Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Dreyfus. Jak sprawa jednego człowieka stała się kluczową sprawą całej Republiki - wykład

2019-06-12 ( środa )
18:00
Dom Bretanii, ul. Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej), Poznań

"Dreyfus. Jak sprawa jednego człowieka stała się kluczową sprawą całej Republiki" - wykład prof. UAM, dr. hab. Rafała Dobka.

Sprawa Dreyfusa to jedna z najbardziej znanych spraw sądowych w historii. Oskarżenie o zdradę i skazanie w 1894 r. w Paryżu niewinnego francuskiego oficera pochodzenia żydowskiego, kapitana Alfreda Dreyfusa, wzbudziło wielkie poruszenie we Francji i na całym świecie. Od skazania Dreyfusa do uniewinnienia go i rehabilitacji w 1906 minęło 12 lat.

W tym czasie i w reakcji na Sprawę kształtują się takie podmioty zbiorowe jak obrońcy praw człowieka, intelektualiści, opinia publiczna. To ich zaangażowanie na niespotykaną dotychczas skalę zaczyna zmieniać społeczeństwo francuskie, wpływać na decyzje rządzących i na nastawienie prasy. W 1899 r. w Rennes odbył się proces rewizyjny Dreyfusa. Muzeum Bretanii w Rennes posiada ogromną kolekcję dokumentów z tego czasu, którą wzbogaciło rodzinne archiwum rodziny Dreyfusa dotyczące Sprawy, przekazane przez córkę kapitana, Jeanne Lévy. Proces Dreyfusa to stare czasy, ale hejt, skrajny nacjonalizm, kłamstwa w życiu publicznym nie przeszły do historii. Sprawa Dreyfusa obudziła świadomość społeczną i wiele zmieniła, zaczynając od założenia w 1898 r. Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela przez dreyfusistę Ludovica Trarieux, który znalazł naśladowców w wielu krajach. Wykład zainauguruje wystawę poświęconą Sprawie Dreyfusa, zorganizowaną z okazji 125. rocznicy Sprawy i 120-lecia rewizji procesu Dreyfusa w Rennes. Wystawa została zorganizowana przy współpracy Musée de Bretagne de Rennes, któremu organizatorzy dziękują za udostępnienie dokumentów ze swoich zbiorów. Wystawa będzie czynna do 12 września. Wstęp wolny.

Prof. UAM, dr hab. Rafał Dobek - historyk, wykładowca w Zakładzie Kultury i Myśli Politycznej Instytutu Historii UAM. Jego zainteresowania badawcze i naukowe koncentrują się wokół historii Francji XIX wieku oraz historii myśli politycznej XIX i XX wieku. Jest autorem trzech książek poświęconych tym zagadnieniom: Raymond Aron. Dialog z historią i polityką, Poznań 2005; Pierre-Joseph Proudhon, Poznań 2013; Paryż, 1871, Poznań 2013 oraz licznych artykułów.