3 czerwca - Światowy Dzień Roweru

To właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru! Święto zostało ustanowione 5 lat temu dzięki rezolucji ONZ. Mało kto jednak wie, że za międzynarodowym świętem miłośników dwóch kółek stoi osoba związanego z Poznaniem naukowca i sportowca.

Kobieta na rowerze jedzie drogą rowerową. W oddali widać budynek poznańskiej katedry na Ostrowie Tumskim. - grafika artykułu
Jak co roku, na początku czerwca świętujemy Światow Dzień Roweru.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Roweru miały miejsce w 2018 roku. Data 3 czerwca została ustalona kilka miesięcy wcześniej, w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Było to jednak poprzedzone staraniami wielu aktywistów, zaangażowanych w promowanie jazdy rowerem nie tylko jako sportu, ale i w roli środka zrównoważonego transportu. Na czele osób biorących udział w kampanii dla ustanowienia Dnia Roweru stał dr Leszek Sibilski.

To właśnie on rozpoczął starania, których wynikiem stało się dzisiejsze święto. Podczas pracy naukowej na jednej z amerykańskich uczelni dr Sibilski napisał w 2015 roku artykuł pt. "Cycling is everyone's business", czyli "Kolarstwo jest sprawą każdego". Publikacja stała się pierwszym etapem kampanii, w którą udało się włączyć przedstawicieli Turkmenistanu przy ONZ. Przy ich udziale przedstawiono pomysł Światowego Dnia Roweru członkom Zgromadzenia Ogólnego. Zwieńczeniem tych starań była rezolucja nr 72/272, ustanawiająca datę corocznego święta na dzień 3 czerwca.

Rower a ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych wspiera rower jako zrównoważony środek transportu. Wiąże się to z Celami Zrównoważonego Rozwoju 2030, przyjętymi przez wszystkie państwa członkowskie w 2015 roku. To cel numer 11 zakłada uczynienie miast i osiedli ludzkich bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu.

Jednym ze środków dla osiągnięcia tego celu może być właśnie promocja poruszania się rowerem. Jest to stosunkowo tani środek transportu, a zatem osiągalny dla większej ilości ludzi, niż samochód. Korzystanie z rowerów pozytywnie wpływa na zmniejszenie zanieczyszczeń w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo, mniej osób jadących autami oznacza mniejsze korki, co pozwala na rozwijanie jakości sieci komunikacji miejskiej.

Rower może również wspierać wypełnianie innych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Poruszanie się rowerem nie wymaga bowiem spalania paliw kopalnych, w przeciwieństwie do jazdy pojazdami wyposażonymi w silniki spalinowe. Wspiera także ogólne zdrowie populacji - w końcu jest aktywnością fizyczną.

Postać stojąca za ideą

Dr Leszek Jan Sibilski jest dobrze znany w świecie sportów rowerowych. Od dziecka był związany z Wielkopolską, najpierw uczęszczając do liceum w Jarocinie, a potem studiując na Wydziale Trenerskim Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W latach '70 trenował kolarstwo torowe w Victorii Jarocin, skąd trafił do polskiej kadry olimpijskiej. Wielokrotnie stawał na podium wyścigów w sprincie oraz na 500 i 1000 m. Karierę sportową zakończył w 1983 roku, jednak kolarstwo nadal stanowiło ważną część jego życia.

Oprócz pracy jako reporter i fotograf sportowy, działał w organizacji zajmującej się sportem niepełnosprawnych organizacji Achilles Track Club w Nowym Jorku. Stopień doktora socjologii uzyskał w 2000 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, a karierę naukową kontynuował na uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Za działalność na rzecz promowania sportu u osób niepełnosprawnych został odznaczony m.in. przez burmistrzów Nowego Jorku i Bostonu oraz Chińską Federację Osób Niepełnosprawnych. Jego starania w roli działacza rowerowego przyniosły pozytywny efekt w postaci dzisiejszego Światowego Dnia Roweru.

Podsumowanie

Od 6 lat na całym świecie obchodzimy święto miłośników rowerów. W tym roku wypada ono w sobotę, która dla wielu z nas jest dniem wolnym. Jeżeli mamy taką możliwość, skorzystajmy z pięknej pogody i wybierzmy się na wycieczkę z przyjaciółmi i rodziną.

Przy okazji przypominamy, że trwa rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Przy okazji sobotniej przejażdżki możemy nie tylko zyskać punkty dla Poznania, ale i mieć szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. Więcej na temat rywalizacji można przeczytać w artykule: Rowerowa Stolica Polski 2024 (poznan.pl).

KS