Poznań z najlepszym prezydentem

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zajął pierwsze miejsce i został najlepszym włodarzem dużego miasta w prestiżowym ogólnopolskim rankingu "Perły samorządu" - razem z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni. Miasto Poznań zajęło trzecie miejsce wśród gmin swojej kategorii.

Na zdjęciu kadr z gali, po prawej Jacek Jaśkowiak, po lewej - prowadząca studio DGP z mikrofonem w ręku - grafika artykułu
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, został najlepszym prezydentem dużego miasta w rankingu "Perel samorządu"

Gala wręczenia wyróżnień w rankingu "Perły samorządu" odbyła się online w środę (12 maja) wieczorem. To już 9. edycja zestawienia, które tworzone jest przez redakcję Dziennika Gazeta Prawna oraz ekspertów PwC. 

- Do udziału w nim zapraszamy wszystkie samorządy bez wyjątku - podkreślał podczas gali Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny  GDP. -  W ślad za zaproszeniami wysyłamy ankiety, a w nich wiele pytań. Odpowiedzi na nie wnikliwie analizujemy i oceniamy, a ostatnie słowo należy do kapituły konkursu. W tym roku dostrzegliśmy ogromne zaangażowanie, energię i pomysłowość w działaniach samorządów. Nigdy w naszym konkursie nie było łatwo wygrać, ale w tej edycji było to trudniejsze niż zwykle, więc tym bardziej gratuluję. 

W tym roku "Perły" zostały przyznane w pięciu kategoriach: gmina do 5 tys. mieszkańców, gmina wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, gmina miejsko-wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców oraz gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Poznań rywalizował w ostatniej z nich - a na pytania organizatorów rankingu skrupulatnie odpowiedzieli pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP na podstawie danych i informacji przygotowanych przez wydziały Urzędu Miasta Poznania.

W zestawieniu wyróżniono również Liderów Dobrych Praktyk w czterech obszarach: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki oraz środowiska, a także najlepszego włodarza - czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W kategorii gmin miejskich powyżej 100 tysięcy mieszkańców najlepszym prezydentem zostali równorzędnie: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

- Dziękuję za wyróżnienie, jest ono dla mnie zobowiązaniem do jeszcze większej staranności i pracy na rzecz Poznania - mówi Jacek Jaśkowiak. - Rok 2020 minął w cieniu walki z koronawirusem. To był czas bardzo trudnych decyzji, które musieliśmy podejmować, chcąc utrzymać zaplanowane inwestycje. Równocześnie, pandemia ukazała wielką solidarność lokalnych wspólnot, uwalniając u ludzi ogromne pokłady dobra. Wsparcie dla szpitala, czy DPS-ów, płynące od mieszkańców i mieszkanek Poznania oraz lokalnych przedsiębiorców, pozwoliło przetrwać najtrudniejsze pierwsze tygodnie, za co bardzo dziękuję. 

To kolejne tak ważne wyróżnienie dla prezydenta Poznania - w 2018 roku w rankingu "Pereł samorządu" zajął on drugie miejsce w swojej kategorii.

W tym roku drugie miejsce zdobyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, a trzecie - Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. 

W kategorii gmin poniżej 5 tys. mieszkańców zwyciężył Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy. W gminach wiejskich powyżej 5 tysięcy mieszkańców najlepszy okazał się Krzysztof Harmaciński, wójt Iławy, a w kategorii gminy miejsko - wiejskie powyżej 5 tys. mieszkańców - Igor Bandrowicz, burmistrz gminy Prusice. Najlepszym włodarzem w kategorii gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców został Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Poznań na podium najlepszych samorządów w Polsce

- Wybór najlepszych samorządów był w tym roku wyjątkowo trudny - przyznaje Marta Gocłowska, ekspertka w zespole usług dla sektora publicznego PwC. -  Ocenialiśmy działania podejmowane w 2020 roku, który przyniósł szereg nowych wyzwań, a jednocześnie pokazał siłę samorządów i pokazał, jak wielki wpływ mają nasze małe ojczyzny i ich liderzy na nasze życie. Za tę nieprawdopodobną pracę chcemy Państwu bardzo podziękować. 

Poznań zdobył trzecie miejsce w kategorii gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców - za zwycięską Gdynią oraz Gdańskiem. To nie pierwsze takie wyróżnienie dla stolicy Wielkopolski. W 2018 roku Poznań zajął czwarte miejsce w swojej kategorii, a rok później - pierwsze. Został też aż dwa razy wyróżniony jako Lider Dobrych Praktyk: w 2019 r. Kapituła konkursu doceniła politykę senioralną i pakiet Viva Senior oraz jedyną w kraju trójwymiarową mapę miasta. Wszystkie te nagrody świadczą o tym, że Poznań ma stałą i stabilną pozycję wśród najlepszych samorządów w kraju.

W kategorii gmin do 5 tys. mieszkańców zwyciężyła Podkowa Leśna. Najlepszą gminą wiejską powyżej 5 tys. mieszkańców została Iława, a miejsko-wiejską - Aleksandrów Łódzki. Wśród gmin do 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Ciechanów. 

Wyróżnienia dla Liderów Dobrych Praktyk dostały gminy: Bydgoszcz, Ełk, Kobylnica, Marki (w kategorii "Edukacja"), Bieliny, Gdynia, Kraków (kategoria: "Zdrowie i opieka") oraz Aleksandrów Łódzki, Czarny Bór, Ełk, Rybnik (w kategorii "Środowisko").

Gala była częścią Kongresu "Perły samorządu", podczas którego odbył się cykl paneli dyskusyjnych poświęconych największym problemom i wyzwaniom, jakie stoją przed polskimi samorządami.

AW

sieci społecznościowe