Ambasador Meksyku w Poznaniu

Juan Sandoval Mendiolea jest ambasadorem Meksyku w Polsce od lutego 2022 roku. Wcześniej, od 2015 r. pełnił funkcję zastępcy stałego przedstawiciela Meksyku przy ONZ w Nowym Jorku. Ukończył studia prawnicze w Escuela Libre de Derecho, a także studia podyplomowe we Francji, Szwajcarii, Holandii i Brazylii.To jego pierwsza wizyta w poznańskim urzędzie miasta.
W tym roku mija 95 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi. Rocznica ta - a także związane z nią możliwości wymiany kulturowej - była jednym z głównych tematów rozmowy.
- Poznań to wspaniałe miasto, chciałbym, by jego mieszkańcy mogli poznać wszystkie kolory Meksyku - mówił ambasador. - Z Ławicy można już polecieć do Cancún, co mnie bardzo cieszy. Ale meksykańską kulturę możemy promować nie tylko dzięki turystyce, ale także poprzez wydarzenia kulturalne, np. wystawiając w polskich muzeach dzieła naszych artystów.
- Poznaniacy są otwarci na inne kultury - zapewniał Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Kilka lat temu w Centrum Kultury Zamek gościliśmy dużą wystawę dzieł Fridy Kahlo i Diega Rivery. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęła tłumy widzów z całej Polski.
Meksyk jest największym pod względem populacji hiszpańskojęzycznym krajem świata. Około 76% społeczeństwa żyje w miastach. Największym z nich jest stolica - Miasto Meksyk, która - wraz z przyległymi miejscowościami liczy do 25 mln mieszkańców.
Podstawę meksykańskiej gospodarki stanowi przemysł, m. in. elektroniczny i spożywczy, oraz usługi, w tym handel i turystyka. Stosunki handlowe Meksyku i Polski reguluje Umowa o wolnym handlu zawarta pomiędzy Unią Europejską a Meksykiem. W 2021 r. w kraju tym istniało ponad 50 firm z polskim kapitałem.
AW
Zobacz również

Jubileusze par małżeńskich

Jubileusze par małżeńskich

Otwarty Dziedziniec przed Zamkiem
