Frekwencyjne drzewa dla Ławicy i Strzeszyna

166 nowych drzew jesienią zyska Ławica i Strzeszyn. Nasadzenia są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej akcji zorganizowanej przez Miasto. We wtorek, 14 lipca wygranej przedstawicielom osiedli pogratulował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

Z przedstawicielami rad osiedli spotkał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca Mariusz Wiśniewski. - grafika artykułu
Z przedstawicielami rad osiedli spotkał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

Przed II turą wyborów prezydenckich Miasto ogłosiło akcję zachęcającą mieszkańców do udziału w głosowaniu. Jej zasady były proste: Na osiedlu, które uzyska najwyższą frekwencję, zasadzonych zostanie tyle drzew, ile punktów procentowych będzie ona wynosiła. 12 lipca najliczniej do urn poszli mieszkańcy Ławicy i Strzeszyna. Frekwencja wyborcza na tych osiedlach była jednak do siebie bardzo zbliżona i wyniosła kolejno - 82,88 proc. i 82,48 proc.

Z uwagi na niewielką różnicę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdecydował, że Miasto posadzi nowe drzewa na dwóch osiedlach, a nie tak jak pierwotnie planowano na jednym. - Dziękuję mieszkańcom Ławicy i Strzeszyna za tak duże zaangażowanie w te wybory. Blisko 83 proc. frekwencja to imponujący wynik. Chciałbym uczynić z takich akcji nowy poznański zwyczaj i przy następnych wyborach także w podobny sposób zachęcić mieszkańców do głosowania - powiedział prezydent miasta.

Wśród gatunków, które mogą zostać posadzone na zwycięskich osiedlach, są m.in. kasztanowiec czerwony, platan, dąb czy lipa. Są to drzewa dobrze sprawdzające się w warunkach miejskich. Przez pierwsze lata będą one miały zapewnioną opiekę pielęgnacyjną. Sadzenie odbędzie się jesienią, kiedy drzewa wchodzą w okres spoczynku.

Najwyższą frekwencją wśród osiedli mogą pochwalić się:

  • Ławica - 82,88 proc.,
  • Strzeszyn - 82,48 proc.,
  • Umultowo - 81,03 proc.,
  • Junikowo - 80,32 proc.,
  • Stare Winogrady - 80,08 proc.

W stolicy Wielkopolski frekwencja wyniosła 75,43 proc. W II turze była wyższa o 2,58 pkt. proc. w stosunku do tej z 28 czerwca. Głosy w Poznaniu oddało ponad 9300 wyborców więcej niż w I turze wyborów. Wtedy do urn poszło 72,85 proc. uprawnionych. Dla porównania podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku frekwencja w ponownym głosowaniu wyniosła 63,20 proc.

JZ

sieci społecznościowe