100 grantów po 10 tys. złotych dla szkół w programie EkoCzynni - ruszył nabór (regulamin)

ul. Marcina Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa

Do 7 stycznia 2025 roku szkoły mogą składać wnioski do programu Fundacji PGNiG EkoCzynni. Do zdobycia jest 100 grantów po 10 tys. złotych na lokalne działania proekologiczne.

Program jest przeznaczony dla nauczycieli i uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, a jego celem jest promocja lokalnych inicjatyw ekologicznych oraz zachęcenie młodzieży do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć alternatywnych źródła energii, rewitalizacji zieleni, sprzątania i gospodarki odpadami, ochrony środowiska, szczególnie w zakresie ochrony zasobów wodnych, akcji edukacyjnej, oczyszczania powietrza, zasady 8R etc. Zespoły mogą również zgłosić własny pomysł związany z ekologią i ochroną środowiska.

W programie do zdobycia jest 100 grantów po 10 tysięcy zł. Zakwalifikowani uczestnicy mogą liczyć na wsparcie merytoryczne w postaci materiałów edukacyjnych, poradników oraz warsztatów online prowadzonych przez ekspertów. Dla najlepszych zespołów przewidziane są nagrody - w tym wyjazdy integracyjne.

Zespoły mogą rejestrować się do programu oraz zgłaszać swoje projekty ekologiczne do 7 stycznia 2025 roku za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego TUTAJ.

https://granty-fundacjapgnig.orlen.pl/

Komisja programowa oceni i wybierze projekty, które otrzymają dofinansowanie do 24 stycznia 2025 roku. Projekty będą realizowane od lutego do kwietnia 2025 roku, a laureaci nagród w postaci wyjazdów integracyjnych zostaną ogłoszeni w maju 2025 roku.

Regulamin programu publikujemy w linku poniżej:
https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/100-grantow-po-10-tys-zlotych-dla-szkol-w-programie-ekoczynni-ruszyl-nabor

Nauczycielu! Twórz i trenuj swoje Smoki!

Collegium Da Vinci ul. Kutrzeby 10 | 61 - 719 Poznań

Collegium Da Vinci serdecznie zaprasza na kolejny WEBINAR z serii PoznAI. Tym razem spotkanie pod tytułem "Nauczycielu! Twórz i trenuj swoje Smoki!" poprowadzi Tomasz Jankowski, wizjoner edukacji i ekspert w zakresie wykorzystania technologii w nauczaniu. Jako Co-Founder & Chief Learning Officer w N&N Group Solutions Sp. z o.o. Tomasz od lat wspiera nauczycieli w przekształcaniu sal lekcyjnych w przestrzenie twórcze i inspirujące. 

Podczas spotkania dowiecie się Państwo:

 Czym są Smoki? - AI jako potężne narzędzie wspierające nauczanie.

 Jak znaleźć smocze jajo? - Gdzie szukać i jak zacząć korzystać z zasobów

sztucznej inteligencji?

 Jak trenować Smoki? - Tworzenie angażujących materiałów edukacyjnych, takich jak quizy, gry, symulacje i case study.

Wydarzenie jest częścią cyklu webinarów "PoznAI", które wspiera nauczycieli w odkrywaniu potencjału nowoczesnych technologii w edukacji.

 Kiedy? 11 grudnia 2024 o godzinie 17:30
 Gdzie? Online Clickmeeting - zapisy: https://lnkd.in/djemwm2t

Więcej informacji: [WEBINAR] Nauczycielu! Twórz i trenuj swoje Smoki!

Zaproszenie na konferencję pt."Tradycja i Nowoczesność. Poznańscy rzemieślnicy"

pahm@wm.poznan.pl

Szanowna Państwo, 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji i warsztatach pt. "Tradycja i Nowoczesność. Poznańscy rzemieślnicy", które odbędą się w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu przy ul. Mostowej 6  (budynek D, sala konferencyjna nr 204, 2 piętro) w dniu 9 grudnia 2024 roku w godzinach 10:00-14:30

Wydarzenie to jest wyjątkową okazją, by odkryć bogatą historię poznańskiego rzemiosła i poznać jego współczesne oblicze.

W ramach konferencji uczestnicy:

- wysłuchają fascynujących prelekcji na temat tradycji rzemieślniczych,

- wezmą udział w warsztatach, gdzie będą mogli spróbować swoich sił w praktycznych technikach rękodzielniczych,

- spotkają lokalnych mistrzów rzemiosła, którzy opowiedzą o swojej pracy i pasji.

Konferencja stanowi doskonałą okazję do promocji lokalnego rzemiosła, wymiany doświadczeń oraz budowania więzi między instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość a lokalnymi twórcami.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w załączniku.

Z wyrazami szacunku

Zuzanna Białas 

Organizatorka konferencji 

Poznańskie Archiwum Historii Mówionej 

XVI Regionalne Seminarium Edukacji Ekologicznej "Nowa Podstawa Programowa: czy będzie w niej miejsce dla edukacji budującej ekoprzyszłość?"

Ul. Szamarzewskiego 89, bud. E aula B

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pracowników naukowych, studentów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół do udziału w XVI Regionalnym Seminarium Edukacji Ekologicznej, które odbędzie się 26 listopada (wtorek) br. w godz. 10.00-16.00 na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, w budynku E, sala B.
To cykliczne wydarzenie od lat jest organizowane wspólnie przez Fundację Agencja Informacji i Ochrony Środowiska oraz Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku, współorganizatorami są także: Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Tegoroczne, XVI Regionalne Seminarium Edukacji Ekologicznej, będzie poświęcone refleksji nad znaczeniem i obecnością edukacji ekologicznej w podstawie programowej, a także potrzebom i możliwościom zmian tego dokumentu w kierunku rozwijania kluczowych kompetencji uczniów w obszarze relacji człowiek - środowisko. Tytuł Seminarium to: Nowa Podstawa Programowa: czy będzie w niej miejsce dla edukacji budującej ekoprzyszłość?
Zaproszenie do wygłoszenia prelekcji przyjęli uznani naukowcy reprezentujący: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i oczywiście, naszą Alma Mater - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swój udział potwierdzili także eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych, pracujący nad projektem zmiany podstawy programowej.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, prof. UAM dr hab. Waldemara Segieta. Program wydarzenia zamieszczamy w załączniku.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zainteresowane osoby zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego:

https://bit.ly/FormularzZgłoszeniowySeminarium
Jeszcze raz z całego serca zapraszamy Państwa do udziału w naszym seminarium!

Konkurs na Eko- Choinkę

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. ul. Ratajczaka 19, 61-814 Poznań

Konkurs skierowany jest do grup przedszkolnych z terenu Miasta Poznania. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu lub udekorowaniu choinki. Do przygotowania prac konkursowych można wykorzystać surowce wtórne, materiały ekologiczne lub materiały pochodzenia naturalnego. Później wystarczy zrobić zdjęcia i wysłać je do nas wraz ze zgłoszeniem konkursowym. Celem konkursu jest między innymi zwrócenie uwagi na tematy ekologiczne i drugie życie rzeczy, rozbudzenie wśród dzieci wrażliwości na ochronę środowiska i troski o przyrodę, ale także rozwój wyobraźni, postaw twórczych czy pobudzenie naturalnej ekspresji. Nagrodą w konkursie jest wycieczka zabytkowym tramwajem "Bimbą przez Poznań".

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 grudnia. Szczegółowe zasady udziału w konkursie określa Regulamin Konkursu.

Zapraszamy do udziału!

"Innowacje społeczne w pracy z młodzieżą"- zapraszamy na bezpłane warsztaty

danuta.adamczyk@rops.poznan.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnich, darmowych warsztatach subregionalnych "Innowacje społeczne w pracy z młodzieżą". To wydarzenie to nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy, ale również możliwość nawiązania współpracy z innymi specjalistami, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania rozwiązań na rzecz młodych ludzi.

Data:  15 listopada 2024r.,  godzina 9.30-15.00
Miejsce: Poznań, ul. Mielżyńskiego 14, Okrąglak (6 piętro)

Aby zgłosić udział, prosimy o wypełnienie formularza dostępnego pod linkiem:https://warsztatysubregion3.webankieta.pl/

Dla kogo?
Warsztaty są dla wszystkich, którzy pracują z młodzieżą - wychowawców, animatorów, trenerów, pedagogów, opiekunów oraz osób działających w organizacjach młodzieżowych. Bez względu na doświadczenie - gwarantujemy praktyczną wiedzę i inspirujące narzędzia! Wybrać możecie pomiędzy dwoma innowacjami:

Dziewczyny Rządzą! - opis oraz szczegóły na temat innowacji znajdziecie tu: https://innowacje.rops.poznan.pl/project/dziewczyny-rzadza/

Kreatywnie Kolektywnie - opis oraz szczegóły na temat tej innowacji znajdziecie tu: https://innowacje.rops.poznan.pl/.../kreatywnie-kolektywnie/

Rajd Turystyczny "Szlakami Powstania Wielkopolskiego"

Oddział Środowiskowy PTTK Poznań-Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka, os. Bohaterów II Wojny Światowej 29, 61-387 Poznań

Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze zaprasza 16 listopada 2024r. na rRajd Turustyczny" "Szlakami Powstania Wielkopolskiego".

Zgłoszenia uczestnictwa indywidualne i zbiorowe przyjmowane będą: pocztą elektroniczną: eugeniuszjacek.1@wp.pl. do dnia 13 listopada 2024 r (środa) do godziny 17.00. Przy zgłoszeniach

zbiorowych konieczna jest imienna lista uczestników oraz podanie numeru trasy.

W rajdzie udział mogą brać również osoby które nie należą do PTTK.

Uczestnicy otrzymują:

- znaczek rajdowy

- ciepły posiłek na mecie

- puchary dla najliczniejszych drużyn

Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w projektach

https://fundacjabos.pl/programy/

Fundacja Banku Ochrony Środowiska od 15 lat wspiera samorządy i im podlegle instytucje w prowadzeniu edukacji ekologicznej i promowaniu zielonej transformacji. Obecnie zapraszamy do udziału w czterech projektach: - Zdrowo jem, więcej wiem - projekt o zdrowym odżywianiu dla zerówek (szkolnych i przedszkol¬nych) oraz klas 1-3 szkól podstawowych. Prócz szerzenia wiedzy o zdrowym odżywianiu, dajemy przestrzeń na rozmowę o wartości lokalnych produktów. Strona projektu: zdrowojem.fundacjabos.pl - Postaw na słońce - projekt o odnawialnych źródłach energii dla uczniów klas 7-8 szkól podstawo¬wych oraz szkól ponadpodstawowych. Strona projektu: postawnaslonce.pl - Tradycyjny sad - konkurs grantowy, w którym szkoły zakładają sady i zdobywają wiedzę o starych odmianach drzew owocowych. Projekt poza nauką o bioróżnorodności, jest impulsem do zmian w otoczeniu budynków szkolnych. W ramach projektu powstało już ponad 800 szkolnych minisadów. Strona projektu: tradycyjnysad.pl. - Akademia Fundacji BOŚ - konkurs grantów)' dla grup młodzieżowych oraz studenckich kół naukowych, które działają w obszarach ekologii, ochrony środowiska czy klimatologii. Strona projek¬tu: akademia.fundacjabos.pl Nasze projekty są bezpłatne. Poszerzają wiedzę z podstawy programowej. Zależy nam, by były motywa¬cją do "zielonych" zmian w podległych Państwu placówkach. Projekty objęte są patronatami właściwych ministerstw.

Akademia Dobrej Energii Junior - bezpłatny program dla szkół podstawowych

https://www.akademiadobrejenergii.org/

Szanowni Państwo,

z myślą o dobrostanie najmłodszych VanityStyle rozpoczęło II edycję bezpłatnego, edukacyjnego projektu Akademia Dobrej Energii Junior, skierowanego do uczniów klas II i III szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli.
Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat zdrowia fizycznego, psychicznego oraz społecznego. Udział w projekcie wzbogaci ofertę edukacyjną szkoły, uatrakcyjni metody pracy z uczniami oraz stworzy pozytywny klimat w szkole - co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci i satysfakcji nauczycieli.
Program składa się z 3 modułów: Zdrowe ciało, Zdrowa głowa i Rozwój umiejętności.
Co oferujemy szkole, która przystąpi do Akademii?
-  Przyjazna platforma dla nauczyciela www.akademiadobrejenergii.org
- Dostęp do biblioteki materiałów edukacyjnych i gotowych scenariuszy zajęć, kart pracy, gier i zabaw
- Możliwość planowania wdrożenia i śledzenie postępu
- Materiały rozwojowe dla nauczyciela i rodziców
- Dostęp do treści wspierających nauczycieli: artykuły na blogu, webinary co miesiąc, ebooki i treningi online, które pomogą zadbać o dobrostan i samopoczucie.
- Możliwość przeprowadzenia Akademii jako innowacji pedagogicznej, co wspiera rozwój zawodowy.
- Certyfikaty dla dzieci, szkoły oraz nauczycieli.
- Po zakończeniu programu - karta sportowa dla nauczyciela na określony czas oraz upominki dla dzieci.
 Zapisy na www.akademiadobrejenergii.org  do końca marca 2025 r. Program jest zgodny z aktualną podstawą programową MEN i rozszerza ją o zagadnienia prozdrowotne, promujące dobre nawyki już od najmłodszych lat. Może być realizowany w trakcie zajęć edukacyjnych. Program opiera się na metodzie projektu - uczy poprzez doświadczenie, ruch i zabawę.
Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Przeprowadzenie projektu jest możliwe do końca czerwca 2025 r.
Zespół Akademii Dobrej Energii Junior

Konferencja "Zarządzanie zmianą- doradztwo zawodowe od kuchni"

ODN Poznań

Szanowni Państwo, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli reprezentowany przez Panią Dyrektor Ksenię Herbst-Buchwald oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego reprezentowany przez Panią Dyrektor Zuzannę Szmyt, ma zaszczyt zaprosić doradców zawodowych, psychologów i pedagogów pracujących w szkołach podstawowych, na konferencję: "Zarządzanie zmianą- doradztwo zawodowe od kuchni". Konferencja odbędzie się 29 października o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego przy ulicy Warzywnej 19 w Poznaniu. W związku z powyższym, proszę o przekazanie załączonych dokumentów: "Zaproszenie" oraz "Program Konferencji", doradcom zawodowym/ psychologom/ pedagogom i/lub wychowawcom klas siódmych i ósmych z Państwa szkoły. Rejestracja odbywa się poprzez stronę www.odnpoznan.pl kurs oznaczony "K17" w ofercie szkoleniowej dla nauczycieli. Aleksandra Berezowska-Ciołek doradca metodyczny doradca.berezowska@odnpoznan.pl tel.: 505 243 116 ODN Poznań

Konferencja "Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym"

ul. Garbary 97/8, Poznań

Zapraszamy na konferencję z okazji 40-lecia Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych specjalistów i specjalistek pracujących z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Podstawowe informacje oraz link do formularza zapisów poniżej. Szczegółowy opis i program na stronie www.kopd.poznan.pl. Konferencja "Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym" 15 listopada 2024 r., w godz. 8:30-15:30 miejsce: sala Auditorium Maximum Wydziału Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53 Zapisy za pośrednictwem formularza online: https://forms.gle/PMJLku2PcmAN1q9e8

Konkurs "Mali Bajkopisarze"

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. ul. Ratajczaka 19, 61-814 Poznań

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zaprasza do udziału w konkursie "Młodzi bajkopisarze".  Konkurs jest nową wersją prowadzonego przez Spółkę od kilku lat konkursu "Mali Bajkopisarze" - tym razem jednak skierowanego do starszej grupy wiekowej, tzn. klas 1-3 szkół podstawowych. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań literaturą dziecięcą, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz promowanie pozytywnych zachowań u dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Darmowe wykłady w ramach projektu "Kto pyta, nie błądzi - nauka dostarczy odpowiedzi"

Poznański Park Naukowo-Technologiczny ul. Rubież 46 61-612 Poznań

29 i 30 października tego roku odbęda sie darmowe wykłady w ramach projektu "Kto pyta, nie błądzi - nauka dostarczy odpowiedzi", finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy z obszarów zdrowia, społeczeństwa, nauki i technologii, a także obalanie naukowych mitów oraz zwiększanie świadomości społecznej w tych dziedzinach. W czasach dezinformacji, projekt ma na celu weryfikowanie informacji i eliminowanie szkodliwych stereotypów, szczególnie poprzez aktywizację młodzieży i seniorów. Kluczowe działania obejmują udostępnianie treści na różnych platformach, organizację podcastów oraz wydanie książki podsumowującej projekt.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a wykłady odbywają się w kinie Apollo w Sali Widowiskowej. Mamy za sobą już dwa cykle wydarzeń. Do tej pory obalaliśmy mity związane z Farmacją, Żywieniem, Ochroną Środowiska czy Sztuczną Inteligencją (https://ppnt.poznan.pl/kto-pyta-nie-bladzi/).
    ​W październikowym cyklu wydarzeń, spotkania będą poświęcone zagadnieniom z dziedziny psychologii i ekonomii społecznej, które zostaną omówione przez ekspertów:
- dr Karolina Appelt (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) - ekspert w dziedzinie psychologii,
- dr Anna Waligóra (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) - ekspert w dziedzinie ekonomii.​
Harmonogram wydarzeń:
·       29 października (wtorek) godzina 09.00 - szkoły podstawowe (4-8)
·       29 października (wtorek) godzina 12.00 - szkoły ponadpodstawowe
·       30 października (środa) godzina 09.00 - szkoły podstawowe (4-8)
·       30 października (środa) godzina 12.00 - seniorzy oraz grupa ogólna
    Link do rejestracji na wydarzenie:
https://rejestracje.ppnt.poznan.pl/formularz/528-kto-pyta-nie-bladzi-nauka-dostarczy-odpowiedzi-trzeci-cykl-spotkan
    Link do wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco są dodawane informacje na temat najbliższych wykładów:
https://www.facebook.com/events/26547941701519343/
    Jesteśmy przekonani, że projekt ten może stanowić cenne wsparcie w edukacji i podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie zdrowia, nauki oraz technologii, a Państwa chcielibyśmy prosić o pomoc w dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców poprzez rozesłanie informacji o nadchodzących wykładach wśród Państwa społeczności i podopiecznych. Wierzymy, że dzięki współpracy z Państwa instytucją będziemy mogli skuteczniej zwiększyć świadomość na temat ważnych zagadnień omawianych podczas naszych spotkań i umożliwić udział w wydarzeniach większej liczbie osób, którym wiedza przekazywana przez naszych ekspertów może być szczególnie wartościowa. Wierzymy, że udział w naszych spotkaniach będzie miło spędzonym czasem.
    W przypadku, gdyby rejestracja online na wydarzenia nie była możliwa dla Państwa podopiecznych, oferujemy możliwość dostarczenia papierowych biletów bezpośrednio do Państwa ośrodka. Prosimy o kontakt w tej sprawie, a z przyjemnością dostarczymy bilety, aby każdy zainteresowany miał szansę wziąć udział w naszych wykładach.
    W razie pytań lub chęci nawiązania współpracy, prosimy o kontakt. Chętnie przedstawimy więcej szczegółów i omówimy możliwości współpracy w ramach projektu.

Wykłady w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji im. Joanny Dareckiej

?Dlaczego! Towarzystwo Dziennikarskie

Latający Uniwersytet Demokracji im. Joanny Dareckiej zaprasza na inauguracyjny wykład o roli dialogu obywatelskiego w nadchodzącej rewolucji pn. Zielony Ład a głos zabierze dr Mirosława Stępień, aktywistka społeczna, kulturoznawczyni. Wykład odbędzie się 11 października 2024 roku o godzinie 18:00. Poznań, ul. Towarowa 35.

Modjeska Fiestival - Zapraszamy! II LO Poznań

modjeska.festival@2lopoznan.pl

Serdecznie zapraszamy wszystkie wielkopolskie szkoły ponadpodstawowe do wzięcia udziału w "Modjeska Fiestival" I Festiwalu Muzyki z Filmów im. Heleny Modrzejewskiej, który odbędzie się w II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. To wyjątkowa okazja do zaprezentowania talentów muzycznych uczniów, którzy poprzez muzykę filmową będą mogli wyrazić swoje emocje, pasje oraz artystyczne zainteresowania.

Festiwal to także świetna okazja do integracji młodzieży oraz rozwijania ich umiejętności muzycznych w inspirującej atmosferze. Zachęcamy do zgłoszeń i współtworzenia tego wyjątkowego wydarzenia, które planujemy uczynić coroczną tradycją w naszym mieście.

Wraz z niniejszą wiadomością przesyłamy kartę zgłoszenia, plakat i regulamin, który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa, terminów oraz zasad zgłaszania się do konkursu. Zgłoszenia do I etapu - online przyjmujemy *do 7 października 2024 r*.

"Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie"

ul. Żelazna 59A, 00-848 Warszawa

Wody Polskie rozpoczęły przyjmowanie zgłoszeń do ogólnopolskiego, bezpłatnego programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie" w roku szkolnym 2024/2025! 
Celem programu jest pogłębianie wiedzy o zrównoważonym korzystaniu z zasobów wodnych, kształtowanie odpowiedzialnych postaw środowiskowych i zdobywanie wiedzy na temat krajowej hydrotechniki. Dzięki współpracy z partnerami programu uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w pokazach ratownictwa wodnego oraz uczyć się udzielania pierwszej pomocy.  

Jakie korzyści daje dołączenie do Aktywnych Błękitnych?
- Lekcje w szkołach z ekspertami programu 

- Dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych 

- Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych i lodołamaczy Wód Polskich 
- Pokazy ratownictwa wodnego i ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy 
- Pikniki edukacyjne 
- Atrakcyjne konkursy z nagrodami 
 Zapisy do programu:https://www.gov.pl/ /wody-polskie/dolacz-do-nas  

Konferencja inaugurująca Program "Szkoła Pozytywnych Relacji"

Wydział Studiów Edukacyjnych UAM

Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza osoby zainteresowane wspieraniem dobrostanu psychicznego wszystkich uczestniczek/uczestników polskiego systemu oświaty do udziału w Konferencji inaugurującej Program "Szkoła Pozytywnych Relacji", która odbędzie się 20 listopada 2024 r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Szamarzewskiego 89 w Poznaniu.

Cele konferencji:

  • Przedstawienie osobom pracującym w polskim systemie oświaty (nauczyciele/ki, dyrekcja, psycholodzy/żki szkolni/e, pedagodzy/żki szkolni/e) wiedzy nt. koncepcji Internal Family Systems Richarda Schwartza (IFS).
  • Inspirowanie osób uczestniczących w Konferencji do rozwijania tzw. Jakości "Ja" u nich samych oraz uczniów/uczennic, z którymi pracują.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM: https://wse.amu.edu.pl/kalendarz-wydarzen-wse/zycie-wydzialu/konferencje/konferencja-inaugurujaca-program-szkola-pozytywnych-relacji

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza online: https://forms.office.com/e/HprLvwbGUd lub przesłanie wypełnionego formularza w wersji Word (dostępny poniżej w załącznikach) na adres tomasz.junczyk@amu.edu.pl

"Poznaj nasza pracownię"

address ul. Wojska Polskiego 71b, 60-630 Poznań

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, nadzorowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizuje projekt p.n. "Pracownia Innowacji Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowego Instytutu Badawczego - popularyzacja osiągnięć naukowych oraz wspieranie innowacyjności".

Istotnym elementem wspomnianego projektu jest zadanie p.n. "Poznaj Naszą Pracownię" - organizacja spotkania seminaryjnego i wizyt studyjnych dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych o profilach rolniczych i przyrodniczych oraz ogólnokształcących. W ramach działania planowana jest organizacja spotkania seminaryjnego (dnia 18 czerwca 2024 r. w godzinach 10-12) oraz wizyt studyjnych dla młodzieży (we wrześniu 2024 r.), podczas których prezentowane będą wybrane aspekty działalności badawczej Instytutu, w tym w szczególności innowacyjnych rozwiązań stosowanych w IWNiRZ-PIB.

W ramach zadania przeprowadzone zostaną:

 - seminarium, obejmujące zagadnienia z zakresu najnowszych technologii stosowanych w rolnictwie, a także nowoczesnych rozwiązań dot. agrotechniki i przetwórstwa roślin włóknistych oraz upraw alternatywnych, w tym upraw ziół, które odbędzie się w siedzibie Instytutu we wtorek, dnia 18 czerwca 2024 r.

Planowane są także wizyty studyjne, adresowane do młodzieży, w IWNiRZ-PIB oraz jego Zakładach Doświadczalnych, podczas, których uczniowie poszerzą wiedzę pozyskaną w trakcie seminarium o aspekty praktyczne. Tematyka wizyt obejmować będzie m.in.:

- Hodowla i agrotechnika roślin włóknistych z elementami rolnictwa nowoczesnego (m.in. zastosowanie bezzałogowych jednostek latających i robotyzacja upraw);

- Rośliny zielarskie jako alternatywa w produkcji rolniczej - hodowla, uprawa, farmakognozja (m.in. wizyta w Ogrodzie Roślin Leczniczych, laboratorium farmakongostycznym);

- Przetwórstwo roślin włóknistych - pozyskanie i przerób włókien łykowych na cele tekstylne i techniczne (m.in. prezentacja maszyn roszalniczych i włókienniczych, obserwacja procesu produkcji);

- Biotechnologia oraz inżynieria genetyczną roślin użytkowych i zielarskich, a także farmakologia i fitochemia;

- Public relations, komunikacja społeczna i marketing IWNIRZ-PIB w służbie polskiej nauki i rolnictwa.

Podsumowaniem wizyt będzie konkurs dla uczestników, zakładający przygotowanie posteru lub innej formy prezentacji przez zespoły 3-5 osobowe z każdej klasy uczestniczącej w programie "Poznaj Naszą Pracownię" (co najmniej 10 posterów/prezentacji w efekcie realizacji całego projektu). Postery będą przedstawiać opracowane przez uczniów zagadnienia przekrojowe, wybrane we współpracy z pracownikami Instytutu lub proponowane przez uczestników spotkań projekty innowacyjnych rozwiązań w zakresie prezentowanych technologii lub procesów. Zespoły zaproszone zostaną do prezentacji wyników swoich prac podczas wydarzenia podsumowującego cały projekt.

Serdecznie zapraszam Państwa Szkołę do udziału w projekcie, którego wymogiem jest uczestnictwo w seminarium, obejmujące zagadnienia z zakresu najnowszych technologii stosowanych w rolnictwie, a także nowoczesnych rozwiązań dot. agrotechniki i przetwórstwa roślin włóknistych oraz upraw alternatywnych, w tym upraw ziół, które odbędzie się w siedzibie Instytutu we wtorek, dnia 18 czerwca 2024 r. (w godzinach 10-12).

Warsztaty "Techniki Wyciszania Dziecka Hiperaktywnego"

Urząd Miasta Poznania Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. 3 Maja 46 61-728 Poznań , Pracownia Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy ul. Święty Marcin 57 61-806 Poznań

Zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci na warsztaty "Techniki Wyciszania Dziecka Hiperaktywnego", które odbędą się 18 czerwca, w godz. 16:00-18:00, w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy przy ul. Św. Marcin 57.

Podczas warsztatów terapeuta integracji sensorycznej pokaże Wam techniki wyciszania dziecka w zaciszu własnego domu. Ta wiedza przyda się każdemu, kto chce pomóc swojemu dziecku w kontrolowaniu emocji. Będziemy prezentować czynności, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu, a większość niezbędnych pomocy można znaleźć w każdym domu.

Warsztaty są nieodpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Formularz zgłoszeniowy: http://www.poznan.pl:443/mim/public/forms/event_application.html?af_id=341&wyd_id=158947

Diagnoza poziomu występowania kompetencji przyszłości

ul. Kutrzeby 10 | 61 - 719 Poznań

Collegium Da Vinci we współpracy z Fundacją Rozwoju Edukacji i Technologii realizuje obecnie badania ankietowe, których celem jest diagnoza poziomu występowania kompetencji przyszłości - istotnych w perspektywie ekspansji AI, w grupie osób uczących się (uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów), a także związanych z nimi luk kompetencyjnych. Osiągnięciu tego celu służyć ma realizacja badań w pięciu grupach (uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli szkół ponadpodstawowych, wykładowców akademickich i przedstawicieli biznesu - pracodawców). 

Wyniki badań pozwolą na sformułowanie zaleceń służących modyfikacji programów kształcenia na uczelniach wyższych, aby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów do funkcjonowania na stechnologizowanym rynku pracy.

W efekcie chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w ankiecie. Wasz głos - osób mających stały i bezpośredni kontakt z uczniami, a także znających ich słabe i mocne strony jest dla nas bardzo ważny. Wypełnienie ankiety zajmie około 15 minut i będzie ona aktywna do 20 czerwca. Poniżej link do dedykowanego Państwu narzędzia (w załączniku kod QR)

Nauczyciele

https://kpnauczyciele.webankieta.pl/

W miarę możliwości prosimy też o udostępnienie ankiety uczniom - być może uda się zrealizować ją w ramach lekcji.

Uczniowie

https://kpuczniowie.webankieta.pl/