Długość ciała ok. 32-35 cm, rozpiętość skrzydeł 68-74 cm, masa ciała samca 180-230 g., samicy 220-275 g. Przylot pod koniec lutego, odlot w październiku. Część ptaków prowadzi osiadły tryb życia. Smukły, brązowo ubarwiony ptak z długim ogonem wielości małego gołębia. Głowa i ogon u samca popielate. Okres lęgowy: kwiecień-lipiec.

                Pustułka jest jedynym drapieżnikiem gnieżdżącym się w centrum miasta. Gnieździ się na Ratuszu, Katedrze, Zamku i na wielu kościołach. Pierwsze ptaki zagnieździły na początku ubiegłego wieku, lecz lęgi odbywały w podmiejskich laskach. W centrum pojawiły się dopiero w latach 1950. Nieoczekiwanie pustułki znalazły doskonałe warunki na nowobudowanych osiedlach na Piątkowie i na Ratajach. Na wysokich blokach osiedli Bolesława Śmiałego, Orła Białego i Stare Żegrze osiedliło się po kilka-kilkanaście par, tworząc małe kolonie. Największa z nich liczyła nawet 13 par.

Ptaki umieszczały gniazda w różnych zakamarkach, szczelinach, parapetach okiennych, a nawet na balkonach w donicach na kwiaty. W Poznaniu żyło około 100 par pustułek. Rozwój miejskiej populacji tego drapieżnika został niestety zahamowany. Większość par gnieździła się na budynkach zbudowanych w latach 1970. i 1980., których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Remonty budynków spowodowały, że wiele par zniknęło. Spadek ten zahamowano poprzez wywieszanie skrzynek lęgowych. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe we współpracy z PTOP SALAMANDRA zainstalowały kilkadziesiąt skrzynek na wysokich budynkach.

Należy wywiesić kolejne skrzynki by zrekompensować utracone miejsca gniazdowe i zwiększyć liczebność tych ptaków w naszym mieście.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej