Ambasador Węgier odwiedziła Poznań

Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier, odwiedziła stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta spotkała się z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, a następnie wzięła udział w uroczystościach z okazji 63. rocznicy Powstania Węgierskiego.

Orsolya Zsuzsanna Kovács rozpoczęła swą misję dyplomatyczną w Polsce w 2017 roku
Orsolya Zsuzsanna Kovács rozpoczęła swą misję dyplomatyczną w Polsce w 2017 roku

To druga wizyta ambasador w naszym mieście - po raz pierwszy była tu w kwietniu 2019 roku. W urzędzie miasta przyjął ją Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Podczas spotkania rozmawiano o relacjach polsko-węgierskich oraz o historii stolicy Wielkopolski.

- Poznań to piękne miasto, pełne uroku - mówiła ambasador. - Dlatego bardzo się cieszę, że właśnie tutaj będę w tym roku oficjalnie obchodzić 63. rocznicę Powstania Węgierskiego.

Po spotkaniu w urzędzie ambasador wzięła udział w organizowanych przez Prezydenta Miasta Poznania uroczystościach pod tablicami pamiątkowymi Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego, a następnie w spotkaniu "Poznań i Budapeszt Miastami Wolności - 1956, 1989" w kinie Rialto.

Orsolya Zsuzsanna Kovács rozpoczęła swą misję dyplomatyczną w Polsce w 2017 roku. Wcześniej pracowała jako analityczka do spraw polskich w węgierskim think tanku Nézőpont Intézet. Od 2010 pracowała w Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości, a w 2016 rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu. Rok później została ambasadorką Węgier w Polsce.

Przed objęciem urzędu pracowała także jako tłumaczka. Publikowała teksty m.in. w "Rzeczpospolitej" i "Wprost" oraz w mediach węgierskich. Jest autorką książki "Lengyel mozaik" ("Polska mozaika"), która ​jest zbiorem wywiadów z 14 osobistościami polskiego życia publicznego (m.in. z Lechem Wałęsą, Stanisławem Dziwiszem, Władysławem Bartoszewskim czy Andrzejem Wajdą). W 2015 roku została odznaczona w 2015 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług na rzecz popularyzacji Polski na Węgrzech.

Miastem partnerskim Poznania na Węgrzech jest Győr, z którym stolica Wielkopolski współpracuje od 2008 roku. To najważniejsze miasto północno-zachodnich Węgier, 6. w kraju pod względem wielkości, jest jednym z głównych centrów administracyjnych i kulturalnych.

AW