Energetyczna metamorfoza przedszkola

Energetyczna metamorfoza przedszkola

W październiku 2020 r. zakończyła się modernizacja Przedszkola nr 144 na os. Czecha. W ramach pilotażowego projektu placówka zyskała nowe, energooszczędne oświetlenie, a na dachu budynku zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. To pierwsze w Poznaniu przedszkole wyposażone w instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Na dachu budynku zamontowana została instalacja fotowoltaiczna, składająca się z 31 paneli o mocy 10 kW. Jej moc została skorelowana z rocznym zużyciem energii elektrycznej w placówce, dzięki czemu obiekt stał się niemal samowystarczalny energetycznie. Dodatkowo, zainstalowany został system monitoringu energii, który pozwala na bieżąco analizować ilość zużywanej i produkowanej energii elektrycznej oraz zużycie ciepła.

Przedszkole 144 to pierwszy obiekt oświatowy w Poznaniu, który po przeprowadzonej termomodernizacji (ocieplenie ścian i dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), został wyposażony w znaczących rozmiarów instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii. Ponadto w budynku oświetlenie zostało wymienione na energooszczędne w technologii LED. Zamontowano też oświetlenie awaryjne.

Wykonawcą prac była firma SunEco. Nadzór merytoryczny ze strony Miasta nad realizacją inwestycji sprawował Oddział Miejskiego Energetyka Wydziału Gospodarki Komunalnej, który jest odpowiedzialny za kreowanie polityki energetycznej Poznania.

Kliknij tutaj i zobacz filmik z realizacji!

AJ/WGK

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej