Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt

W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Ważne, żeby zwierzę było zaczipowane, a jego właściciel był mieszkańcem Poznania i płacił tutaj podatki. 

Zdjęcie przedstawia leżącego kota. - grafika artykułu
Problem bezdomności dotyczy głównie kotów. Dlatego to właśnie na zabiegi tych zwierzat przeznaczanych jest najwięcej pieniędzy

Kastracje i sterylizacje czworonogów są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta (w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2025). O skorzystanie z zabiegów mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie stolicy Wielkopolski i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców posiadających status emeryta/rencisty, studenta/ucznia poznańskiej szkoły lub korzystających z pomocy socjalnej).

Program uwzględnia finansowanie zabiegów dla kotów (samic i samców) oraz psów (wyłącznie samic). Jeden opiekun może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch zwierząt. Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (lista zakładów weterynaryjnych, w których można nieodpłatnie oznakować swojego psa lub kota jest dostępna na stronie internetowej Schroniska dla zwierząt). W przypadku psa konieczne jest także aktualne zaświadczenie, że był on poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką i wypełnić na miejscu stosowny wniosek. 

Obecnie zabiegi są wykonywane w następujących zakładach weterynaryjnych:

  • Gabinet Weterynaryjny Vet-Help, ul. Brzozowa 1, 61-429 Poznań (godziny przyjęć: poniedziałek-piątek: 09:00-19:00, sobota: 09:00-14:00, kontakt - tel. +48 512 447 882, e-mail: przychodnia.vet-help@wp.pl)
  • Przychodnia Weterynaryjna "Animal", ul. Nad Wierzbakiem 20/1, 60-612 Poznań (godziny przyjęć: poniedziałek-piątek: 9:00-20:00, sobota 9:00-15:00, niedziela 9:00-11:00, kontakt - tel. +48 602 225 371, 61 840 12 62, e-mail: info@animalwet.pl)
  • Przychodnia Weterynaryjna Szeryf, ul. Mogileńska 4 lok. U8, 61-052 Poznań (godziny przyjęć: poniedziałek-piątek 10:00 - 20:00, sobota 10:00 - 16:00, kontakt - tel. + 48 730 620 960, e-mail: kontakt@weterynaria-szeryf.pl).

W wymienionych zakładach możliwe jest także zaczipowanie zwierzęcia.

Dlaczego zabieg jest tak potrzebny?

Główną zaletą kastracji zwierząt jest przeciwdziałanie ich rozmnażaniu i realny wpływ na ograniczanie bezdomności. W polskich schroniskach na domy czekają ciągle tysiące psów i kotów. 

Jak zauważają eksperci, takie zabiegi są istotne także z innych powodów. Wczesna kastracja samic zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów - u kotek eliminuje rujki, u suczek ciąże urojone i cieczki. U kocurów ogranicza znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki oraz walki.

Miasto już po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom opiekunów zwierząt. Od początku realizacji programu, czyli od 2020 r., zabiegiem objęto blisko 2500 kotów i ponad 700 psów.

W tym roku na ten cel przeznaczono 200 tys. zł - 150 tys. na zabiegi dla kotów i 50 tys. dla psów. Przesłanką do takiego podziału kosztów jest fakt, że problem bezdomności dotyczy głównie kociambrów, a część tych domowych jest wypuszczana przez swoich właścicieli na zewnątrz. To właśnie ta grupa zwierząt - jak pokazują badania - w bardzo dużym stopniu przyczynia się do powiększania populacji bezdomnych czworonogów, głównie poprzez niekontrolowane rozmnażanie się oraz ucieczki i brak możliwości ustalenia właściciela.

Więcej informacji na temat bezpłatnej kastracja kotów i psów można znaleźć na wortalu Gospodarki Komunalnej.

AJ/ WGK