Maciej Frankiewicz zastępca prezydenta Poznania nie żyje

Z głębokim żalem informujemy, że we wtorek, 16 czerwca, w godzinach rannych, w szpitalu w Śremie, zmarł nagle zastępca prezydenta Poznania Maciej Frankiewicz. Prezydent trafił do szpitala po tym, jak w połowie maja uległ wypadkowi.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 19 czerwca, o godz. 15.30, na cmentarzu junikowskim.

Maciej Frankiewicz zastępca prezydenta Poznania - grafika artykułu
Maciej Frankiewicz zastępca prezydenta Poznania

Maciej Frankiewicz - urodzony poznaniak, od wczesnych lat studenckich zaangażowany w życie społeczne i polityczne miasta i regionu. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Poznańskiej oraz Solidarności Walczącej. Był dwukrotnie internowany, trzykrotnie aresztowany i wielokrotnie zatrzymany za działalność polityczną. Znany ze swoich spektakularnych ucieczek z aresztu i bezprecedensowych pościgów, jakie urządzały za nim organa bezpieczeństwa państwowego. Do historii przeszła jego ucieczka fiatem 126p po schodach, wyskok z okna aresztu śledczego i udział w demonstracji w Zakładach Cegielskiego, zakończony ciężkim pobiciem. Mocno dał się we znaki Milicji Obywatelskiej, która wielokrotnie podejmowała bezskuteczne próby zdekonspirowania struktur tworzonej przez niego Solidarności Walczącej. Prowadził podziemną działalność wydawniczą w założonym przez siebie wydawnictwie "WiS". W tym okresie był również fundatorem i organizatorem bezpłatnych wakacji dla dzieci z ubogich rodzin.

Od 1994 roku związany z samorządem miasta Poznania, od grudnia 1998 roku był Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania. Zakres Jego zadań obejmował kulturę fizyczną, rekreację, funkcjonowanie miejskich placówek oświatowych oraz życie kulturalne w mieście. Był inicjatorem wielu imprez sportowych i kulturalnych w Poznaniu. Za Jego kadencji powstało ponad 100 boisk przyszkolnych ze sztuczną nawierzchnią, kilka hal sportowych i basenów. Był współorganizatorem i uczestnikiem promującego miasto Maratonu.

Od 2007 roku był przewodniczącym Zespołu Poznań EURO 2012, który zajmuje się przygotowaniem Poznania do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Był inicjatorem i propagatorem idei zorganizowania w Poznaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

Miłośnik koni i tradycji polskiej jazdy, pływak, nurek i spadochroniarz. Jego pasją była również wspinaczka górska; był zdobywcą najwyższych szczytów Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

W grudniu tego roku skończyłby 51 lat.

Od jutra, 17 czerwca, do piątku, 19 czerwca, w godzinach od 10.00 do 20.00, w holu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim 17 wystawiona będzie księga kondolencyjna poświęcona pamięci zastępcy prezydenta Poznania Macieja Frankiewicza.

sieci społecznościowe