Nowe formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - część 3. dzienny opiekun

Prezydent RP 23 lutego br. podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ustawa określa cztery formy opieki nad dziećmi: żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun, niania. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania będzie kolejno opisywał poszczególne formy, a także informował o postępie prac nad przygotowaniem Miasta do wdrożenia ustawy. Dzisiaj - dzienny opiekun.

foto - grafika artykułu
foto

Dzienny opiekun to osoba fizyczna, która może być zatrudniana przez gminę na podstawie umowy o świadczeniu usług będącej umową zlecenia, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi - maksymalnie pięciorgiem - w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do lat 3. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki - maksymalnie nad trojgiem dzieci.

Kandydaci chętni do pełnienia funkcji dziennego opiekuna będą wybierani przez prezydenta miasta w drodze otwartego konkursu ofert, przeprowadzonego na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ustawa przewiduje. iż sprawowanie opieki nad dziećmi będzie się odbywać w domu lub mieszkaniu, do którego dzienny opiekun posiada tytuł prawny, przy czym gmina może, jeśli posiada środki na ten cel, udostępnić lub wyposażyć lokal.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Załączniki