Długość ciała ok. 16 cm, rozpiętość skrzydeł 25 cm, masa ciała 23-35 g. Osiadły tryb życia. Samiec ma popielatą czapeczkę, jasny policzek i czarną plamę na podgardlu, samica szara. Okres lęgowy: kwiecień-sierpień.

Gdy zapytamy przeciętnego poznaniaka, jaki ptak jest najpospolitszy, to z pewnością odpowie, że wróbel. Takie stwierdzenie było do niedawna bliskie prawdy.

Na Osiedlu Pod Lipami w latach 1978-1980 gnieździło się do 873 par wróbli, osiągając niewiarygodne zagęszczenie 36,1 par/1 ha, czego nie notowano nigdy wcześniej w historii. Wróble zakładały gniazda w szczelinach na łączeniu betonowych płyt. Masowo korzystały z łatwo dostępnego pokarmu na okolicznych nieużytkach, śmietnikach. Dziś, po ociepleniu budynków, składowaniu domowych śmieci do foliowych worków, wykaszaniu trawników przed wydaniem nasion przez trawy i zabudowaniu całej okolicy, wróble prawie zniknęły z tego osiedla.

Podobnie dzieje się na większości poznańskich osiedli, jak i w starszych dzielnicach. Dodać należy, że pisklęta tego gatunku powinny otrzymywać w pokarmie wiele owadów. A o nie coraz trudniej w mieście, zwłaszcza gdy liczba samochodów dorównuje liczbie mieszkańców.

Chętnie zasiedlają skrzynki zawieszone na budynkach oraz na drzewach.

Miejmy nadzieję, że wróbel nie wyginie w naszym mieście.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej