Dwanaście przedstawień #NaWolnym

Na ponad tydzień dziedziniec Urzędu Miasta zmieni się w scenę teatralną #NaWolnym. Będzie można obejrzeć spektakle poznańskich teatrów, ale również gościnne występy Teatru Polonia z Warszawy, czy Teatru Komedia z Wrocławia.

Przez 9 dni w ramach Teatru #NaWolnym odbędzie się 12 przedstawień - grafika artykułu
Przez 9 dni w ramach Teatru #NaWolnym odbędzie się 12 przedstawień

Wszystkie spektakle są bezpłatne. Pierwsza część darmowych wejściówek zniknęła błyskawicznie w dniu rozpoczęcia dystrybucji. Dla tych, którym nie udało się ich dostać, przygotowano jeszcze dodatkową pula. Na dwa dni robocze przed każdym spektaklem bilety będą do zdobycia w Centrum Informacji Miejskiej.

- PePePe - dystrybucja od 14.08 
- La La Lalki - dystrybucja od 16.08
- Blumowe piosenki, Gąska i Seks dla opornych - dystrybucja od 17.08
- Danuta W. - dystrybucja od 18.08
- Nic nie gra - dystrybucja od 20.08
- Kalina - dystrybucja od 21.08
- Akompaniator - dystrybucja od 22.08
- Chodź na słówko (oba terminy) i Goła baba - dystrybucja od 23.08

Tegoroczny Teatr #NaWolnym rozpocznie się w piątek, 17 sierpnia, przedstawieniem muzycznym poznańskiego Teatru Polskiego - "PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej". Spektakl swoją premierę miał 30 czerwca tego roku i było muzycznym prezentem dla miasta z okazji imienin jego patronów - świętych Piotra i Pawła. Punktem wyjścia było pytanie - dlaczego nikt nie śpiewa o Poznaniu? Przedstawienie ma formę koncertu, podczas którego widzowie usłyszą nieco zapomniane utwory, kilka premierowych piosenek oraz popularne hity, których dotąd nie kojarzyli z Poznaniem. Aktorzy sięgają po teksty przedwojennych kabaretów, piosenki socrealistyczne, poezję poznańskich twórców i przeboje, które każdy rozpozna po jednej nutce. "Bana do Poznania" nie jest gorsza niż "Jedzie pociąg z daleka", a "Pegaz Gulczyński" wzrusza niczym "Janek Wiśniewski padł".

W sobotę, 18 sierpnia, młodsi widzowie będą mogli odkryć akie tajemnice kryje w sobie magazyn pełen teatralnych lalek? Co się tam dzieje, gdy teatr pustoszeje i lalki zostają same? Od dawna podejrzewaliśmy, że nasze lalki prowadzą pełne przygód, bogate towarzysko życie. Mają swoje marzenia, rozterki, miłostki, problemy i smutki, potrafią być zabawne, straszne, narwane i mądre. Przedstawienie "La La Lalki" pokaże Teatr Animacji z Poznania.

19 sierpnia, w niedzielę, odbędą się dwa spektakle. Najpierw Studio Teatralne Blum zaprosi dzieci na "Blumowe piosenki" - przedstawienie ma formę koncertu przeplatanego zabawą z dziećmi wykorzystującą dźwięk, ruch, a przede wszystkim emocje i wyobraźnię. Wieczorem Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze zaprezentuje przedstawieni "Gąska". To kolejne przedstawienie, które miało swoją premierę w tym roku. Rzecz dzieje się w środowisku teatralnym. W "Gąsce" (tytuł oryginalny "Kurica") Nikolaja Kolady zwierciadło jest podwójne. Pamięta on bowiem, że jest nim, od stuleci, także teatr, w którym dzieje się akcja sztuki. "Gąska", dając wykonawcom fenomenalny materiał do kreacji, śmieszy do łez. Zgodnie z najlepszymi wzorami rosyjskiej komedii, przeraża. Jest, jak w słynnym powiedzonku - i śmieszno, i straszno.

W następnym tygodniu #NaWolnym będzie można obejrzeć jeszcze osiem przedstawień. W poniedziałek, 20 sierpnia, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las zaprezentuje "Seks dla opornych". Sztuka Michele Riml funkcjonuje z powodzeniem na polskich scenach. To wyśmienita komedia o problemach, z jakimi zmagają się pary po latach bycia razem. Zabawnie i mądrze opowiedziana historia jednego wieczoru z życia dwojga ludzi.

We wtorek, 21 sierpnia, na scenę #NaWolnym powróci Krystyna Janda, która wcieli się w Danutę Wałęsy. Spektakl "Danuta W." powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice". W odważnej i przejmującej autobiografii  autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.

Wrocławki Teatr Komedia pokaże w środę, 22 sierpnia, przedstawienie "Nic nie gra". Sztuka opowiada o amatorskim zespole teatralnym jednej z politechnik próbującym zrealizować premierę przedwojennego dreszczowca. Mimo usilnych starań zespołu, przedstawienie, z powodu przeróżnych, zabawnych kłopotów technicznych, nie przebiega w zamierzony sposób. Im bardziej wykonawcy starają się te problemy ominąć tym stają się one coraz większe, aż do niespodziewanego zakończenia. Połączenie kryminału Agaty Christie z humorem Monty Pythona. Angielski humor w najlepszym, najczystszym wydaniu.

W czwartek, 23 sierpnia, będzie można obejrzeć, ale przede wszystkim posłuchać, "Kalinę" znaną z desek Teatru Nowego w Poznaniu. To opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, a jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem - choć los nawet na chwilę nie pozwalał jej zapomnieć, że wciąż jest jednak śmiertelna.

Kolejnym poznańskim teatrem, którego spektakl będzie można zobaczyć @NaWolnym jest Teatr Muzyczny, który w piątek, 24 sierpnia, zaprezentuje "Akompaniatora" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Akcja rozgrywa się pomiędzy dwiema postaciami: divą operową i towarzyszącym jej od trzydziestu lat pianistą. Ich relacja, wzbierająca emocjonalnym crescendo, eksploduje dramatycznym i dość niedorzecznym wyznaniem. Opowieść o miłosnej obsesji w miarę rozwoju akcji przekształca się z przezabawnej farsy w thriller psychologiczny. A wszystko - z muzyką operową w tle - dotyczy odwiecznych problemów: konfrontacji marzeń z rzeczywistością, życia ze sztuką, pragnień z możliwościami.

Ostatniego dnia teatrów #NaWolnym, 25 sierpnia, najpierw młodsi widzowie będą mogli obejrzeć dwa przedstawienia Centrum Sztuki Dziecka "Chodź na słówko", a dorośli wieczorem "Gołą Babę". Monodram a raczej "monokomedia" napisana przez Joannę Szczepkowską grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski, i w wielu innych krajach. Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej - jedna , idealistka, uprawia sztukę "nieskażoną", czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej "sztuka" to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem czy to z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem.

Szczegółowy program dostępny na stronie http://www.poznan.pl/nawolnym/ oraz stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/2053572688237120/

op. RB