Jak możemy pomóc zwierzętom w upały

Wysokie temperatury podczas lata doskwierają nie tylko ludziom, ale także zwierzętom - w tym naszym pupilom. W trakcie upałów należy pamiętać o tych najmniejszych, aby zapewnić im nawodnienie i chłodne miejsca. Co jeszcze można zrobić?  

Na zdjęciu leżący kot - grafika artykułu
W czasie upałów nie można zapominać o czworonożnych przyjaciołach

Jak zadbać o zwierzęta domowe? 

Zwierzęta, tak samo jak my, powinny mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Należy ograniczyć intensywne zabawy, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. W pielęgnacji świetnie sprawdzi się głaskanie pupili mokrymi rękami lub wilgotnym ręcznikiem, co pomoże im w regulowaniu temperatury ciała. Golenie sierści powinno się odłożyć na później - sierść jest naturalną barierą ochronną zwierząt przed niesprzyjającą temperaturą.  

Najlepiej dostosować pory spaceru do temperatury panującej zwierząt, a przy tym pamiętać, żeby w trakcie każdego wyjścia mieć przy sobie wodę. Należy unikać jakichkolwiek wymagających dla zwierząt aktywności w czasie szczytów temperatury.  

Zwierzętom, tak samo jak ludziom, grozi udar cieplny, który charakteryzuje się następującymi objawami:  

  • wysoką temperaturą ciała 
  • dyszeniem, łapczywym chwytaniem powietrza 
  • suchością i przekrwieniem błon śluzowych 
  • brakiem sił, zaburzeniem świadomości 

W przypadku zauważenia u swojego pupila niepokojących objawów, które mogą wskazywać na udar, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. W Poznaniu znajdują się lecznice, które działają całodobowo.  

Jak zadbać o zwierzęta wolnożyjące? 

Otaczające nas zwierzęta, które wolno biegają wśród bloków i domów, także są narażone na wysokie temperatury w mieście. Warto pomyśleć również o nich, na przykład wystawiając dla nich wodę na terenach zielonych. Najlepiej stawiać je w dużych pojemnikach wypełnionych kamieniami lub patykami tak, aby mogły z nich skorzystać zarówno małe zwierzęta np. gryzonie i ptaki. 

Upały w schronisku i w ZOO 

W poznańskim ZOO, opiekunowie zwierząt, oprócz zapewnienia im cienia i dostępu do wody, wykorzystują do ochłodzenia żywność - podają podopiecznym na przykład mięsne kostki lodu. 

Pracownicy schronisk tak samo muszą zadbać o swoich podopiecznych. Zwierzęta mają w nich zapewniony stały dostęp do świeżej wody i cienia w zadaszonych boksach. Mogą także swobodnie wychodzić na zewnątrz, korzystając z basenów, w których mogą się chłodzić i bawić.  

Niestety wielu właścicieli chce wykorzystywać schroniska jako przechowywalnie na okres wakacyjny, a inni porzucają zwierzęta przed wyjazdami na urlop. Zdarza się, że zamiast do schronisk, psy lub koty są wywożone do lasów, gdzie pozostawione same sobie i przywiązane do drzew, mają małe szanse na przeżycie.   

Kary za zaniedbanie zwierząt 

Za porzucenie zwierzęcia przywiązanego do drzewa grozi kara pozbawienia wolności do nawet 5 lat lub kara grzywny w wysokości do 100 tys. zł.  

Dużym niebezpieczeństwem dla zwierzęcia jest również pozostawienie go w zamkniętym samochodzie bez klimatyzacji. Za ten czyn grozi do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku zauważenia takiej sytuacji, należy ocenić sytuację i jeśli w przeciągu kilku minut nie pojawi się właściciel, to trzeba podjąć działanie. W sytuacji wyższej konieczności, gdy nie da się otworzyć drzwi auta, dopuszcza się rozbicie szyby, aby wydostać uwięzione zwierzę. Należy także niezwłocznie powiadomić policję lub inne służby porządkowe.