Uczniowie z Poznania w prestiżowym gronie "Projektantów Edukacji"!

Uczniowie z trzech poznańskich szkół znaleźli się w gronie laureatów prestiżowego konkursu "Projektanci Edukacji", organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród zwycięzców 1. etapu są grupy projektowe ze Szkoły Podstawowej Nr 22 im. A. Tytusa Działyńskiego, XX Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej.

zdjęcie ozdobne - grafika artykułu
Uczniowie z Poznania w prestiżowym gronie "Projektantów Edukacji"!

Projekty nadesłane przez poznańskich uczniów koncentrowały się na nauce, jak i kulturze. Nagrodą w konkursie "Projektanci Edukacji" są granty finansowe, dzięki którym uczniowie będą w stanie zakupić niezbędne materiały i sprzęt, czy też zorganizować warsztaty. Pomoże to w realizacji zwycięskich inicjatyw.

Grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej Nr 22 im. A. Tytusa Działyńskiego stworzyła projekt o charakterze edukacyjnym, nosi on nazwę "W poszukiwaniu skarbów faraona". Uczniowie chcą w ten sposób przybliżyć rówieśnikom osiągnięcia starożytnego Egiptu.

Poznańscy Licealiści z XX Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego przeznaczą swój grant na realizację spektaklu teatralnego "Etykietka". Jak sami zaznaczają, chcieliby aby spektakl dodatkowo edukował: "Chcielibyśmy naszym spektaklem uzmysłowić ludziom, jak krzywdzące mogą być słowa często wypowiadane lekko, bez zastanowienia, dla żartu. Jak w wielu historiach możemy odnaleźć się sami. Chcielibyśmy pokazać, a nie pouczać".

Kolejnym zwycięskim projektem są "Otwarte Mistrzostwa Poznania Debat Oksfordzkich" przygotowanym przez uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej. Tego typu debaty rozwijają w uczestnikach, w tym przypadku uczniach, kulturę dyskutowania, a ograniczony czas na wypowiedź zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi. Swój grant chcieliby przekazać na nagrody dla uczestników oraz uatrakcyjnienie wydarzenia.

Pomysły uczniów z Poznania znalazły się w gronie 60-ciu, nagrodzonych przez jury w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu "Projektanci edukacji", przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 457 szkół. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim prawie 130 tysięcy głosów! Łączna pula nagród finansowych w pierwszym etapie wyniosła 75.000 zł.

- To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy "Projektantów edukacji" są naszymi bohaterami - przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu "Projektanci edukacji".          

- Mamy nadzieję, że zaangażowanie uczniów w opracowanie pomysłów, a potem realizację fantastycznych projektów edukacyjnych, da im poczucie wewnętrznej mocy i wielką satysfakcję z wykonywanej wspólnymi siłami pracy - dodaje Małgorzata Jankowska.

18 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu "Projektanci edukacji", w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów. Mogą wziąć w nim udział nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 11. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie i nauczyciele mają czas do 15 kwietnia tego roku. 13 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 złotych grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era. 

Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik Focus i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Focus.

Uczestnicy konkursu "Projektanci edukacji" cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne Organizatora - czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie,  zgromadzone na dedykowanej stronie internetowej https://projektanciedukacji.pl.

Dostępna jest na niej również pełna lista pomysłów nagrodzonych w 1 etapie konkursu

sieci społecznościowe