Projekt "Najlepsi z najlepszych! 4.0"

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/projekt-wsparcia-wybitnych-studentow-najlepsi-z-najlepszych-40-rozpoczety

Poszukujesz nowych wyzwań i możliwości rozwoju? Aktywnie angażujesz się w życie akademickie? Chciałbyś podróżować i występować na licznych konferencjach, zawodach i konkursach w całej Polsce?

Projekt "Najlepsi z najlepszych! 4.0" poszukuje właśnie Ciebie! To już 4 edycja konkursu. Zainteresowani studenci mogą zgłaszać się pojedynczo lub w zespołach, a chęć uczestnictwa w projekcie należy kierować do władz uczelni.

Uczelnie, które posiadają w swoich szeregach wybitnych studentów, mogą nadsyłać zgłoszenia jeszcze do 15 marca.

Więcej informacji na stronie:

Rozwiń się na Wiosnę z Biurem Karier UAM!

https://biurokarieruam.jobteaser.com/pl/events/100137-rozwin-sie-na-wiosne-z-biurem-karier-uam

Rozwiń się na Wiosnę z Biurem Karier UAM!

W dniach 8-12 marca Biuro Karier UAM wraz z Firmami partnerskimi organizuje Tydzień z webinarami online. Studentki i studenci będą mogli wziąć udział w inspirujących webinarach i prelekcjach firm.

Jak funkcjonują firmy podczas pandemii? Jak obecnie wygląda rekrutacja w firmach? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci z wielu branż. Nie zwlekaj i zapisz się już dzisiaj!

Zapisy będą prowadzone przez JobTeasera: https://biurokarieruam.jobteaser.com/.../100137-rozwin...

Więcej informacji o webinarach możesz przeczytać: https://biurokarier.amu.edu.pl/.../Rozwin_sie_na_wiosne_z...

Polecamy!
Konkursie o Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2021

https://www.europarl.europa.eu/charlemagneyouthprize/pl/2021.html

Zawalcz o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2021!

Masz 16-30 lat i pracujesz nad projektem o wymiarze europejskim? Weź udział w konkursie o Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2021 i zdobądź fundusze na rozwój swojej inicjatywy.

Parlament Europejski oraz Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie co roku przyznają Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego dla projektów realizowanych przez młodych ludzi, które pomagają promować porozumienie między ludźmi z różnych krajów europejskich. Zgłoszenia do przyszłorocznej edycji nagrody można składać między 9 listopada 2020 r. a 22 lutego 2021.

Nagroda

Trzy zwycięskie projekty zostaną wyłonione spośród 27 projektów nominowanych przez narodowe jury w każdym państwie członkowskim. Nagroda za najlepszy projekt wynosi 7500 euro, za zajęcie drugiego miejsca - 5000 euro, a za trzecie miejsce - 2500 euro.

Jeden przedstawiciel każdego z 27 zwycięskich projektów krajowych zostanie zaproszony na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Akwizgranie w maju 2021 roku.

Zasady

Aby móc ubiegać się o nagrodę, projekty muszą spełniać następujące kryteria:

* propagować wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym,
* wspierać budowanie wspólnego poczucia europejskiej tożsamości i integracji,
* proponować wzorce postępowania dla młodych ludzi w Europie,
* dawać praktyczne przykłady współżycia Europejczyków jako jednej wspólnoty.

Jeśli nadal masz pytania, napisz na: ECYP2021@ep.europa.eu 

Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2019

Pierwsze miejsce w 2019 r. zdobył włoski program radiowy dla studentów i młodych pracowników - EuroPhonica IT. Drugą nagrodę otrzymał projekt Your European Citizenship (Twoje obywatelstwo europejskie), dzięki któremu fińska młodzież mogła zaznajomić się z procesem podejmowania decyzji w UE i z innymi kulturami europejskimi. Trzecią nagrodę przyznano organizacji Muslims against Antisemitism (Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi) z Austrii. Tutaj dowiesz się więcej o zwycięzcach.

Media społecznościowe

Przyłącz się do dyskusji na mediach społecznościowych używając hasztagu #ECYP2021.

Kalendarz:

Start przyjmowania zgłoszeń: 09.11.2020 
Termin składania wniosków: 22 lutego 2021 r
Selekcja zwycięzców krajowych przez jury krajowe: 15.03.2021
Uroczystość wręczenia nagrody w Akwizgranie (Niemcy): 11.05.2021

Konkurs na prace naukowe pod hasłem "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"

http://www.fdpa.org.pl/konkurs

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ogłosiła XIII edycję konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość". Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.
W ramach konkursu Kapituła oceni prace w dwóch kategoriach:
Prace naukowe (m.in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
Termin nadsyłania prac mija 31 lipca 2021 r.
Konkurs obejmuje prace o bardzo szerokiej tematyce. We wcześniejszych edycjach nagradzane były prace z zakresu historii, kultury, ekonomii, socjologii, nauk przyrodniczych i rolniczych. Warunkiem jest jedynie powiązanie tematyczne z obszarami wiejskimi.
Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Jakub Zieliński, e-mail: j.zielinski@fdpa.org.pl  tel. 695 116 110; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61. Informacje na temat poprzednich edycji konkursu, Kapituły Konkursowej i laureatów można znaleźć na stronie internetowej www.fdpa.org.pl/konkurs oraz na www.facebook.com/Fundacja.FDPA.
Link do informacji konkursowej na stronie FDPA: http://www.fdpa.org.pl/konkurs

PIERwSI W DŁOŃ! na Wydziale Biologii UAM

Collegium Biologicum

Samokontroli piersi będzie mogła się nauczyć każda kobieta, która pojawi się we wtorek na Wydziale Biologii UAM (Kampus Morasko). O godz. 11:00 rozpocznie się tam II Sympozjum PIERwSI W DŁOŃ!

Sympozjum rozpoczną ogólnodostępne warsztaty w holu głównym, podczas których każdy będzie mógł nauczyć się samobadania piersi (godz. 11:00-14:00). Jak zapewniają organizatorzy, spotkanie jest adresowane zarówno do kobiet, jak i ich partnerów. Następnie odbędą się 3 prelekcjie o charakterze naukowym, podczas których słuchacze dowiedzą się co to jest rak piersi, jakie są jego rodzaje i trendy leczenia, oraz 3 prelekcje o charakterze społecznościowym, gdzie uczestnicy spotkają się z chirurgiem onkologiem, psychologiem klinicznym i dyrektorem ośrodka profilaktyki nowotworowej.

Jak podkreślają organizatorzy, od udziału w wydarzeniu może zależeć życie każdej z pań - lepiej zapobiegać niż leczyć!

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach: https://www.facebook.com/events/524220551776592/ oraz http://biolniep.home.amu.edu.pl/page.php?id=isd&ip=aktualnosci

Wykład otwarty "Kognitywne architektury a jedność umysłu"

Aula XVII UAM, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań

Pan Marcin Miłkowski, profesor w zakładzie Logiki i Nauk Kognitywnych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauki. Autor Explaining the Computational Mind  (MIT Press 2013) nagrodzonej nagrodą Tadeusza Kotarbińskiego przyznawanej przez Sekcję I Polskiej Akademii Nauk, jak również laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki dla wybitnego młodego badacza w naukach społecznych i humanistyce przyznanej w 2014 roku. Otrzymał nagrodę im. Herberta A. Simona przyznawaną przez Association for Computers in Philosophy (IACAP) za istotny wkład w podstawy obliczeniowej neuronauki (2015). Obecnie jest kierownikiem grantu NCN SONATA BIS 5, "Kognitywistyka w poszukiwaniu jedności" (2015-2020). Jednym z rezultatów projektu jest numer specjalny czasopisma Theory & Psychology "Mechanisms in psychology: The road towards unity?" (29 (5), 2019)). Jest również współredaktorem numeru specjalnego czasopisma Synthese o mechanistycznych wyjaśnieniach i unifikacji. Naukowe zainteresowania prof. Miłkowskiego koncentrują się na filozofii nauki, w tym filozofii kognitywistyki, jak również filozofii umysłu oraz informacji. Interesuje się również obliczeniową lingwistyką.

Na wykład, przeprowadzony w języku angielskim, zapraszamy w czwartek, 12 marca br., o godz. 17:00.

Wykład prof. Roba van Tuldera z Rotterdam School of Management

Budynek B Uniwersytetu Ekonomicznego - al. Niepodległości 12

Zapraszamy na wykład: Managing the transition to a sustainable enterprise - moving from intention to realization of sustainable business models, który wygłosi prof. Rob van Tulder z Rotterdam School of Management, Erasmus University. Wykład, przeprowadzony w języku angielskim, odbędzie się 27 marca o godz. 12.00.

Uczelnia dostępna - konferencja prasowa

Sala Lubrańskiego Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał dofinansowanie w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Uczelnia dostępna" na projekt "Uczelnia otwarta dla wszystkich uczelnią na miarę XXI wieku".
Władze Uczelni zapraszają na konferencję prasową, podczas której zaprezentowany zostanie sposób wykorzystania przyznanych środków. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 2 marca, o godz. 11:00.
Konkurs "Uczelnia dostępna" dotyczy realizacji działań mających na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. O projekcie opowiedzą przedstawiciele władz UAM oraz osoby z Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

V Wielkopolski Konkurs Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

AULA NOVA, plac Stefana Stuligrosza 1, godz. 10:00 - 16:00

Celem Konkursu, organizowanego przez Katedrę Edukacji Muzycznej i skierowanego do uczniów ogólnokształcących szkół podstawowych z Wielkopolski, jest animowanie i promowanie szkolnej działalności muzycznej w regionie, propagowanie najlepszych wzorców muzykowania w szkołach podstawowych, promocja solowej i zespołowej sztuki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, promowanie i popularyzacja wartościowej szkolnej literatury muzycznej.
Patronat honorowy: Wielkopolski Kurator Oświaty

Sound Art Festival

Wydział Fizyki UAM, Kampus Morasko, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, Poznań

28 i 29 lutego będą okazją do spotkania przedstawicieli i reprezentantów branży muzycznej na rynku Polskim ze studentami uczelni wyższych Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Artystycznego. W trakcie festiwalu odbędzie się cykl kilkudziesięciu spotkań autorskich, warsztatów, prelekcji, prezentacji nowych technologii, koncertów muzycznych, pokazów artystycznych i wystaw sztuki. Sound Art Festival jest unikatowym projektem w skali kraju, które ukaże duży potencjał regionu Wielkopolski wraz z silną reprezentacją Wyższych Uczelni oraz bogate środowisko branży muzycznej.

Wykład otwarty "Komórki macierzyste w medycynie"

Oddział PAN w Poznaniu, Stary Rynek 78/79

Zapraszamy na wykład "Komórki macierzyste w medycynie", który odbędzie się w poznańskim Oddziale Polskiej Akademii Nauk (sala Turkusowa Pałacu Działyńskich), w czwartek, 20 lutego 2020 o godz 17:00. Wstęp wolny.

Muzykalny UAM

Sala Lubrańskiego Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań

Rektor UAM zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Muzykalny UAM" , który odbędzie się w najbliższą środę, 5 lutego, o godz. 18:00. 

Wykonawcami będą: Chór Pogłosy oraz zespół kakofoNIKT. Organizatorzy tak opisują program koncertu: "Utwory łączące za pomocą eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki kompozycje sakralne z elementami polskiej muzyki ludowej - poprzez śpiew biały, polskie bębny obręczowe oraz baraban. Teksty do tych kompozycji dotyczą spersonifikowanych roślin przenikających się ze słowiańską mitologią i obrzędowością. Nadrzędną inspiracją przyświecającą projektowi są polskie tradycje hałasu - antymuzyki praktykowanej podczas obrzędów związanych z transformacjami pór roku i cykli wegetacji roślinnej oraz przesileniami słonecznymi wyznaczającymi święta przejścia kalendarza przedchrześcijańskiego oraz późniejsze wpływy kalendarza kościelnego".
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie z Panem Lin Xin

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, sala 327, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań

W najbliższą środę, 05.02.2020r. o godz. 18:00 gościem koła "Przekładnia" będzie Pan Lin Xin z Instytutu Polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych, tłumacz m.in. opowiadań Olgi Tokarczuk oraz słownika języka chińskiego na język polski, który proponuje nam rozmowę na temat problematyki przekładu opowiadania pt. "Moje ukochane Beznóżki" Sławomira Mrożka na język chiński.

Dzień Darwina

Collegium Biologicum

Dzień Darwina to międzynarodowe wydarzenie obchodzone od 2009 roku dla uczczenia rocznicy urodzin angielskiego przyrodnika, twórcy teorii ewolucji - Karola Darwina (12.02.1809 - 19.04.1882) w celu upamiętnienia jego osiągnięć i popularyzacji nauk przyrodniczych.
Obchody Dnia Darwina, na który zapraszają pracownicy Wydziału Biologii UAM, we współpracy z Polskim Towarzystwem Nauk o Człowieku i Ewolucji, odbędą się 12 lutego w Auli Wydziału Biologii UAM na Morasku - ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6 (Collegium Biologicum).

Program:

  • 15.30-16.15   Prof. UAM, dr hab. Katarzyna A. Kaszycka, Skamieniałymi śladami człowieka
  • 16.15-17.00   Prof. dr hab. Wiesław Babik, O pochodzeniu człowieka: historia zapisana w genach

Wstęp wolny.

Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego

sala A Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Poznań, ul. Wojska Polskiego 28)

Świadomość konsumentów, że olej palmowy jest niepożądanym składnikiem kupowanych produktów z roku na rok jest coraz większa. Coraz więcej producentów decyduje się na oznaczanie produktów nie zawierających tego składnika. Niektóre kraje europejskie rozważają nawet wprowadzenie ograniczeń w jego stosowaniu, także do polskich parlamentarzystów trafiła interpelacja w tej sprawie. Jednak, pojawiają się też głosy, że ograniczanie oleju palmowego nie ma sensu, a jedynie słusznym rozwiązaniem jest stosowanie tego składnika pochodzącego ze źródeł certyfikowanych. Więc jak to jest z tym olejem palmowym?

1 lutego po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego, z tej okazji 31 stycznia Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza na cykl imprez. Odbędą się wykłady na temat: tropikalnych lasów deszczowych Borneo i Sumatry, dowiedzieć się będzie można więcej na temat oleju palmowego i jego wpływu na nasze zdrowie. Tuż po wykładach będzie można wziąć także udział w specjalnym pokazie "live cooking", na którym zostaną zaprezentowane inspiracje kulinarne oczywiście bez użycia oleju palmowego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Nie jem palmowego - chronię orangutany".

Wykłady odbędą się w 31 stycznia 2020 r. (piątek) w sali A Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Poznań, ul. Wojska Polskiego 28) w godz.: 11:00-12:30. Wstęp bezpłatny, po uprzednim zgłoszeniu na adres e-mail: jwegiel@up.poznan.pl lub tel.: 695-744-932. Liczba miejsc jest ograniczona.

DesignTOK z Nikodemem Szpunarem

Al. Marcinkowskiego 29

Studenckie koło naukowe TOK zaprasza na wykład i Q&A z Nikodemem Szpunarem, projektantem mebli, absolwentem Designu na ASP w Warszawie i National College of Art and Design w Dublinie. Projektuje meble i wyposażenie wnętrz zarówno do produkcji przemysłowej, jak i krótkich serii. Poza markami, współpracuje z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kulturowymi w projektach wystawienniczych.

Przegląd portfolio 10-14. Wykład odbędzie się 07.01.2020r o godzinie 17:30 w Atrium Budynek B.

Pokaz filmu dokumentalnego "Wojna gwiazd"

Wydział Historii UAM

15 stycznia 2020 r. o godzinie 18:00 na Wydziale Historii UAM w Auli im. Prof. Gerarda Labudy odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego na temat działalności miłośników filmu "Gwiezdne wojny" w okresie PRL-u. Opowieść o podejmowanych przez entuzjastów fantastyki aktywnościach stanowi pretekst do refleksji nad mechanizmami kultury popularnej, a także pozwala przyjrzeć się typowym dla omawianego okresu zjawiskom społecznym. Po seansie odbędzie się rozmowa z autorami obrazu.

"Wojna Gwiazd" to film dokumentalny na temat polskiej wersji zafascynowania widzów światem wykreowanym przez George'a Lucasa i przedstawionym w zrealizowanej w latach 1977-1983 kinowej trylogii "Star Wars". Twórcy dokumentu zabierają widza w podróż do czasów PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a liczni uczestnicy życia społeczno-kulturalnego szukali inspiracji w kulturze zachodniej.

Bronisław Piłsudski, Ajnowie i Japonia - wykład

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2

6 grudnia 2019 roku w Collegium Phisicum UAM odbędzie się wykład prof. Shinichiro Sakikawa z japońskiego Kochi University of Technology pt. "Bronisław Piłsudski, Ainu and Japan".

Wykład w języku angielskim rozpocznie się o godzinie 11:00 w sali 16 Collegium Physicum na Kampusie Morasko (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2).

Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Bronisław Piotr Piłsudski herbu Piłsudski urodzony w 1866 był bratem Józefa Piłsudskiego, etnografem zajmującym się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów, który obserwował na Sachalinie, a później na wyspie Hokkaido. Prof. Shinichiro Sakikawa, autor książki pt.,,Rokan-no uta. Aru Karafuto ryukeisha-no ashiato'' (,,Pieśni z woskowych wałków - śladami sachalińskiego zesłańca''), opowie o działalności tego polskiego uczonego.

Republika Korei - Polska, 30 lat stosunków dyplomatycznych - konferencja

Uniwersytetu Poznańskiego 5

28 listopada 2019 roku odbędzie się konferencja Republika Korei - Polska 1989-2019. 30 lat stosunków dyplomatycznych: polityka, gospodarka, kultura.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Ambasada Republiki Korei w Warszawie.

W programie konferencji przewidziano:

wystąpienia naukowców z UAM, UJ, UW, IPN,

wystąpienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego i innych gości,

taniec K-Pop w wykonaniu studentów Filologii Koreańskiej UAM,

taniec z wachlarzami w wykonaniu studentów Filologii Koreańskiej UAM

Organizatorami są:

Polskie Towarzystwo Koreanistyczne (z siedzibą w Poznaniu, UAM) i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Miejsce konferencji:

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Kampus Morasko

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

Ekstraliga Futsalu Kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, SWFiS UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na mecz Ekstraligi Futsalu Kobiet.

KU AZS UAM Poznań - Włókniarz Białystok

Sobota 30.11.2019 godzina 18.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Strona 1 2 52