca 2013 w godz. 17.00-17.40, w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich, Stary Rynek 78.

Prof. Javad Parvizi jest światowej sławy ortopedą, specjalizującym się w leczeniu chorób stawu biodrowego, kolanowego i miednicy.


Prof. Günter Müller (Niemcy) 19.06.2013

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty Prof. Güntera Müllera z University of Freiburg, znanego specjalisty w dziedzinie bezpieczeństwa i prywatności w systemach rozproszonych, e-commerce, e-gospodarki oraz IT w energetyce. Wykład pt: "Resilience - a Paradigm for Service oriented IT?" odbędzie się 19 czerwca o godz. 17:00 w sali 111A na UEP).


Prof. Claude Diebolt (Francja) 23.05.2013

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład wybitnego ekonomisty, Prof. Claude'a Diebolt, pt.: "Labour Market Adjustments in the Long Run. Are there Cliometric Findings for the Guidance of the Educational Policy in Poland?". Wykład (w j. angielskim) odbędzie się 23 maja w godz. 12.00-14.00 w Auli UEP, al. Niepodległości 10.

Prof. Claude Diebolt z Uniwersytetu w Strasburgu jest Przewodniczącym Stowarzyszenia Kliometrii we Francji.


Prof. Thomas Cech (USA) 16.05.2013

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład Prof. Thomasa R. Cecha z Uniwersytetu Colorado w Boulder, laureata nagrody Nobla w dziedzinie chemii, na temat: "From the RNA World to the RNP World: Ribozymes, Telomerase and lncRNAs".

Wykład (w j. angielskim) odbędzie się w czwartek 16 maja 2013 r., o godzinie 12.00, w Auli Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy ul. Umultowskiej 89 w Poznaniu.

Prof. Thomas Cech został laureatem nagrody Nobla w 1989 roku za odkrycie katalitycznych RNA, które stało się podstawą hipotezy "świata RNA" jako ważnego etapu w powstaniu życia na Ziemi.


Prof. Gilian Rose (Wielka Brytania) 10.05.2013

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład Prof. Gilian Rose z Open University, Milton Keynes, pt.: Digital visualisations of urban redevelopment: how future cities are pictured".

Wykład (w j. angielskim) odbędzie się 10 maja 2013 r., o godzinie 18.00, w sali prób CK "Zamek" w Poznaniu, ul. św. Marcin 80/82

Wykład dotyczy wykorzystywania komputerowo generowanych obrazów w prezentowaniu projektów modernizacji przestrzeni miejskiej.


Prof. dr hab. Zoltán Kövecses (Węgry) 04.05.2013

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty pt: "Conceptualizing emotions. A cognitive lingusitic perspective", który wygłosi wybitny językoznawca - prof. Zoltán Kövecses. Wykład odbędzie się 4 maja 2013 r. o godz. godz. 10:00 w sali C1 w Collegium Novum, al. Niepodległości 4 w Poznaniu.

Pobierz abstrakt wykładu

Prof. Zoltán Kövecses jest profesorem językoznawstwa w Instytucie Amerykanistyki, Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie, wybitnym językoznawcą o uznanej renomie światowej. Zasłynął głównie z badań nad metaforą i metonimią w języku.


Prof. Jonathan Vickery (Wielka Brytania) 15.04.2013

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty pt: "Cultural Strategy and Economic Development" który wygłosi prof. Jonathan Vicekry - ekspert z z zakresu badania problematyki miasta i miejskich polityk kulturalnych. Wykład odbędzie się 15 kwietnia 2013 r. r. o godz. godz. 10:00 na Wydziale Nauk Społecznych UAM, budynek E, ul. Szamarzewskiego 89 w Poznaniu.

Prof. Jonathan Vicekry jest jest ekspertem z zakresu badania problematyki miasta i miejskich polityk kulturalnych.


Patrick Gallois (Francja) 21.02.2013

Miasto Poznań oraz Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zapraszają na wykład otwarty "Artysta we współczesnym świecie", który wygłosi Maestro Patrick Gallois - międzynarodowej sławy flecista i dyrygent. Wykład odbędzie się 21 lutego 2013 r. o godz. 14.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, ul. Święty Marcin 87.

Maestro Patrick Gallois jest jednym z najlepszych flecistów świata. Równolegle z działalnością artystyczną spełnia się jako pedagog, prowadząc klasy fletu w Paryżu i Toronto oraz dając co roku kilkanaście kursów mistrzowskich na całym świecie.


Emmanuel Séjourné (Francja) 13.12.2012

Miasto Poznań oraz Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zapraszają na wykład otwarty o sztuce perkusyjnej, który wygłosi Emmanuel Séjourné - jeden z najbardziej znanych perkusistów na świecie. Wykład odbędzie się 13 grudnia 2012 r. o godz. godz. 17:00 w Auli Akademii Muzycznej, przy ul. Św. Marcin 87 w Poznaniu.

Emmanuel Séjourné należy do grona wybitnych i sławnych muzyków perkusistów na świecie. Jest najbardziej oczekiwanym i "rozchwytywanym" muzykiem przez sympatyków sztuki perkusyjnej i organizatorów perkusyjnych koncertów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim licznym i bardzo dobrym kompozycjom na instrumenty perkusyjne, a szczególnie utworom przeznaczonym na instrumenty perkusyjne płytkowe tzn. wibrafon i marimbę.


Prof. Johan Håstad (Szwecja) 29.11.2012

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty pt."Lazy verification of proofs and hard problems", który wygłosi prof. Johan Håstad - wybitny ekspert z dziedziny informatyki teoretycznej. Wykład odbędzie się 29 listopada 2012 r. o godz. godz. 15:30 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki, ul. Umultowska 87 w Poznaniu.

Johan Håstad jest wybitnym szwedzkim profesorem informatyki teoretycznej najbardziej znanym z jego osiągnięć w teorii złożoności obliczeniowej. Od 1992 roku jest profesorem informatyki teoretycznej w Royal Institute of Technology (KTH) w Sztokholmie.

Wysłuchaj wykładu


Jurij Czajnikow (Rosja) 27.11.2012

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty znanego tłumacza literatury polskiej, Jurija Czajnikowa. Wykład pt. "Gdzie jest pies pogrzebany?" Refleksje tłumacza literatury polskiej odbędzie się 27 listopada 2012 r., o godz. 10.30 w sali PTPN przy ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29.

Z kolei 28 listopada w godzinach 13.00-15.15 w Collegium Maius w sali 327, ul. Fredry 10 odbędą się warsztaty dla studentów: Od Witkacego do Witkowskiego - kieszonkowy atlas tłumacza literatury polskiej.

Na liście tłumaczonych przez Jurija Czajnikowa pozycji znajdują się nie tylko utwory klasyków, takich jak Witkacy, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Stanisław Różewicz, Sławomir Mrożek, Konstanty Ildefons Gałczyński, czy Leszek Kołakowski, ale także powieści najmłodszych - Wojciecha Kuczoka, Sylwii Chutnik, Michała Witkowskiego, których proza była w Polsce przyczyną niejednego skandalu, ale też powodem do ważnych publicznych debat.


Dr Keith Bensusan (Wielka Brytania) 20.11.2012

Miasto Poznań oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zapraszają na wykład znanego naukowca biologii środowiskowej, dr Keitha Bensusana pt.: "Conservation, Green Areas and Culture in a Limited Land space". Wykład odbędzie się 20 listopada 2012 (wtorek), o godzinie 15:30 w sali Kolegium Rungego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Dr Keith Bensusan jest naukowcem brytyjskiego pochodzenia, który uzyskał kilka nagród w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii, w tym wyróżnienie Biodiversity in Small Territories, wskazujące na jego szerokie zainteresowania i kompetencje dotyczące zarządzania przyrodą miast.


Prof. Roy Ascott (Wielka Brytania) 10.11.2012

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład pioniera sztuki teleinformatycznej, światowej sławy teoretyka mediów, prof. Roya Ascotta.

Wykład pt. "Sztuka i ewolucja technoetyczna (Art and Technoetic Evolution)" odbędzie się 10 listopada 2012 r. o godz. 13.00 w sali im. Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry 10.

Prof. Roy Ascott jest jednym z najważniejszych współczesnych teoretyków mediów, biotechnologii i teorii informacji oraz pionierem sztuki teleinformatycznej.


Prof. Robert Costanza (USA) 25.09.2012

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty pt. "Solutions for a sustainable and desirable future", który wygłosi profesor z Instytutu na Rzecz Zrównoważonych Rozwiązań Uniwersytetu Stanowego Portland, Robert Costanza.

Wykład, prowadzony w ramach Programu Akademicki Poznań odbędzie się 25 września 2012 r. o godz. 13:00 w Sali Senatu Collegium Minus przy ulicy Wieniawskiego 1. Głównym tematem rozważań profesora będzie przeciwstawność konstruktywnych rozwiązań ekonomiczno-ekologicznych do katastroficznych koncepcji i wizji przyszłości Świata.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej