"Mądrze zaplanuj swoją przyszłość" - warsztaty dla klas ósmych

Zespół Szkół Budowlano - Drzewnych, ul. Raszyńska 48, 60-135 Poznań

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów klas VIII szkół podstawowych związanym z poszukiwaniem ścieżek kariery edukacyjno-zawodowej, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu, organizuje warsztaty online z doradztwa zawodowego "Mądrze zaplanuj swoją przyszłość". Szkoły zainteresowane udziałem uczniów w w/w warsztatach proszone są o kontakt.

Wynajem lokalu użytkowego

Os. Wichrowqe Wzgórze 118

Pomieszczenie 65 m2 w piwnicy Przedszkola 185 Os. Wichrowe Wzgórze 118. Osobne wejście. 1500,00 zł brutto (w tym opłata za media: prąd, woda, ogrzewanie )

NAVOICA - polska MOOC edukacji

www.navoica.pl

Ponad 30 000 osób zarejestrowało się już na platformie edukacyjnej NAVOICA. Pandemia COVID-19 spowodowała, że zapotrzebowanie na profesjonalne szkolenia on-line znacznie wzrosło. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, opracowanych przez ekspertów
z Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB), każdy - bez względu na miejsce zamieszkania - może w bezpieczny i całkowicie bezpłatny sposób zwiększyć swoje kwalifikacje. NAVOICA to innowacyjna platforma edukacyjna, która oferuje profesjonalne kursy opracowane przez ponad 30 polskich uczelni i instytucji.

Pełna informacja dostępna w załączeniu.

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO - rusza bezpłatny projekt dla szkół

https://dbamomojzasieg.pl/soc/

Szanowni Państwo,
Fundacja Dbam o Mój Z@sięg serdecznie zaprasza wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, publiczne oraz niepubliczne do wspólnej realizacji projektu pt. SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO (SOC). W trakcie realizacji projektu w sposób ciągły chcielibyśmy tworzyć realnie funkcjonującą wspólnotę szkół myślących podobnie jak fundacja. W projekcie szukamy równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu.
Poniżej załączam kilka ważnych punktów dotyczących realizowanego projektu:
- Projekt SOC  jest projektem bezpłatnym i dobrowolnym, w którym kumulujemy całą naszą wiedzę i dzielimy się z nią ze szkołami.
- Projekt SOC jest projektem wieloletnim o naborze ciągłym. W każdym momencie jego trwania można do niego dołączyć bądź z niego zrezygnować
- Projekt SOC skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych. Obejmuje również szkoły specjalne, ale nie obejmuje szkół dla dorosłych i szkół wieczorowych
- W ramach projektu SOC już od września 2021r ZAPRASZAMY DO DARMOWYCH BADAŃ dotyczących oceny relacji szkolnych
- Już w marcu 2021r pierwszy webinar dla szkół zrzeszonych w Projekcie SOC, w dalszej kolejności konferencja, konkursy, udział w kampaniach społecznych i inne wydarzenia.
- W ramach projektu SOC każda szkoła otrzyma specjalny certyfikat, a koordynato szkolny zaświadczenie.
- Projekt SOC wpisuje się w realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa określone dla roku szkolnego 2020/2021 (punkt 4 i 5)
Więcej o projekcie przeczytają Państwo  tutaj: https://dbamomojzasieg.pl/soc/

"Poznaj fascynujący świat genetyki! - warsztaty dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych"

https://igcz.poznan.pl/

Od marca wracamy z warsztatami z genetyki dla najmłodszych naukowców! W ramach projektu pt. "Poznaj fascynujący świat genetyki! - warsztaty dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych" zapraszamy grupy szkolne w wieku 6-9 lat.

Proponujemy przeprowadzenie warsztatów w dwóch formach: stacjonarnej w InstytucieGenetyki Człowieka PAN (ul. Strzeszyńska 32) połączonej ze zwiedzaniamlaboratoriów oraz jeżeli nie będzie możliwości dotarcia do Instytutu możemy przeprowadzić zajęcia w szkole. Zajęciasą

prowadzone przez osoby z bardzo dużym doświadczeniem i pasją do popularyzacji nauki wśród najmłodszych :).

Wszystkie osoby prowadzące zajęcia są zaszczepione przeciwko COVID-19 a zajęcia będą przeprowadzone z zachowaniem odpowiednich zabezpieczeń sanitarnych.

Kontakt i rejestracja na zajęcia: Anna Jarmuszewska - anna.jarmuszweska@igcz.poznan.pl tel. 792 310 699

https://igcz.poznan.pl/.../popu.../projekty-popularyzacyjne/

Projekt dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wydawnictwo Zakamarki poleca ważne książki - Małe oraz Żadnej przemocy!

promocja@zakamarki.pl

Niedawno nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazały się dwie książki dotykające ważnego tematu: przemocy wobec dzieci i wokół dzieci. Małe Stiny Wirsén https://www.zakamarki.pl/index.php/male.html Żadnej przemocy! Astrid Lindgren https://www.zakamarki.pl/index.php/zadnej-przemocy.html Szczególnie chcemy zwrócić Państwa uwagę na książkę Stiny Wirsén pt. Małe, skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym. Opowiada ona o dzieciach, które nie czują się bezpiecznie w swoich domach. Mówi o prawie dziecka do miłości, szacunku i opieki, a co najważniejsze - podpowiada dzieciom, jak ważne jest, by potrafiły zwrócić się o pomoc. W części informacyjnej podpowiada także dorosłym, gdzie szukać wsparcia w zakresie pomocy psychologicznej dzieciom oraz reagowania na przemoc wobec dzieci. Trudno dotrzeć z tego typu książkami do domów i rodzin, które najbardziej ich potrzebują. Dlatego uważamy, że ważne jest, aby ta pozycja znalazła się w instytucjach zajmujących się wychowaniem dzieci - przede wszystkim w każdym przedszkolu. Bo właśnie tam dzieci będą mogły się z nią zapoznać, co dla wielu z nich może okazać się bardzo ważną wskazówką, jak zadbać o własne bezpieczeństwo, jak szukać wsparcia, gdy są w domu świadkami przemocy lub same doświadczają przemocy fizycznej czy psychicznej. Książka będzie też cennym wsparciem dla pedagogów w zainicjowaniu rozmowy z dziećmi na temat praw dziecka, a także uczuli ich na to, jak ważną rolę pełnią jako wychowawcy. Zachęcamy do pochylenia się nad książką Małe, a także nad wspomnianą wcześniej książką Astrid Lindgren Żadnej przemocy!, która jest skierowana do dorosłych i mówi o wadze problemu, jakim jest przemoc wobec dzieci, również ta w postaci klapsa. W razie zainteresowania zakupem książek do Państwa placówki, zapraszamy do kontaktu z działem handlowym: handlowy@zakamarki.pl Oferujemy je z rabatem 40%, wraz z zestawem tematycznych pocztówek i przesyłką na nasz koszt. www.zakamarki.pl

Audiobookersi_UAM

Audiobookersi_UAM

Audiobookersi_UAM - to propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W dobie pandemii, czasie, który odciska swe piętno na funkcjonowaniu i psychice nas wszystkich, także najmłodszych, pragniemy wesprzeć nauczycieli i pedagogów, ale także rodziców, a nade wszystko dać Dzieciom klasyczne, ciekawie zaaranżowane bajki do słuchania. Nasza propozycja jest niejako przedłużeniem słów "poczytaj mi...".

To projekt realizowany przez Studentki Poznańskiej Pedagogiki, Wydziału Studiów Edukacyjnych, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest doktor Mariusz Przybyła.

Stworzyliśmy Audiobookersów z myślą o najmłodszych, aby wprowadzać ich w ten zaczarowany świat tajemnic, przygód, świat bajek, baśni, legend i opowiadań. W kolekcji naszych słuchowisk odnajdziemy wiele znanych i zupełnie nieznanych utworów literackich. Wśród autorów odnajdziemy  klasyczne dzieła: Hansa Christiana Andersena, Braci Grimm, Charlesa Perraulta, ale także Astrid Lindgren, Aleksandra Fredry, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Marii Kruger czy Janiny Porazińskiej.

Obecnie na naszym YouTube"owym kanale odnaleźć można ponad 30 utworów. 
Kolejnych 50 bajkowych audiobooków  najmłodsi i ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy znajdą w najbliższym czasie.

W każdym, kolejnym tygodniu (do wakacji letnich) będziemy publikować dwa nowe utwory.
Informacje i zapowiedzi słuchowisk można odnaleźć na naszym fanpage na FB oraz na Instagramie .


YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCXZP2ggpSUMp-BMvxMxtfVQ/videos
FACEBOOK: Audiobookersi_UAM - Strona główna | Facebook
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/audiobookersi_uam/

Projekt powstał z myślą o dzieciach i dla dzieci, nie ma charakteru komercyjnego,
a jego upowszechnianie i słuchanie przyniesie radość autorom i wierzymy że także dzieciom

W najbliższym półroczu zapraszamy (miedzy innymi) na spotkanie z bohaterami:
legend poznańskich, legend krakowski i toruńskich;
z Szewczykiem Dratewką, Kopciuszkiem i Królem Drozdobrodym;
uniesiemy się w powietrze wraz z Dzikimi Łabędziami oraz Skowronkiem;
spotkamy się z popularnymi ostatnimi czasy baśniowymi wilkami;

To wszystko i wiele więcej już niebawem na Audiobookersi_UAM
"Bo zawsze jest dobry czas by czytać bajki"

Zapraszam w mieniu Studentek Pedagogiki
i swoim własnym
dr Mariusz Przybyła

Pomoce dydaktyczne do nauki zdalnej MERIDIAN

https://meridianprime.online/

Szanowni Państwo,

w ramach pomocy w nauczaniu zdalnym udostępniamy nasze zasoby online nauczycielom oraz uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Platforma Meridian Prime to zbiór interaktywnych map i plansz z zakresu geografii, przyrody, historii, WOS oraz języka angielskiego dający możliwość kompleksowej nauki w szkole oraz w domu. Dostęp do platformy dla nauczycieli oraz uczniów będzie darmowy i bez żadnych zobowiązań na okres 6 miesięcy przy użyciu kodu promocyjnego.

Państwa kod subskrypcji to: NAUKAZMERIDIANEM2021

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji: MERIDIAN PRIME

Szczegółowe instrukcje wykorzystania darmowego kodu załączyliśmy w formie plików PDF.

Zachęcamy także do zapoznania się ze szczegółową instrukcją platformy znajdującą się na stronie: https://meridianprime.online/pomoc/

Pozdrawiam,

Marcin Gąsiorowski

Wydawnictwo MERIDIAN

pomoceszkolne.edu.pl

meridianprime.online

Tel. 790 775 455

II Dyktando Przasnyskie

https://dyktanda.pl/lista-konkursow

Jak organizować lokalne konkursy polonistyczne w trakcie pandemii? Najczęściej takie wydarzenia odbywały się w bibliotekach albo w szkołach. Nietypowe czasy wymagają jednak nietypowych rozwiązań, co dobrze widać na przykładzie Przasnysza. Tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna, współpracując z portalem Dyktanda.plwww.dyktanda.pl, w niedzielę, 21.02.2021 r., przeprowadzi II Dyktando Przasnyskie. Wydarzenie odbędzie się oczywiście za pośrednictwem internetu, czyli w sposób wygodny i bezpieczny.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że do wspólnej zabawy można zaprosić także osoby niebędące członkami miejscowej społeczności. Z tego powodu dyktando odbędzie się w dwóch kategoriach: Zamkniętej, przeznaczonej dla dorosłych mieszkańców miasta Przasnysz i powiatu przasnyskiego, oraz Otwartej, w której mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek oraz to, gdzie mieszkają.

II Dyktando Przasnyskie wystartuje o godzinie 16:00 (21 lutego 2021 r.). Każdy uczestnik będzie miał 20 minut na rozwiązanie specjalnie przygotowanego tekstu. Liczy się poprawność udzielanych odpowiedzi, a także czas - im szybciej ktoś rozwiąże, tym lepiej. Dlatego dobrze jest wcześniej poznać sposób rozwiązywania dyktand online, wypełniając kilka spośród tysięcy dyktand udostępnionych w serwisie Dyktanda.pl.

Już dziś można zapisać się do właściwej kategorii na stronie https://dyktanda.pl/lista-konkursow

Udział w II Dyktandzie Przasnyskim jest bezpłatny, a dla najlepszych uczestników przygotowano nagrody. Zapraszamy do ortograficznych potyczek w imieniu organizatorów: Burmistrza Miasta Przasnysz, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu oraz portalu Dyktanda.pl!

Wojewódzki Konkurs Plastyczno - Fotograficznym "ZWIERZAKI - SŁODZIAKI" 2021, XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim "OKNO" i XXIX Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marka Hłaski.

Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie

Dzień dobry,
serdecznie zapraszamy do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno -
Fotograficznym "ZWIERZAKI - SŁODZIAKI" 2021, XV Ogólnopolskim Konkursie
Literackim "OKNO"  i  XXIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marka
Hłaski. Wszelkie szczegóły dotyczące imprez organizowanych w  naszej
placówce  zawarte są w regulaminach konkursów dołączonych do niniejszego
pisma i zamieszczonych na naszej stronie internetowej.
Uprzejmie prosimy o przekazanie załączonego regulaminu wszystkim
zainteresowanym instruktorom, nauczycielom, aby przez ich ręce mogły
dotrzeć do dzieci i młodzieży.
W załączeniu pismo przewodnie i regulaminy konkursów wraz z kartami
zgłoszeń.
Z poważaniem, Sandra Górczyńska
Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie

Nowy konkurs z nagrodami na Dyktanda.pl

https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/mistrz-wypracowan-greater-ii-edycja

Szanowni Państwo,

Uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz dorośli znów mogą zawalczyć o nagrody korzystając ze szkolnej wiedzy. To wszystko zasługa popularnego serwisu edukacyjnego www.dyktanda.pl.

Rozpoczęła się druga edycja konkursu Mistrz Wypracowań. Rywalizacja polega na pisaniu wypracowań na konkretne tematy, które można wybrać z listy przygotowanej przez organizatora. Każda nadesłana praca jest weryfikowana, a uczestnik otrzymuje za nią punkty. Ich liczba uzależniona jest od długości wypracowania, stopnia wyczerpania tematu oraz od występowania błędów w tekście.

Jakie tematy są dostępne? Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje, a ponadto organizator przygotował do tej edycji nowe tematy. Uczestnicy konkursu w wypracowaniach wyjaśniają zasady pisowni lub znaczenie trudnych słów, recenzują lektury, tworzą charakterystykę ich bohaterów, przedstawiają gatunki czy motywy literackie, opisują życiorysy i dzieła pisarzy oraz wiele, wiele więcej! Konkurs Mistrz wypracowań stanowi dodatkową motywację do powtórki omawianego we wcześniejszych latach materiału. Bez wątpienia zaprocentuje to nie tylko na egzaminach.

Już na poprzednią edycję Mistrza wypracowań organizator przygotował bardzo cenne nagrody, a teraz będzie ich znacznie więcej. Nowością są również nagrody gwarantowane, przydzielane po zdobyciu określonego poziomu punktów. Ponadto zwycięzcy będą mogli wybrać, co chcą otrzymać (w ramach określonej kwoty). Marzy Ci się nowy telefon, rower, smartwatch, {hulajnoga|, a może zdalnie sterowany samochód czy planszówki? Już dziś dołącz do konkursu, przesyłaj wypracowania i zdobywaj punkty, a być może jedna z wymarzonych nagród powędruje właśnie do Ciebie!

Konkurs Mistrz wypracowań na platformie Dyktanda.pl trwa do 18.04.2021 r. Aby dołączyć do rywalizacji oraz zarezerwować temat wypracowania, wystarczy wejść na stronę: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/mistrz-wypracowan-greater-ii-edycja

Dyktando jako zadanie domowe - wypróbuj moduł zdalnej edukacji!

https://dyktanda.pl/szkoly

Szanowni Państwo,
Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo pandemia przeorganizowała funkcjonowanie szkół, a zwłaszcza pracę nauczycieli i monitorowanie postępów w nauce uczniów. To, co do niedawna nie było skomplikowane, dziś stanowi wyzwanie. Czy możliwe jest na przykład rzetelne zweryfikowanie znajomości zasad ortografii, kiedy uczniowie nie siedzą w szkolnych ławkach, tylko przed ekranami komputerów?

Dzięki serwisowi Dyktanda.pl możesz przeprowadzić dyktando w trakcie lekcji online lub zadać je w formie pracy domowej. To zupełna nowość, a zarazem tylko jedna z szeregu możliwości, jakie daje Moduł dla szkół

Czy wyniki takiego dyktanda można traktować jako podstawę do wystawienia oceny? Czy uczniowie nie będą oszukiwać?
Niewątpliwą zaletą Modułu dla szkół jest to, że uczeń ma ograniczony czas na rozwiązanie dyktanda, co uniemożliwia mu skorzystanie ze słownika czy nawet z wyszukiwarki internetowej. Oprócz tego do dyktanda może podejść tylko raz.
To, jakie dokładnie dyktando przyjdzie uczniom rozwiązywać, będzie zależało wyłącznie od nauczyciela. Może wybrać je z bazy ponad 5 tysięcy dyktand dostępnych w naszym serwisie lub wprowadzić własny tekst, który trafi wyłącznie do jego uczniów (nie zostanie upubliczniony w serwisie). Dyktando może sprawdzać znajomość słów zawierających głoski: h/ch, ż/rz, u/ó, ą/om, ę/em, ą/on, ę/en.

Jak sprawdzić takie dyktando?
Tutaj przechodzimy do rozwiązania, które uczyni pracę nauczyciela przyjemniejszą i mniej czasochłonną. Otóż Moduł dla szkół automatycznie sprawdza błędy i podsumowuje uzyskany przez ucznia wynik. Nauczyciel ma oczywiście wgląd w tekst wypełniony przez ucznia, dzięki czemu może sprawdzić, które fragmenty sprawiły największą trudność. Wyniki mogą też zostać udostępnione rodzicom ucznia. Wszystko to odbywa się z poziomu Modułu dla szkół.

Co jeszcze potrafi Moduł dla szkół?
Oprócz dyktand nauczyciel może także zadawać prace domowe w postaci wypracowań na dany temat. Tu również przygotowaliśmy niezwykle użyteczne narzędzia: funkcję sprawdzania błędów w tekście (ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych) oraz największy postrach nieuczciwych uczniów - weryfikację plagiatów. Jeżeli przesłana przez ucznia praca będzie zawierała fragmenty zaczerpnięte z internetu lub z książek, wówczas system zaznaczy te fragmenty w tekście i wskaże źródło ich pochodzenia.
Moduł dla szkół zawiera także tablicę, na której nauczyciele i uczniowie mogą wymieniać ważne informacje, publikując ogłoszenia tekstowe, załączając zdjęcia lub inne pliki. Do ogłoszeń można dodawać komentarze.
Ogłoszenia mogą być kierowane do całej szkoły, do uczniów z konkretnej klasy lub wyłącznie do grona nauczycieli.
Moduł dla szkół umożliwia też informowanie na bieżąco rodziców o postępach w nauce ich dzieci.

Moduł dla szkół jest w pełni BEZPŁATNY. Zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów oraz rodziców.

Co zrobić, aby zacząć korzystać z Modułu dla szkół?
Moduł dla szkół to prawdziwe, pełnoprawne narzędzie pracy nauczyciela. Nie moglibyśmy dopuścić, aby trafił w niepowołane ręce. Dlatego korzystanie z niego wymaga przeprowadzenia krótkiej weryfikacji szkoły - za pomocą adresu e-mail zarejestrowanego w domenie szkoły lub poprzez wypełnienie, zeskanowanie i przesłanie nam wniosku. Weryfikacja szkoły jest jednorazowa - tzn. wystarczy, że przeprowadzi ją dyrektor lub jeden z nauczycieli, a pozostali będą już mogli dołączać do utworzonego profilu szkoły. Nie wystarczy zatem, że posiadasz swoje dotychczasowe konto w serwisie Dyktanda.pl. Korzystanie z wymienionych wyżej funkcjonalności wiążę się z koniecznością stworzenia profilu swojej szkoły lub dołączenia do profilu założonego przez innego pracownika Twojej szkoły. Jest to jednak proste, jednorazowe i bezpłatne!

Konkurs "Nasz pomysł na ochronę środowiska" VI edycja

https://www.umww.pl/konkurs-nasz-pomysl-na-ochrone-srodowiska-vi-edycja

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zaprasza do udziału w Konkursie "Nasz pomysł na ochronę środowiska" VI edycja - Dbam o środowisko

Celem Konkursu "Nasz pomysł na ochronę środowiska" jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z podziałem na dwie kategorie:

 1. Kategoria I: uczniowie klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.
 2. Kategoria II: uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.

Przedmiotem VI edycji Konkursu jest przygotowanie i zrealizowanie przez trzyosobowy zespół uczniów pochodzących z jednej szkoły

Kalendarza na rok 2022 propagującego zachowania proekologiczne przyczyniające się do ochrony środowiska na terenie województwa wielkopolskiego:

 1. Format kalendarza A3 (297 mm x 420 mm ) - pionowo,
 2. Kalendarz powinien zawierać stronę tytułową,
 3. Ilość stron kalendarza: 13 stron,
 4. Każda strona musi zawierać kalendarium o wymiarach minimalnych 297 mm x 180 mm, pozostała część powinna zawierać proponowane zachowania proekologiczne w najbliższym otoczeniu - dom, szkoła, gmina w dowolnej formie np. rysunek, grafika, komiks, opis działania.
 5. Każdy miesiąc powinien poruszać jedno zagadnienie dotyczące ochrony środowiska i przyrody natomiast poszczególne miesiące powinny różnić się między sobą w zakresie proponowanych zagadnień,  
 6. Wymagany jest zapis na elektronicznym nośniku danych.

Prace należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej (zapis na powszechnie dostępnym i stosowanym nośniku danych (np. płyta CD, płyta DVD, przenośna pamięć USB - tzw. "pen drive") na adres: rząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Środowiska, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.

Czas trwania VI edycji Konkursu od 2 lutego 2021 r. (data ogłoszenia) do 10 kwietnia 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej Gali.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem konkursu i wzięcia w nim udziału.

Szczegóły konkursu znajdziecie Państwo na stronie: https://www.umww.pl/konkurs-nasz-pomysl-na-ochrone-srodowiska-vi-edycja

Dołącz do programu EKOczynni i zmieniaj środowisko na lepsze!

https://eko-czynni.pl/

Zgłoś swoją szkołę do programu edukacyjno-ekologicznego EKOczynni. Twoja szkoła może otrzymać dofinansowanie na realizację projektu związanego z ochroną środowiska nawet do 50 000 zł oraz wygrać nagrodę finansową w wysokości 15 000 zł.

Program jest prowadzony pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Kultury oraz Ministerstwa Środowiska i Klimatu. Patronami akcji są: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz School of Form. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio. Organizatorem jest Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.

Cele programu

Program EKOczynni jest przeznaczony dla szkół ponadpodstawowych. Jego cele to: edukacja ekologiczna młodzieży, kształtowanie proekologicznych postaw wśród uczniów oraz wsparcie inicjatyw szkolnych związanych z ochroną środowiska.

W ramach programu realizowane są dwa konkursy

EKO-PROJEKTY - dla szkolnych zespołów projektowych, które mogą zgłaszać realizowane działania ekologiczne lub ubiegać się o dofinansowanie na realizację nowych projektów związanych z ochroną środowiska.

EKO-ART - dla uczniów szkół ponadpodstawowych, z zamiłowaniem do grafiki. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu o tematyce ekologicznej. Najlepsze prace zostaną wypromowane w przestrzeni publicznej największych polskich miast, a ich autorzy otrzymają nagrody.

Nagrody i granty

Szkolne zespoły projektowe, które przygotują i zgłoszą planowane inicjatywy, mogą otrzymać nawet do 50 000 zł dofinansowania na ich realizację. To szansa na wprowadzenie realnej zmiany w środowisku. Łącznie w programie wydane zostaną co najmniej 4 dofinansowania. Dodatkowo 3 najciekawsze pomysły otrzymają nagrody finansowe 15 000 zł, 10 000 zł i 5 000 zł.

Szkoły mogą również zgłaszać inicjatywy, które obecnie realizują. W tej kategorii konkursowej nagrodzone zostaną 3 najlepsze szkoły i otrzymają nagrody finansowe, w kwocie: 15 000 zł, 10 000 zł i 5 000 zł.

Uczniowie, będący członkami zespołów szkolnych wszystkich nagrodzonych projektów otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci praktycznych eko-zestawów.

Zgłoś swoją szkołę na www.eko-czynni.pl

"Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich!" --- pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i nauczycielek języka polskiego jako drugiego

webinary

Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich!
"Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich!" to pakiet materiałów edukacyjnych, który jest kontynuacją programu wsparcia nauczycieli i nauczycielek języka polskiego jako drugiego pt. "Witaj w Poznaniu!", który realizowaliśmy w 2020 roku wraz z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych.
Pakiet edukacyjny składa się z 5 zestawów, których bohaterami są poznaniacy i poznanianki. Ich działalność, odkrycia czy twórczość zapisały się na stałe w historii miasta. Przy tworzeniu pakietu ponownie zastosowano innowacyjną formułę. Treści językowe opracowano w oparciu o zasoby związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym. To propozycja doskonalenia języka polskiego przez poznawanie fascynujących postaci związanych z naszym miastem.
Zestawy są przeznaczone dla uczniów i uczennic szkół średnich i szkół podstawowych (starszych klas). Mamy nadzieję, że będą dla nich wsparciem w procesie integracji i doskonalenia znajomości języka polskiego na poziomie A2/B1. Nauczyciele i nauczycielki mogą je wykorzystać również w trybie zdalnego nauczania.
Przygotowaliśmy spotkanie, podczas którego zaprezentujemy główne założenia merytoryczne uwzględnione przy tworzeniu pakietu edukacyjnego. Webinarium poprowadzi autorka treści kart Julia Karczewska.
Za realizację spotkania online dziękujemy naszemu patronowi Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Terminy webinariów "Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich! Prezentacja materiałów edukacyjnych do nauki języka polskiego jako drugiego":
Wtorek, 2 lutego 2021 r., godz. 17.45 - 19.15
Link do zapisów: https://odnpoznan.pl/produkt,pl,webinaria,328.html
Wtorek, 23 lutego 2021 r., godz. 17.45 - 19.15
Link do zapisów: https://odnpoznan.pl/produkt,pl,webinaria,328.html

Patronami programu są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
oraz Fundacja Wspierania Języka i Kultury Polskiej im. Mikołaja Reja.

Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Covidowo, ale sportowo"

covidowo.ale.sportowo@gmail.com

Ogród Jordanowski nr 2, Poznań, ul. Przybyszewskiego 30a zaprasza do udziału w:

Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Covidowo, ale sportowo"

o   Zapraszamy wszystkich chętnych: uczennice i uczniów z klas IV-VIII Szkół Podstawowych do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Covidowo, ale sportowo"

o   Do konkursu uczeń zgłasza jedną pracę z kolażem zdjęć (minimum 3 a maksymalnie 5 zdjęć) zrobionych podczas wykonywania ulubionych czynności o charakterze sportowym lub rekreacyjnym wykonywanych w domu/na powietrzu podczas pandemii Covid - 19.

o   Termin wysyłania prac: do 25.02.2021, godzina 20.00

Wynajem lokalu użytkowego

Os. Wichrowqe Wzgórze 118

Wynajem lokalu użytkowego w budynku Przedszkola 185, powierzchnia 65 m2, osobne wejście. Media w cenie wynajmu Koszt 1500,00 zł miesięcznie.

Ale Kino! Ale Ferie! - pokazy filmowe online dla dzieci powracają!

https://csdpoznan.pl/

Ale Kino! powraca z ofertą seansów filmów dla dzieci online! Ale Kino! Ale Ferie! to propozycja Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu na tegoroczne ferie zimowe.
Cztery najpopularniejsze tytuły z minionej edycji festiwalu Ale Kino! zaprezentowane zostaną ponownie między 12 a 17 stycznia na platformie alekino.com.
Bilety na seanse kosztują zaledwie 7 zł i są już dostępne.
Co znajdzie się w programie akcji Ale Kino! Ale Ferie!?

 • Ella Bella Bingo | dla Widzów 5+

Ella to wesoła i rezolutna dziewczynka, która najbardziej lubi bawić się ze swoim najlepszym przyjacielem Henrym. Kiedy w ich okolicy pojawia się nowy sąsiad, przyjaźń Elli i Henry'ego zostaje wystawiona na próbę.
Seanse:
14 stycznia między 14:00 a 18:00
17 stycznia między 18:00 a 22:00

 • Siostry. Lato naszych supermocy |

dla Widzów 8+
Billie i Vega wyruszają z tatą na wycieczkę w góry. Nieszczęśliwy traf sprawia, że tata ulega wypadkowi. Dziewczynki, zdane wyłącznie na siebie, muszą szukać pomocy na pobliskiej farmie. Gubią jednak drogę.
Seanse:
13 stycznia między 10:00 a 14:00
15 stycznia między 14:00 a 18:00

 • Wszyscy za jednego | dla Widzów 10+

Grudzień 1942 roku, Norwegia. Dwoje żydowskich dzieci, Sarah i Daniel, ukrywa się w piwnicy Otta i Gerdy. Żyją w ciągłym strachu, a ich marzeniem jest przedostanie się do dalekiej, neutralnej Szwecji. Kiedy Otto i Gerda odkrywają ich obecność, dziewczynka postanawia im pomóc.
Seanse:
12 stycznia między 14:00 a 18:00
16 stycznia między 18:00 a 22:00

 • Klub brzydkich dzieci | dla Widzów 11+

W kraju Paula panuje swoisty reżim, ale mieszkańcom wydaje się, iż żyją w dobrobycie. Pewnego dnia każdy uczeń musi zapozować do fotografii. Dzieci, które zrobią na dobrodzieju państwa największe wrażenie, pojadą na wycieczkę. W dniu rozstrzygnięcia okazuje się, że wygrało pięcioro dzieci uważanych przez rówieśników za najbrzydsze... W tym Paul.
Seanse:
15 stycznia między 18:00 a 22:00
17 stycznia między 18:00 a 22:00

Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym

www.chlorofil.com.pl

Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. "Mistrz Recyklingu i Przyjaciele" dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów. Konkurs korzysta z interaktywnych i zdalnych narzędzi edukacyjnych.
Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs "Mistrz Recyklingu i Przyjaciele" jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator... W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal.

Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.
Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd... Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.

Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.
Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO - SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
Konkurs jest bezpłatny.

Strona 1 2 4