Dr Andrzej Byrt "Jak Widzi - My i Świat"

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na spotkanie z dr Andrzejem Byrtem. Spotkanie odbędzie się 24 października 2019 (godz. 17.00) w CEUE UEP ul. owarowa 55.

dr Andrzej Byrt- doctor honoris causa, Ambasador RP w Niemczech (1995-2001, 2002-2006) i Francji (2015-2016), wiceminister w resortach współpracy gospodarczej z zagranicą (1991-1995) oraz spraw zagranicznych (2001-2002), były prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Moderator: dr Krzysztof Gołata

Konkurs dla kół naukowych wielkopolskich uczelni wyższych

Urząd Marszałkowski

Zarząd Województwa Wielkopolskiego Uchwałą nr 1342/2019 z dnia 11 października 2019 r. zatwierdził Regulamin Konkursu dla kół naukowych uczelni wyższych Województwa Wielkopolskiego pod nazwą "HydroGen - Wodorowe Pokolenie - Wielkopolska 2050", promujący idę budowania społeczeństwa wodorowego.

Konkurs stanowi wyzwanie dla interdyscyplinarnych zespołów studentów szkół wyższych, działających w kołach naukowych. Prace konkursowe powstałe w wyniku kreatywnego myślenia i umiejętności akademickich w obszarach projektowania, grafiki, inżynierii, ekonomii, ochrony środowiska, biznesu i marketingu, mają znaleźć zastosowanie w rozwijającym się przemyśle wodorowym oraz całym łańcuchu dostaw z nim związanym. Konkurs przyczyni się do promowania idei budowania społeczeństwa wodorowego i tym samym do budowy społeczeństwa świadomego wyzwań z uwagi na zmiany klimatyczne i związane z nimi zmiany społeczno-gospodarcze świata.

Symultana szachowa na UAM z Arcymistrzem

Wydział Matematyki i Informatyki UAM

25 października 2019, o godz. 13:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbędzie się symultana szachowa czyli jednoczesna gra Arcymistrza z wieloma rywalami! Wyzwanie przedstawicieli rektora oraz wydziałów Uniwersytetu podejmie legenda polskich szachów, Włodzimierz Schmidt - 89-krotony medalista Mistrzostw Polski w szachach! To będzie emocjonujący pojedynek! Zapraszamy do kibicowania.

W spotkaniu z Arcymistrzem, będą też uczestniczyli dawni lub obecni pracownicy Wydziału Matematyki i Informatyki UAM: Bogdan Sołtys, Ignacy Nowak, czy Małgorzata Bednarska-Bzdęga, wszyscy są znanymi szachistami. Warto wspomnieć także Janusza Wodę: gracza i działacza szachowego, prezesa Polskiego Związku Szachowego w latach 2004-2008, który był absolwentem matematyki na WMiI UAM. Dodajmy, że sędzią symultany będzie Paweł Staniszewski (absolwent fizyki) - kolejny gracz drużyny Mistrza Polski z 1985 roku (m.in. właśnie z B. Sołtysem i I. Nowakiem).

Doświadczenia polsko-niemieckie - konferencja

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

Instytut Zachodni i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapraszają do udziału w konferencji pt. Doświadczenia polsko-niemieckie i przezwyciężanie konfliktów na obszarze Bałkanów Zachodnich (22.-23.10.2019, Poznań).

Konferencja została zorganizowana w ramach specjalnego programu wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w związku ze sprawowaniem przez Polskę w 2019 r. przewodnictwa w tzw. Procesie Berlińskim, poświęconym udzieleniu pomocy państwom Bałkanów Zachodnich w ich staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Celem konferencji jest krytyczne przedyskutowanie problemu pojednania w relacjach między państwami, społeczeństwami i narodami. Nurtującą kwestią jest m.in. to, czy porozumienie polsko-niemieckie może stanowić inspirację dla innych narodów. Na konferencji zostaną także zaprezentowane doświadczenia państw i narodów zachodnio-bałkańskich. Rozwiązanie problemów wynikających z przeszłości jest konieczne ze względu na deklarowaną przez nie chęć przystąpienia do Unii Europejskiej.

Konferencja składa się z dwóch paneli. W panelu I pt. "Czy istnieje uniwersalna kultura pojednania?", jego uczestnicy - znani badacze i praktycy pojednania - będą się zastanawiać, czy dotychczasowe formy, instytucje i rytuały pojednania obecne w procesach pojednania między historycznie skonfliktowanymi narodami po II wojnie światowej mają wymiar ponadczasowy i mogą być inspiracją dla poszukiwania porozumienia w innych przypadkach?

Panel II pt. "Dialog i pojednanie: doświadczenia społeczeństw na Bałkanach Zachodnich" - z udziałem uznanych ekspertów z państw regionu - będzie poświęcony krytycznej refleksji nad stanem porozumienia między państwami, społeczeństwami i narodami bałkańskimi oraz perspektywami ich współpracy.

Zwiedzanie Kampusu Piotrowo

ul. Piotrowo/Kórnicka

Zapraszamy na spacer i zwiedzanie Kampusu Piotrowo Politechniki Poznańskiej, który poprowadzą przewodnicy z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu. Spacer odbędzie się 13 października 2019 (początek godzina 11 przy skrzyżowaniu ulic: Kórnickiej i Piotrowo).

Planowana trasa:

Godz. 11.00. Spotkanie u zbiegu ul. Piotrowo i ul. Kórnickiej przy tablicy Politechnika Poznańska (od strony Warty - od strony Hali Sportowej).

Przejście przed budynek Wydziału Budownictwa Lądowego i Inżynierii Środowiska PP.

Przejście przed budynek Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania (WBMiZ).

Przejście łącznikiem przez budynek WBMiZ do budynku Wydziału Elektrycznego (WE).

Wyjście przez WE pod samolot myśliwsko-bombowy SU-22M4.

Przejście przez Centrum Wykładowe PP.

Przejście do budynku Biblioteki Technicznej.

Przejście pod Halę Sportową.

Przejście pod Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii. Zakończenie spaceru.

Wstęp wolny!

Dobre i złe transformacje - wykład prof. Leszka Balcerowicza

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na wykład Prof. Leszka Balcerowicza - Dobre i złe transformacje, nawiązujący do 30-lecia reform politycznych i gospodarczych w Polsce.

Wstęp wolny.

Data: 9 października 2019

Godz.: 11:30-13:00

Miejsce: sala audytoryjna B, budynek CEUE, ul. Towarowa 55

Prof. Leszek Balcerowicz - Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991), Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Jerzego Buzka (1997-2000), poseł na Sejm III kadencji (1997-2000), prezes Narodowego Banku Polskiego (2001-2007). Drugi przewodniczący Unii Wolności (1995-2000). Założyciel i przewodniczący rady think tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kawaler Orderu Orła Białego.

V Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej

ul. Piotrowo

Koło Naukowe EduArt, zaprasza do wzięcia udziału w piątej edycji DNI FOTOGRAFII.

Ideą towarzyszącą wydarzeniu jest wprowadzenie użytkownika w świat fotografii, zarówno cyfrowej, jak i tradycyjnej - analogowej, dzięki praktycznym warsztatom oraz spotkaniom ze znakomitymi fotografami. Dni Fotografii są corocznym miejscem spotkań amatorów, pasjonatów i zawodowych artystów fotografików.

Harmonogram

Piątek, 25.10

17:00-21:00

Warsztaty "Podstawy fotografii tradycyjnej i pracy w ciemni" - Koło Naukowe EduArt

fomularz do zapisów: https://forms.gle/kqwBbBHcmdRg6uYKA

liczba miejsc: 20

Sobota, 26.10

9:00-13:00

Warsztaty "Camera obscura - zbuduj swój własny aparat" - Hubert De Jakusz-Gostomski

fomularz do zapisów: https://forms.gle/KmxYhn7mx4HoJjrG6

liczba miejsc: 20

13:00-15:00

MOMF - Małe Objazdowe Muzeum Fotograficzne - spotkanie z Karolem Wilczyńskim

15:00-16:00

Przerwa obiadowa

16:00-17:30

Warsztaty "Fotografia bez aparatu - luksografia" - Koło Nakowe EduArt

fomularz do zapisów: https://forms.gle/92MejDtMGVwprCxk7

liczba miejsc: 20

17:30-19:00

"Kreacja a granice fotografii' - spotkanie w formie dyskusji z Krzysztofem Ślachciakiem

___________________________________________________

☛GDZIE ?

Łącznik między Wydziałem Budowy Maszyn a Wydziałem Elektrycznym, sala A.

Jakiej przedsiębiorczości potrzebuje gospodarka? - debata

al. Niepodległości 10

Debata z udziałem Jadwigi Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii - pt. "Jakiej przedsiębiorczości potrzebuje gospodarka?".

Termin: 3 października 2019 r., godz. 10:00.

Miejsce: aula w gmachu głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, al. Niepodległości 10.

Paneliści:

- Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii,

- dr hab. Killion Munyama, poseł na Sejm RP,

- prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enea Operator ds. innowacji i logistyki,

- prof. dr hab. Tadeusz Kowalski, Katedra Konkurencyjności Międzynarodowej UEP.

Eksperci i politycy będą rozmawiać o tym, jakie warunki trzeba zapewnić do rozwoju całej gospodarki.

Moderator: dr Krzysztof Gołata, Katedra Publicystyki i PR UEP.

Stacja Sensacja w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na Stację Sensację w ramach Poznański Festiwal Kryminału Granda.

Spotkanie "Sens a suspens" - o tym jak mózg łaknie sensu i cieszy się z suspensu z udziałem dr Marty Guzowskiej - archeolożki, pisarki, autorki kryminałów dla dzieci oraz prof. Macieja Błaszaka - filozofa i kognitywisty poprowadzi dr Karolina Nowak - filozof z UEP.

Kiedy: 19.09.2019, godz 19,

Gdzie: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Centrum Edukacyjne Usług Elektronicznych, ul. Towarowa 55, sala 4.1.

Wykład w Obserwatorium Astronomicznym UAM

ul. Słoneczna 36

Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza na cykl wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Pracownicy naukowi obserwatorium przybliżą wszystkim chętnym ciekawe zagadnienia z astronomii.

Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, dwa razy danego dnia. Wstęp na wykłady jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody - obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1,5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba).

Rejestracja na wykłady dostępna jest na stronie obserwatorium i włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Najbliższy wykład pt. Czy śmieci kosmiczne zagrażają naszej cywilizacji? wygłosi 4 października 2019 r. prof. dr hab. Edwin Wnuk.

Kolejne wykłady przewidziane w tym roku to:

8.11.2019 - Co słychać na czerwonej planecie? - dr hab. Wojciech Dimitrow

6.12.2019 - Czy loty w kosmos są zagrożone? - dr Krzysztof Kamiński

Adres Obserwatorium:

ul. Słoneczna 36, 60-286 Poznań

tel: 61 829 2770

Urodziny Ogrodu Botanicznego

ogród Botaniczny, ul. Dąbrowskiego 165

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na swoje urodziny i V edycję Festiwalu Herbaty "Zaparzaj!"

Urodziny odbędą się w weekend 7-8 września 2019 roku, w godzinach od 10:00 do 17:00.

W programie m.in. warsztaty, wystawy, wykłady, pokazy i degustacje.

Spacery na Stulecie: Collegium Maius

ul. Fredry 10

Sto lat temu powstała Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański. Swoje początki wywodzą z niego czołowe poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego.

Zapraszamy do udziału w spacerach po budynkach uniwersyteckich: podróży w czasie i przestrzeni z fascynującą historią ludzi i miejsc w tle.

14 września 2019 odbędzie się kolejny spacer z cyklu "Spacery na Stulecie". Tym razem zwiedzić można będzie budynek Collegium Maius.

Prowadzenie: Piotr Korduba

g. 12:00, start: wejście główne Collegium Maius (ul. Fredry 10)

wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek od 6 września

Spacery są częścią Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Miejsca przypomniane - wernisaż wystawy

ul. Towarowa 55

Przestrzenie CEUE po raz kolejny zamienią się w galerię sztuki. Tym razem od 5 września 2019 oglądać będzie można obrazy trzech młodych malarek. Prace stanowią wyraz eksperymentu nad formą prezentacji miejsc, którem artystki przechowują w pamięci.

Wystawa potrwa do 15 listopada 2019 r. na IV piętrze najnowszego budynku UEP.

Cykl obrazów pt. Miejsca przypomniane jest zbiorem dzieł malarskich trzech studentek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obrazy są efektem pracy twórczej w trakcie trzeciego roku studiów z malarstwa i nawiązują do miejsc, które zostały zarejestrowane, przypomniane i przetworzone w sposób charakteryzujący każdą z autorek.

Wystawa w Ogrodzie Botanicznym UAM

Ogród Botaniczny UAM

Do 31 sierpnia 2019 r. w Ogrodzie Botanicznym UAM trwa wystawa prac Diany Lelonek pt. Od-ludzkie formy przyrodnicze - Centrum Żywych Rzeczy.

Diana Lelonek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportu Polityki 2019 za: "oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia". Instalacja umieszczona w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w wyniku długotrwałych badań terenowych.

Zlokalizowane na terenie ogrodu Centrum Żywych Rzeczy - powołana przez artystkę instytucja - będąc sama w sobie dziełem sztuki, staje się jednocześnie faktycznym działaniem w obszarze społecznym, naukowym i artystycznym. Centrum angażuje się w interakcję edukacyjną, artystyczną i polityczną. Posiadając swoją bazę wewnątrz instytucji goszczącej, zaczyna także wywierać na nią wpływ poprzez zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były zasadniczą domeną zainteresowań Ogrodu Botanicznego - jak np. środowiska hałd śmieciowych czy roślinności terenów poprzemysłowych. W pracach tych szczególną rolę odegrała współpraca z naukowcami. Nie mniej cenne były konsultacje z personelem technicznym ogrodu, które dotyczyły praktycznych aspektów pracy.

Najnowszy projekt Diany Lelonek stanowi połączenie kilku płaszczyzn, dobrze opracowanej bazy teoretycznej - dotyczącej filozoficznych i estetycznych konsekwencji antropocenu, umiejętnego wejścia we współpracę na polu nauk przyrodniczych, w taki sposób, aby z pełną odpowiedzialnością respektować zasady w nich obowiązujące oraz w końcu, ale nie na końcu, płaszczyzny artystycznej, której manifestacją jest złożone dzieło sztuki w formie instalacji, a także wiele innych towarzyszących jej działań.

Kino plenerowe nad Wartą

Politechnika Poznańska, ul. Piotrowo 2

Z okazji 100-lecia Politechnika Poznańska zaprasza na seanse filmowe w plenerze!

Seanse odbywać się będą przed Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Pokazy filmowe są bezpłatne!

Terminy seansów:

18 lipca

1 sierpnia

22 sierpnia.

Spacery na Stulecie: Collegium Minus

ul. Wieniawskiego 1

Sto lat temu powstała Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański. Swoje początki wywodzą z niego czołowe poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego.

Zapraszamy do udziału w spacerach po budynkach uniwersyteckich: podróży w czasie i przestrzeni z fascynującą historią ludzi i miejsc w tle.

6. lipca: Spacery na Stulecie. Collegium Minus

Prowadzenie: Przemysław Stanula

g. 12:00, start: przy ławeczce Heliodora Święcickiego (ul. Wieniawskiego 1)

wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek od 28 czerwca

Kolejny spacer odbędzie się 14. września: Spacery na Stulecie. Collegium Maius

Prowadzenie: Piotr Korduba

g. 12:00, start: wejście główne Collegium Maius (ul. Fredry 10)

wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek od 6 września

Spacery są częścią Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Wykład w Obserwatorium Astronomicznym UAM

Obserwatorium Astronomiczne UAM

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Wykład pt. "... mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości..." wygłosi w piątek 14 czerwca 2019 r. dr Przemysław Bartczak. Zapisy na wykład odbywają się poprzez stronę Obserwatorium: do wyboru godzina 20:30 lub 22:00. Rezerwacja miejsc na wykłady włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Eisteddfod UAM - festiwal kultury walijskiej

Collegium Martineum (ul. Św. Marcin 78)

Już po raz szósty odbędzie sie na UAM festiwal kultury walijskiej Eisteddfod UAM. Celem festiwalu jest szerzenie wiedzy o językach mniejszości, kulturze krajów celtyckich, oraz zacieśnianie związków pomiędzy Polską a Walią czy Irlandią m.in. poprzez tłumaczenia tekstów kultury.

Studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM oraz Towarzystwo Polsko-Walijskie zapraszają do udziału w wydarzeniu. Jest to świetna okazja do zaznajomienia się z kulturą tego mało znanego kraju, a przy okazji zaprezentowania swoich talentów w tak różnorodnych dziedzinach jak: twórczość literacka, tłumaczenia, muzyka i kulinaria.

​Do udziału w konkursach oraz wydarzeniach Eisteddfodu zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie studenci i uczniowie liceów.

Festiwal odbędzie się 17 maja 2019 w Collegium Martineum (ul. Św. Marcin 78) w godzinach: 16-45-20.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 14 maja 2019 o godzinie 18:00 w Foyer Teatru Animacji w Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Marek Ziółkowski z Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UAM, a jego tytuł brzmi: Zakłócenia i manipulacje transmisją wiedzy. Socjologia kłamstwa

Koncert charytatywny #zmalujmycosdobrego

Aula UAM

To już IX edycja koncertu charytatywnego UAM. Tym razem odbywa się pod hasłem #zmalujmycosdobrego. Na koncert zapraszamy w poniedziałek 15 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00.

Na scenie wystąpią: Małgorzata Ostrowska Exclusive, Przybył, TrombQuartet. Wydarzenie poprowadzą Dominika Narożna oraz Bartek Jędrzejak.

Bilety - cegiełki można będzie uzyskać bezpośrednio przed koncertem. Nie prowadzimy ich sprzedaży, a jedynie rozdajemy je licząc na darowizny do puszek. Podczas koncertu odbędą się także licytacje wartościowych przedmiotów.

Koncert stanowi zwieńczenie akcji charytatywnej organizowanej przez studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu: UAM Charytatywnie.

Tegorocznym beneficjentem jest Jakub Czecholiński, który zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym.