Studencki Klub Dyskusyjny "Hydepark"

Klubokawiarnia "Meskal"

Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań zaprasza na drugie spotkanie studenckiego klubu dyskusyjnego Hydepark, które odbędzie się 24 listopada 2009 w klubokawiarni "Meskal".

Hydepark ma stanowić przestrzeń do rozmów na ważne tematy społeczno-obywatelskie. Chcemy stworzyć studentom możliwość do wyrażenia swojego zdania oraz wzbudzenie w nich odpowiedzialności za kierunek zmian zachodzących w świecie.

Tym razem wraz z naszymi gośćmi, socjologiem - dr Mają Brzozowską-Brywczyńską, współwłaścicielem agencji public relations Prelite - dr Jackiem Trębeckim oraz Aniką Kotrys studentką historii sztuki i jej entuzjastką porozmawiamy na temat "Homo videns - czy żyjemy w kulturze obrazkowej?".

Dzisiejszy świat postawił na zmysł wzroku. Internet, telewizja, prasa, przestrzeń miejska - obrazek stał się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Niektórzy forsują odważną tezę, że jego ekspansja prowadzi do zaniku myślenia. Czy faktycznie grozi nam wtórny analfabetyzm? Czy inni ludzie dostrzegają nas czy wizerunek, który tworzymy? Gdzie znajduje się granica pomiędzy obrazem a obrazkiem. Co dzisiaj jest wyznacznikiem prawdziwej sztuki?
Na te pytania postaramy się odpowiedzieć już we wtorek.

Rada Polityki Pieniężnej z wizytą w Poznaniu

al. Niepodległości 10

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej oraz przedstawiciele środowiska naukowego i biznesu będą dyskutować o zadaniach polityki monetarnej w czasach spowolnienia gospodarczego, podczas ogólnopolskiej konferencji "Polityka pieniężna w dobie kryzysu". Konferencja odbędzie się 26 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, w godz. 11.00-14.30, sala 111A (gmach główny UEP, al. Niepodległości 10). Organizuje ją Katedra Teorii Pieniądza i Polityki Pieniężnej UEP z okazji X-lecia istnienia. Podczas konferencji obchodzony będzie także jubileusz 40-lecia pracy naukowej kierownika Katedry - prof. dr hab. Wiesławy Przybylskiej-Kapuścińskiej.

Rola banku centralnego i prowadzonych przez niego działań, to częsty temat dyskusji o kondycji finansów państwa i gospodarki. Wpływ narzędzi polityki pieniężnej na sytuację gospodarczą jest, bowiem niemały. Rzutują one bezpośrednio na ceny kredytów, wysokość oprocentowania lokat bankowych oraz kursy walut, oddziałując tym samym na aktywność ekonomiczną wszystkich podmiotów rynku. Wśród prelegentów, którzy będą przedstawiali swoje poglądy i spostrzeżenia są: prof. dr hab. Andrzej Sławiński (członek Rady Polityki Pieniężnej), prof. dr hab. Zbigniew Polański (Szkoła Główna Handlowa, kierownik Katedry Polityki Pieniężnej, doradca w NBP ), dr hab. Dariusz Filar (członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Uniwersytetu Gdańskiego), dr hab. Ryszard Kokoszczyński (profesor Uniwersytetu Warszawskiego), dr hab. Jan Bednarczyk (profesor Politechniki Radomskiej).

Patronatem naukowym objął konferencję Rektor UEP prof. zw dr hab. Marian Gorynia. Sponsorem konferencji jest NBP.

Business English - konferencja

al. Niepodległości 10

Najważniejsza międzynarodowa konferencja dotycząca nauczania języka biznesu odbędzie się w Poznaniu. W związku z konferencją BESIG, odbywającą się w dniach 20 - 22 listopada 2009, do naszego miasta przyjedzie ponad 400 profesjonalistów z całego świata , aby wymienić się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi nauczania języka angielskiego w biznesie oraz dyskutować o nowych trendach metodycznych. W tej dziedzinie jest to najważniejsza i największa impreza w roku.

