Wydarzenia na planie Pokaż na planie
baner

Spotkanie promujące tomik poezji Dystans ucieczki

2019-09-25 ( środa )
19:00
Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną, ul. Kramarska 3/5, Poznań

Mikołaj Konkiewicz - Dystans ucieczki

Zgodnie z definicją zawartą w encyklopedii PWN "dystans ucieczki jest to rodzaj dystansu biologicznego, określający odległość minimalną, na którą osobnik jednego gatunku zwierząt dopuszcza osobnika innego gatunku, zanim przed nim ucieknie. Dystans ucieczki jest charakterystyczny dla obu gatunków; ulega wahaniom w zależności od sytuacji".
Główną inspiracją do stworzenia tomiku był czas oczekiwania na narodziny dziecka. Tytuł może sugerować eskapizm, jednakże celem pisania wierszy zamieszczonych w tomiku było wyznaczenie promienia, poza obrysem którego pozostawało wszystko to, co powoduje spłoszenie radości i wewnętrznego spokoju związanego z tym czasem. Jednocześnie stanowiło także zgłębianie sytuacji, w której nie trzeba już nigdzie i przed niczym uciekać. To samo oczekiwanie stanowiło wiec środek tego okręgu. Wiersze są zaproszeniem do jego wnętrza, i to w nich wyraża się na ile autor chciał dopuścić do siebie innych, a w którym momencie nastąpiła "ucieczka na pobliska gałąź". Kluczowa jest dedykacja otwierająca Dystans ucieczki, która nie tylko stanowi odpowiedź dla kogo był pisany, ale również dlaczego.

Dystans ucieczki jest to debiutancki tomik poezji Mikołaja Konkiewicza, na który składa się 18 wierszy. Został wydany 14.06.2019 w nakładzie 150 sztuk.

_
akt.LT

Plakat