Program rozwoju dla przedsiębiorców - Erasmus for Young Entrepreneurs

Program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców obchodzi 10 urodziny i ma się coraz lepiej! 7 tysięcy wizyt i przypadków wymiany doświadczeń pomiędzy firmami, ponad 14 tysięcy beneficjentów.

PPNT
PPNT

W ciągu 10 lat program pomógł przedsiębiorcom z całej Europy rozwijać swoje kompetencje biznesowe i miękkie, rozwijać innowacyjne biznesy, wprowadzać nowe usługi lub produkty a także rozszerzać działalność o nowe rynki, także zagraniczne. Wszystko to podczas europejskich wymian w ramach EYE  (ang. EYE - Erasmus for Young Entrepreneurs - Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców). Program przyczynił się do rozwoju przedsiębiorców zarówno w kwestii pracy nad pomysłem biznesowym jak i pozycji na rynku pracy w ogóle.

Po zakończeniu wymiany w ramach EYE stałem się deweloperem i inwestorem w nieruchomości mieszkalne w północnej Anglii. Nie jest to w 100% zgodne z założeniami mojego pierwszego biznesplanu z lat 2012-2013 jednak codziennie używam wiedzy zdobytej podczas pracy dla firmy budowlanej w Danii, którą umożliwił program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców- mówi Michał, uczestnik EYE.

W Polsce program realizuje między innymi Poznański Park Naukowo-Technologiczny (FUAM). PPNT dołączył do EYE w 2011 roku. Przez 8 lat, oprócz wyjazdów polskich przedsiębiorców za granicę, zorganizował pobyt prawie 20 młodych ludzi z zagranicy w polskich firmach. Krajowi przedsiębiorcy, podejmując się bycia mentorem, także zyskują na wymianie. Między innymi poprzez poszerzenie swoich kontaktów międzynarodowych, zmianę kultury organizacji firmy czy niejednokrotnie - zdobycie przedstawiciela swojej firmy za granicą.

Mamy spore doświadczenie w organizacji wymian i niemały zapał do takich działań. Dlatego jesteśmy chętnie wybierani jako instytucja pośrednicząca. To co przeważa na naszą korzyść, to szereg kontaktów międzynarodowych, którymi wspieramy przy nawiązywaniu współpracy zagranicznej. Naszymi partnerami w projekcie są czołowe instytucje jak UnternehmerTUM (Center for Innovation and Business Creation at TUM), Fondazione Politechnico di Milano czy Google Camp/Tetuan Valley Madrid - mówi Natalia Rymarczuk z PPNT.

Ogólnoeuropejskie statystyki mówią same za siebie. Tylko w latach 2014-2016, dzięki wsparciu i doświadczeniu Programu stworzono ponad 250 nowych firm i więcej niż 2 tysiące miejsc pracy.

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców jest wysoko ceniony przez firmy, ponieważ pozwala rozwinąć skrzydła w namacalny sposób. Pomaga tworzyć nowe miejsca pracy i wspiera przedsiębiorców w ich drodze na szczyt. Chciałbym aby ten program zyskiwał jeszcze bardziej na znaczeniu, powiększając grono aktywnych przedsiębiorców, start-upów oraz cały sektor MŚP - powiedział Kristin Schreiber, dyrektor programu COSME w Komisji Europejskiej.

Obecnie PPNT prowadzi nabór doświadczonych firm, które chciałyby gościć u siebie "uczących się przedsiębiorców". Firm, które dzięki udziałowi w Programie mogą zdobyć:

  • nowe biznesowe kontakty międzynarodowe,
  • partnerów mających doświadczenie międzynarodowe i znających języki obce,
  • nowe doświadczenie dla organizacji, które ma wymierny wpływ na rozwój biznesu.

PPNT poszukuje także osób, które chciałyby:

  • dopracować swój model biznesowy pod okiem doświadczonego, zagranicznego przedsiębiorcy,
  • zdobyć nowe kontakty międzynarodowe lub partnerów biznesowych,
  • zdobyć europejskie doświadczenie, które ma wymierny wpływ na rozwój ich obecnego lub przyszłego biznesu - wszystko przy dodatkowym wsparciu finansowym z UE.

Więcej szczegółów. Kontakt erasmus@ppnt.poznan.pl

A także na https://www.youtube.com/watch?time_continue=104&v=KdSc1shbc1Q

Źródło: informacja prasowa