Ryszard Grobelny nagrodził Roberta Friedricha

W czasie spotkania noworocznego prezydent Poznania wzniósł toast "za wszystkich dobrych ludzi, których spotkamy w tym roku, a bez których Poznań nie byłby takim wspaniałym miastem, jakim jest". Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania trafiła w ręce "Litzy" - lidera zespołu Luxtorpeda. 

UMP 2013 - grafika artykułu
UMP 2013

W przemówieniu noworocznym prezydent Ryszard Grobelny zaznaczył, że "rok 2013, choć niełatwy, był dobrym rokiem zarówno dla Polski, jak i dla Poznania, który w Europie jest postrzegany jako przykład stabilności i sukcesu. Coraz częściej patrzy się na nas z podziwem. Wydaje się, że najistotniejszą miarą tego sukcesu jest to, jak bardzo Poznań w ostatnich miesiącach się zmienia; nowe trasy tramwajowe, centrum komunikacyjne, drogi, wiadukty, budynki, w tym tak długo oczekiwany gmach Biblioteki Raczyńskich. Ja jednak uważam, że najważniejszym naszym osiągnięciem jest rozwój poznańskiego rynku pracy i sukcesy poznańskich firm. To dzięki temu Europa zazdrości nam najniższego bezrobocia i coraz uważniej spogląda na nasze osiągnięcia."

Laureatem nagrody prezydenta został Robert Friedrich - poznański kompozytor, autor słów, gitarzysta, wokalista i producent muzyczny, twórca Acid Drinkers, Arki Noego czy Luxtorpedy.

W laudacji na cześć nagrodzonego prezydent tak uzasadniał swój wybór:
"Jest ona (Wielka Pieczęć Miasta Poznania) wyrazem uznania oraz szacunku dla działalności i zasług tego wybitnego Poznańczyka. (...) Dziękując za dotychczasowe dokonania, z których wiele rozsławia Polskę i Poznań, ośmielam się zauważyć, że Pański młody wiek wręcz zobowiązuje do kontynuacji rozpoczętych - i podejmowania nowych - wyzwań. Życzymy Panu zdrowia, pomyślności i tego, aby z dynamiką i mocą "Luxtorpedy" realizował Pan życiowe pasje!".