Będą dbać o rury bez wycinania drzew

Dbałość o środowisko to ważny aspekt każdej miejskiej inwestycji. Działania w terenie są prowadzone z poszanowaniem przyrody. Tam, gdzie jest to możliwe, unika się także wycinki drzew. Z tego, jak istotna jest obecność zieleni w miejskiej przestrzeni, zdają sobie sprawę eksperci i pracownicy spółek zajmujących się budową i renowacją sieci wodno-kanalizacyjnych. Teraz podzielą się swoją wiedzą ze studentami.
Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej ruszają dwusemestralne studia podyplomowe "Technologie bezwykopowe renowacji rurociągów". Celem tego kierunku kształcenia jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie naprawy i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych (w tym przygotowania, koordynacji i odbiorów prac),niezbędnych w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach zajmującym się tym zagadnieniem. Co to oznacza w praktyce?
Studenci dowiedzą się, jaknaprawiać istniejącą infrastrukturę podziemną z wykorzystaniem innowacyjnych technologii (przy użyciu kamer termowizyjnych, techniki skanowania w 3D, rękawa utwardzanego lampami UV czy natrysku betonem polimerowo-cementowym). Tak nowoczesne metody działania pozwalają na naprawę rurociągów bez prowadzenia wykopów, przy niewielkiej liczbie sprzętu. To z kolei przekłada się na aspekty środowiskowe - brak ingerencji w ekosystem, a co za tym idzie ochronę drzew, rosnących na terenie wykonywanych prac (czyli minimalizacja ewentualnych wycinek). Nowoczesne metody działania to także ograniczenie czasu i kosztów robót. Zdobyta wiedza będzie obejmować cały proces - od planowania inwestycji (w tym przygotowanie opisu, dobór materiałów, uzgodnieniu prac) po jej odbiór.
Zapisy na studia trwają do 28 lutego. Program kształcenia, oprócz poznańskich spółek Terlan i Aquanet, wspierają także inne firmy i uczelnie wyższe, np. Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Zielonogórski. Szczegóły na temat wspomnianego kierunku można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
Dbałość o miejską przestrzeń i...prosty język
Studia podyplomowe na politechnice to nie jedyny kierunek, na którym zyskuje poznańska przestrzeń. Od 2023 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu można zgłębiać wiedzę na temat miejskiego ogrodnictwa. Podyplomowe studia mają charakter interdyscyplinarny, a zajęcia prowadzone są zarówno przez wykładowców uniwersyteckich, jak i praktyków związanych z zielenią miejską, przestrzenią publiczną i integracją społeczną.
W ramach tego kierunki studenci zdobywają wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju przestrzeni w miastach, a także aspektów prawnych, ekonomicznych i społecznych środowiska miejskiego. Zgłębiają temat zielono-błękitnej infrastruktury, gleboznawstwa i podłoży uprawowych. Uczą się sztuki projektowania ogrodów, małej architektury ogrodowej, a także uprawy, pielęgnacji i ochrony roślin ozdobnych, zielarskich i jadalnych oraz grzybów. Więcej o studiach podyplomowych miejskie ogrodnictwo można przeczytać na Poznan.pl oraz stronie internetowej uniwersytetu.
Umiejętności nie związane z miejską przestrzenią, ale na pewno z komfortem poznaniaków, zdobywają z kolei uczestnicy studiów podyplomowych "Prosty język w instytucjach publicznych", realizowanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. To oferta skierowana do wszystkich tych, którzy piszą i wysyłają do różnych grup odbiorców oficjalne teksty w formie tradycyjnej lub elektronicznej (różnego typu urzędów i instytucji: centralnych, wojewódzkich i miejskich, powiatowych i gminnych, urzędów skarbowych, organów kontrolnych, sądów, prokuratur itp.). Patronat nad kierunkiem objął prezydent Poznania. Więcej na ten temat na stronie Poznan.pl.
AJ
Zobacz również

Remont węzła AWF

Tysiące tulipanów na tysiąclecie koronacji

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt
