Ekoedukacja nad Cybiną

Ścieżka EkoEdukacji to propozycja na niecodzienny spacer wzdłuż Wartostrady, podczas którego można poznać bliżej Cybinę i otaczającą ją przyrodę. Na jej trasie znajduje 12 punktów, a każdy z nich opowiada o rzece w różnych kontekstach. Oferta kierowana jest przede wszystkim do dzieci, ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Na zdjęciu drewniana konstrukcja przy ścieżce przed rzeką - grafika artykułu
Ścieżka EkoEdukacji to propozycja na niecodzienny spacer wzdłuż Wartostrady

Ścieżka przyrodnicza o długości ok. 1,5 km rozpoczyna się w pobliżu Bramy Poznania, a następnie biegnie Wartostradą w kierunku północnym, wzdłuż Cybiny. To teren dzikiej natury, w którym można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka prowadzi przez 12 oznakowanych przystanków, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Tematy poszczególnych punktów dotyczą bioróżnorodności, korytarza ekologicznego, antropopresji czy historii Cybiny. Po drodze spacerowicze będą mogli przyjrzeć się też okolicznym drzewom, zwierzętom i terenom podmokłym.

To znakomita oferta dla grup przedszkolnych, szkolnych oraz rodzin z dziećmi na wspólne spędzenie wolnego czasu. Odbiorcami tej aktywności mogą być zarówno dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami, ale także młodsi jak i starsi przyrodnicy. 

Uczestnicy otrzymają plecak z zeszytem zadań oraz pomocami dydaktycznymi - można go bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji w Bramie Poznania. Po zwiedzaniu plecak i pomoce należy oddać, a zeszyty dzieci zabierają ze sobą. 

Grupy szkolne i przedszkolne mogą wypożyczać pakiet od wtorku do piątku od godz. 10.30. Rezerwację można zrobić telefonicznie pod nr tel. 61 647 76 29, mailowo: rezerwacja@pcd.poznan.pl lub poprzez stronę www.bilety.pcd.poznan.pl. Należy to zrobić na min. 1 dzień przed terminem wypożyczenia.
Warto także odwiedzić nową stronę internetową projektu "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu".

Projekt jest dofinansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

PD