Gorzów bliżej Poznania

W trosce o jeszcze wyższy komfort życia mieszkańców, z uwagi na bliskość geograficzną oraz zbieżność szlaków komunikacyjnych, miasto Gorzów nawiązało oficjalną współpracę z Poznaniem. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz prezydent Gorzowa, Jacek Wójcicki, którzy zapowiedzieli zintensyfikowanie działań na rzecz rozwoju silnego regionu.

Prezydenci Jacek Jaśkowiak i Jacek Wójcicki stoją obok siebie, podając sobie dłonie. W rękach mają teczki z podpisanym porozumieniem. W tle - ścianka z herbem Gorzowa Wielkopolskiego - grafika artykułu
Miasto Gorzów nawiązało oficjalną współpracę z Poznaniem

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk mają leżeć u podłoża współpracy między miastami. Prezydenci Wójcicki i Jaśkowiak zgodnie przyznali, że są obszary, w których Poznań skorzysta z gorzowskich rozwiązań, a Gorzów nauczy się od Poznania. Taki przepływ informacji, danych i dobrych praktyk docelowo ma doprowadzić do poprawy jakości życia w obu miastach.

- Chcemy wymieniać się doświadczeniami, korzystać z umiejętności Poznania, naszego większego brata. Ale jeśli będzie to możliwe, też chcemy służyć radą. Dla nas ważne jest, by poznawać sposoby dobrego funkcjonowania miasta - powiedział prezydent Wójcicki. - Przed nami podpisanie listu intencyjnego, który otwiera w sposób formalny tę współpracę, choć znamy się i współpracowaliśmy już wcześniej. Nasze miasta wiele łączy, tę łączność chcemy podtrzymywać i wzmacniać - dodał.

Turystyka i rozwój infrastruktury rekreacyjnej

Wspólnym interesem obu miast jest rozwój turystyki. I choć Poznań ma wieloletnie doświadczenie w tym obszarze, to jak podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak, kryzys i pandemia zmieniły sytuację i zmusiły do poszukiwań nowych rozwiązań. To szansa dla Gorzowa i możliwość nawiązania współpracy. Warto skorzystać z bliskości stolicy Wielkopolski i wspólnie powalczyć o turystę zarówno z Polski, jak i z Niemiec.

- Gorzów postawił na rozwój i rewitalizację terenów zielonych i rekreacyjnych. Remontujemy, dbamy i budujemy. W Gorzowie między innymi jest jeden z lepszych w regionie skateparków, a każda inwestycja drogowa to kolejne kilometry ścieżek rowerowych - podkreślił prezydent Wójcicki.

To zasługuje na uwagę i zainteresowanie turystów. Samorządy mogą połączyć siły w promocji obu miast i regionów. - Również okolice Gorzowa mają niepowtarzalny urok, rozwijają się i oferują coraz bardziej atrakcyjne formy spędzania czasu - to zdecydowanie poprawia atrakcyjność samego miasta - zauważył prezydent Jacek Jaśkowiak. To silny argument za wspólną promocją i "podzieleniem się" ruchem turystycznym.

Skuteczność tych działań zależy jednak od dostępności komunikacyjnej między miastami i to również będzie obszarem zainteresowań w ramach ich współpracy. Jednym z wciąż nierozwiązanych problemów jest poprawa siatki połączeń kolejowych między Gorzowem a Poznaniem. Rozpoczęcie oficjalnej współpracy jest również wyraźnym sygnałem, że oba samorządy będą zabiegać o rozwój i poprawę połączeń i infrastruktury kolejowej na tej trasie.  

Przemysł i edukacja

Wspólnym wyzwaniem obu miast jest regulacja migracji edukacyjnej i zawodowej. - W Poznaniu mieszka wiele osób, które urodziły się w Gorzowie i okolicy, uczyły się w tutejszych szkołach, potem skończyły studia i część z nich została w stolicy Wielkopolski. Z jednej strony to Poznań cieszy, bo to są ambasadorowie Gorzowa, ale z drugiej strony ruchy migracyjne powodują, że Gorzów traci - podkreślił Jacek Jaśkowiak. 

To nowy obszar działań obu samorządów, którego celem jest zatrzymanie specjalistów w Gorzowie, po wcześniejszym wykształceniu ich w Poznaniu oraz zainteresowanie tym miastem eskpertów ze stolicy Wielkopolski. Oni bowiem mogą być dużym wsparciem dla rozwoju branż technicznych na terenie Gorzowa i okolic. - Mieszkańcy Poznania mogą zasilić kadrę specjalistów w mieście, a Gorzów chętnie ich ugości - podkreślił Wójcicki.

- Musimy szukać takich rozwiązań, by w Gorzowie powstawały lepiej opłacane miejsca pracy. Jeśli pomyślimy szerzej biznesowo, w dłuższej perspektywie, to inwestorów, którzy mają projekty rozwojowe i ambicje na różne formy biznesu, możemy zainteresować też naszymi partnerami. To tylko część możliwości, które otwiera nasze porozumienie - powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Archipelag współpracy - wzajemny szacunek i wspólne dobro

Prezydent Jacek Wójcicki w obliczu rozpoczęcia współpracy z Poznaniem przywołał znaną już w Gorzowie koncepcję archipelagu wysp, która przyświeca współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. - My w Gorzowie to już robimy. Wspólnie z ościennymi gminami realizujemy konkretne zadania samorządowe, jak gospodarka odpadami czy też wodami opadowymi. Razem można więcej, łatwiej a czasem taniej, co dla mieszkańców jest bardzo ważne - przyznał. Poznań może być naszym drogowskazem w podejmowaniu kolejnych działań na rzecz mieszkańców.

Efektem podjętej współpracy ma być stałe doskonalenie procesów zarządzania miastem i realizacji usług dla mieszkańców, w celu poprawy jakości życia w mieście, uwzględniając wyzwania przyszłości - to fragment listu intencyjnego, podpisanego podczas spotkania przez obu prezydentów.

Podpisanie listu intencyjnego i wizyta prezydenta Jacka Jaśkowiaka w Gorzowie jest oficjalnym rozpoczęciem współpracy pomiędzy samorządowcami obu miast.

sieci społecznościowe