Mówimy po ukraińsku

Biuro Poznań Kontakt z okazji uruchomienia pierwszej w Polsce ukraińskojęzycznej infolinii miejskiej, miało zaszczyt gościć Ambasadora Ukrainy Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Miasta Poznania i Prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" w Poznaniu.

Fot. Alicja Wesołowska-Kokoć
Fot. Alicja Wesołowska-Kokoć

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o nowej usłudze oferowanej przez Biuro Poznań Kontakt - informacji udzielanej w języku ukraińskim.

Prezydent Jacek Jaskowiak podkreślał, że: "Społeczność ukraińska to przede wszystkim mieszkańcy Poznania, którzy żyją tu i pracują, również płacą podatki. Chcemy, aby czuli się w naszym mieście bezpiecznie. Tą inicjatywą chcemy wysłać czytelny sygnał do ukraińskich mieszkańców miasta i aglomeracji: jesteście dostrzegani, cenimy waszą obecność i chcemy się lepiej rozumieć. Przy tak dużej liczbie obywateli Ukrainy w Poznaniu dobrze byłoby, gdyby w mieście powstał konsulat - i między innymi o tym rozmawialiśmy z Ambasadorem".

- "Dziękuję władzom Poznania za inicjatywę i stworzenie tej infolinii - mówił Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy. - Cieszy mnie, że Ukraińcy czują się tu dobrze. Choć nasz język podobny jest do polskiego, to jednak przekazywanie ważnych, często skomplikowanych informacji po ukraińsku będzie dla naszych obywateli dużym ułatwieniem. Dobra współpraca polega na właśnie takich gestach, dzięki którym możemy się wzajemnie lepiej poznać i zrozumieć. Rozważamy możliwość otwarcia kolejnych konsulatów zawodowych w Polsce. Jesteśmy na etapie analiz i rozmów z kandydatami na konsula honorowego. Chcemy znaleźć osobę, która będzie reprezentować Ukraińców na tak wysokim poziomie, jak robił to Witold Horowski. Decyzje zapadną jednak w Kijowie".

- "Pękam z dumy i kibicuję temu projektowi od kilku miesięcy. Poznań ma szansę na najlepszą i najbardziej kompleksową infolinię dla Ukraińców w Polsce. Teraz się okazuje, że inspiracją dla kierownictwa projektu był nasz raport o mieszkańcach Ukrainy w Poznaniu: "Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej - Poznaj Sąsiada". Mamy ogromną satysfakcję, dziękujemy i trzymamy kciuki" - podkreślał Witold Horowski, Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Polska-Ukraina".

- Nie tworzymy specjalnej infolinii dla cudzoziemców - podkreślał Konrad Zawadzki, Dyrektor Biura Poznań Kontakt. - Tłumaczymy na język ukraiński i udzielamy informacji standardowo przygotowanych dla mieszkańców Poznania. W Biurze Poznań Kontakt w robocze dni tygodnia w godzinach od 7:30 do 20:00 odpowiadamy na pytania wszystkich mieszkańców. Dotyczą one np. przysługujących świadczeń, komunikacji publicznej, czy procedury związanej z wyrobieniem numeru PESEL. Teraz będziemy o tym informować również w języku ukraińskim, aczkolwiek język angielski nie jest nam obcy.

Nad przygotowaniem tej usługi pracował Odział Rozwoju Usług Biura Poznań Kontakt, spośród którego trzy osoby biegle posługują się językiem ukraińskim.

Usługa właśnie ruszyła. Od tej pory po dodzwonieniu się na numer Biura Poznań Kontakt 61 646 33 44 każdy z Państwa usłyszy zapowiedź i pytanie o wybór konkretnego zakresu sprawy oraz języka.

MSz