BESIG to sekcja biznesowa międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli języka angielskiego IATEFL (Business English Special Interest Group of International Association of Teachers of English as a Foreign Language). Konferencje BESIG organizowane są od 1988 roku. Tegoroczna konferencja, której gospodarzem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a współorganizatorem Studium Praktycznej Nauki Języka Obcego UEP, jest pierwszą, która odbędzie się w Polsce. Gospodarzami dotychczasowych konferencji BESIG były, między innymi, takie europejskie miasta jak Berlin, Londyn, Budapeszt, Mediolan, Berno czy Wiedeń.

UEP vs. UAM

ul. Dożynkowa 9

Władze i kadra profesorska dwóch poznańskich uniwersytetów , które jako pierwsze w Poznaniu powołały przed wojną Akademicki Związek Sportowy - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zagrają mecz siatkarski będący częścią obchodów jubileuszu 90-lecia AZS w Poznaniu. Mecz rozegrany zostanie w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przy ul. Dożynkowej 9 , 20 listopada 2009r., o godz. 18.00. Już wiadomo, że obie strony zastosują atak, zagrywkę i blok.

"Po co żyjemy?"- Jerzy Owsiak w rozmowie z Jackiem Żakowskim

ul. Kutrzeby 10

Jerzy Owsiak, założyciel Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawca i organizator Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Przystanku Woodstock, dziennikarz radiowy i telewizyjny, witrażysta będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Po co żyjemy?", które odbędzie się 25 listopada 2009 roku o godzinie 17.00 w WSNHiD.

Powtórz z najlepszymi

ul. Kutrzeby 10

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zaprasza na kolejną edycję wykładów otwartych dla maturzystów "Powtórz z najlepszymi". Zajęcia prowadzone są przez wybitnych wykładowców, profesorów WSNHiD i innych zaprzyjaźnionych uczelni. Wykłady są bezpłatne i odbywają się w środy o godz. 17.00 w sali 004. Cykl spotkań rozpocznie się wykładami z wiedzy o społeczeństwie, natomiast w styczniu, lutym i marcu odbędą się wykłady z historii i języka polskiego.

Spotkanie z Lechem Wałęsą

ul. Kutrzeby 10

Studencka Rada Miasta Poznania oraz Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zapraszają na spotkanie z Lechem Wałęsą, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995. Spotkanie odbędzie się 18 listopada 2009 roku o godzinie 10.00 w sali 004.

Pilnie potrzebni Wolontariusze

ul. Dąbrowskiego lub/i ul.Sikorskiego

Klub Sportowy Akademii Tenisa Prince pilnie poszukuje chętne osoby do prowadzenia zajęć o charakterze korepetytoryjnym z dziećmi i z młodzieżą. Nasi uczniowie wymagają wiele uwagi, ponieważ są to dzieci ze środowisk patologicznych, rodzin dysfunkcyjnych lub dysfunkcjonalnych, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z rodzin alkoholowych lub nałogowych. Zajęcia odbywają się na ul. Dąbrowskiego w ZSS numer 107 lub/i na ul. Sikorskiego w ZSS 102. Godzinę staramy się dopasować do osób prowadzących. Czas zajęć: 45 minut. Częstotliwość: dowolna. Przedmioty: zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe, matematyka, angielski, hiszpański. Istnieje możliwość odrobienia praktyk lub stażów (spółpracujemy z UAMi wystawiamy stosowne rekomendacje).

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Tydzień Przedsiębiorczości

Debaty, konferencje i warsztaty - to program Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który odbędzie się także w Poznaniu. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to jedna z największych tego typu imprez, która ma na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

W ciągu jednego tygodnia - między 16 a 22 listopada 2009 - odbędą się konferencje naukowe, debaty, spotkania ze znanymi osobami oraz konkursy, którym przyświeca idea propagowania edukacji w zakresie przedsiębiorczości. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to ponadnarodowy przepływ myśli, idei i pomysłów.
Global Entrepreneurship Week połączy inicjatywy ogromnej liczby krajów, dzięki czemu powstanie globalne środowisko sprzyjające przedsiębiorczości młodych, kreatywnych osób z całego świata. Strona internetowa projektu będzie spełniać funkcję koordynacyjną oraz centrum informacji o założeniach i przebiegu projektu.
Głównym organizatorem GEW w Polsce jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Forum Młodych PKPP Lewiatan jest koordynatorem inicjatywy ze strony środowiska studenckiego.

Powtórka przed maturą

ul. Umultowska 89

W ramach Wykładów Otwartych z cyklu Powtórka przed maturą 5 listopada 2009 odbędzie się wykład "Budowa i funkcje kwasów nukleinowych" który wygłosi prof. dr hab. A. Jarmołowski. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w Collegium Biologicum (ul. Umultowska 89). Wykładom towarzyszyć będzie konkurs wiedzy biologicznej "Biologiczna Ekstra-Klasa"! oraz wystawa fotografii przyrodniczej. Organizatorem jest Wydział Biologii UAM.

Cykl wykładów dokształcających dla nauczycieli chemii i ich uczniów

ul. Piotrowo

Politechnika Poznańska zaprasza na cykl wykładów dokształcających dla nauczycieli chemii i ich uczniów z wielkopolskich szkół średnich.
Wykład inauguracyjny odbędzie się jak zwykle w czwartek, w dniu 5 listopada 2009 roku o godz.17:00 w sali nr 7 naszego Centrum Wykładowo-Konferencyjnego na Piotrowie.
Dr inż. Zbigniew Górski przedstawi wykład "Chemia, biologia, ekologia widziane przez elektroniczne oczy świata".

Spotkania z Andą Rottenberg

ul. Kutrzeby 10

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa serdecznie zaprasza na dwa spotkania z Andą Rottenberg, które odbędą się 22 października o godzinie 12.00 oraz 17.00 w sali 340. Znana i ceniona krytyk i kurator sztuki, wieloletnia dyrektorka "Zachety - Narodowej Galerii Sztuki" podczas spotkań zaprezentuje swoja książkę pt. "Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80".

"Po co żyjemy?"- prof. Roman Frydman w rozmowie z Jackiem Żakowskim

ul. Kutrzeby 10

Roman Frydman, profesor ekonomii na Uniwersytecie Nowojorskim, autor i redaktor licznych prac z zakresu nauk ekonomicznych będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Po co żyjemy?", które odbędzie się 21 października 2009 roku o godz. 17.00 w WSNHiD, w sali 340.

Pokolenie'89 - stracone szanse czy spełnione nadzieje?

Klubokawiarnia Meskal

Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań zaprasza młodzież akademicką na pierwsze spotkanie klubu dyskusyjnego hydepark.pl. Na każdym ze spotkań wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o szansach, problemach i wyzwaniach współczesności.
Pierwsze dyskusja na temat "Pokolenie'89 - stracone szanse czy spełnione nadzieje?" odbędzie się 20 października o 19:30 w klubokawiarni "Meskal".

"Proszę Państwa 4 czerwca 1989r. skończył się w Polsce komunizm" , słysząc te słowa wielu niedowierzało, że oto rozpoczął się długo wyczekiwany czas zmian. I tak, obok wykluwających się polskiej demokracji i kapitalizmu rosło nowe pokolenie Polaków. To ludzie, którzy częściej słyszeli "możesz", aniżeli "musisz", którzy nie znają kolejkowej rzeczywistości i dla których Europa jest takim samym domem jak Polska. Mówią o nich "pokolenie'89".
Wspólnie z naszymi gośćmi: socjologiem, laureatką konkursu prezydenckiego oraz przedstawicielem Ruchu Młodego Pokolenia postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania:
Czy annus mirabilis stanowił swoistą linię demarkacyjną pomiędzy przeszłością i przyszłością, dzięki której zrzucono brzemię komunistycznych kompleksów?
Czy na pewno jest to pierwsze prawdziwie wolne pokolenia, a może tak naprawdę urodzeni po 1989 zostali niewolnikami oczekiwań swoich ojców i dziadków, którym przyszło żyć w innej rzeczywistości?
Czy mają do spełnienia swoistego rodzaju dziejowy obowiązek, a jeśli tak w jaki sposób powinni wykorzystywać szanse, które stworzyło przeobrażenie ustrojowe i mentalne z 1989 roku? 

Nowe studia Executive MBA w poznańskiej WSKiZ

ul. Różana 17a

W listopadzie Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu uruchamia nowy program Executive MBA we współpracy z Tiffin University z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Trwające trzy semestry studia prowadzone będą w języku angielskim przez wykładowców amerykańskiej uczelni oraz współpracujących z nią naukowców z Europy Zachodniej.

Zajęcia pokazowe odbędą się 20 października br. w godz. 17.30-19.00 w budynku WSKiZ przy ul Różanej 17 A.

Program, przygotowujący profesjonalistów z różnych dziedzin do pracy na wysokich stanowiskach kierowniczych, prowadzony będzie tylko w języku angielskim. Wykładowcami 18 przedmiotów przewidzianych w toku studiów będą naukowcy uczący bądź współpracujący z amerykańskim uniwersytetem. Wybrani słuchacze będą mieli również możliwość zrealizowania części programu w Stanach Zjednoczonych oraz przeprowadzenia projektu w jednej z amerykańskich firm. Zaliczenie wszystkich przedmiotów wchodzących w skład studiów jest tożsame z uzyskaniem dyplomu Master of Business Administration.
Studia Executive MBA przygotowane przez poznańską uczelnię skierowane są przede wszystkim do osób mających już doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym. Jednakże naukę mogą podjąć również absolwenci studiów wyższych oraz osoby, które dopiero przygotowują się do pełnienia funkcji menadżerskich. Program WSKiZ i TU jest ciekawą ofertą także dla obcokrajowców pracujących i mieszkających w zachodniej Polsce, którzy chcą uzyskać bądź poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia EMBA muszą posiadać przynajmniej dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjat lub inżynier) lub równoważny dowolnego kierunku studiów.
Rekrutacja słuchaczy odbywa się poprzez stronę internetową WSKiZ, na której można znaleźć także szczegółowe informacje dotyczące uruchamianego właśnie programu. Kandydaci, którzy zgłoszą chęć udziału w Executive MBA poznańskiej uczelni, będą zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim. O przyjęciu na studia zadecydują przede wszystkim dobra znajomość tego języka oraz motywacja kandydata. Wszystkie zajęcia będą się odbywać w budynkach WSKiZ w Poznaniu, dwa razy w miesiącu w trybie weekendowym. Podręczniki wymagane do poszczególnych przedmiotów zostaną za dodatkową opłatą sprowadzone przez uczelnię ze Stanów Zjednoczonych.

Dzień Imagine Cup

ul. Piotrowo 2

Politechnika Poznańska zaprasza wszystkich studentów do wzięcia udziału w imprezie "Dzień Imagine Cup". Spotkanie promujące konkurs dla studentów uczelni technicznych odbędzie się 08.10.2009 w Centrum wykładowym Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 2

Program:
13.30 - uroczyste otwarcie z udziałem prof. Jana Węglarza z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz Dariusza Piotrowskiego, dyrektora działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft

14.00 - wprowadzenie do Imagine Cup 2010, czyli temat, idea i korzyści konkursu, które przedstawią Karol Wituszyński z Microsoft oraz Wojciech Świtała, opiekun drużyn startujących w Imagine Cup

14.30 - Imagine Cup na Politechnice Poznańskiej

15.15 - prezentacje przykładowych aplikacji finałowych

16.00 - inspirująca historia Bartosza Nyczkowskiego, czyli o tym jak pasja do technologii przekuła się w sukces zawodowy - doświadczenie w Microsoft Corporation

16.45 - sesja pytań i odpowiedzi

17.00 - zakończenie "Dnia Imagine Cup"

Andrzej Olechowski w WSNHiD

Ul. Kutrzeby 10

Dr Andrzej Olechowski będzie gościem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa 9 października 2009 roku o godz. 10.00. Tematem przewodnim spotkania będzie hasło celów programowych SD oraz Andrzeja Olechowskiego "Dołącz do najlepszych". Plan ten uwzględnia zmiany sposobu rządzenia Polską oraz dążenie do bycia liderem Europy.

XXVIII Forum Uczelni Technicznych "FUT"

ul. Piotrowo

Samorząd Studentów Politechniki Poznańskiej będzie organizatorem XXVIII Forum Uczelni technicznych "FUT". Forum odbędzie się w dniach 22-25. 10.2009.

Forum Uczelni Technicznych zajmuję się rozwijaniem współpracy i umacnianiem więzi miedzy studentami wszystkich kierunków technicznych w kraju w tym wyraża opinie przed organami publicznymi, współpracuje z Parlamentem Studentów Rzeczpospolitej Polskiej "PSRP" oraz Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych "KRPUT" w sprawach dotyczących ogółu studentów. Opiniuje akty normatywne i stoi na straży praw studentów, wspiera samorządność studencką na uczelniach technicznych.
FUT skupia przedstawicieli z 25 uczelni technicznych z całego kraju, którzy spotykają się dwa razy do roku.
Tematami przewodnimi spotkania w Poznaniu będą "Problemy promocji uczelni wyższych przy spadającej liczby młodzieży chętnej do podjęcia studiów na kierunkach inżynierskich" oraz "Współpraca przemysłu z uczelniami technicznymi".

Konferencja pt."Wolontariat - ukryte możliwości"

ul. Zwierzyniecka 7

Biuro Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów UAM w ramach Tygodnia Kariery zaprasza do wzięcia udziału w konferencji: "Wolontariat - ukryte możliwości". Konferencja odbędzie się 7 października 2009 w sali konferencyjnej A Domu Studenckiego "Jowita" (ul. Zwierzyniecka 7).

Poszukiwani wolontariusze

ul. Szyperska 2, Poznań

Fundacja ARS pilnie poszukuje wolontariuszy do:

- współtworzenia/prowadzenia warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży;

-pomocy w organizacji biura, (pisanie projektów, pism urzędniczych, sprawozdań, uzupełnianie baz danych i innych bieżących pracach Fundacji;)

- kontaktu z mediami, instytucjami, organizacjami, do redagowania artykułów i notek prasowych oraz tekstów na stronę internetową;

- koordynacji Galerii ARS, informowanie o Galerii, poszukiwanie artystów, pomoc w organizacji wystaw i promocji;

- tworzenia plakatów i ulotek, - pozyskiwania partnerów / sponsorów;

- pomocy w realizacji projektów Fundacji

- animatorów do prowadzenia warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży;

Jeśli masz głowę pełna pomysłów, niespożytkowaną energie, chęć pracy z ludźmi, jesteś tym kogo potrzebujemy. Poszukujemy osób aktywnych, niezależnie od wieku, komunikatywnych, nie bojących się wyzwań, lubiących pomagać innym. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktowania się w naszym biurze przy ulicy Szyperskiej 2 w Poznaniu oraz pod numerem telefonu: 061 855 25 45, 506679296 lub mailem: a.lojewska@ars.org.pl