Nowe miasteczka ruchu rowerowego

Nowe miasteczka ruchu rowerowego dla dzieci i mieszkańców powstały na terenie szkoły podstawowej nr 33 (os.Św. Łazarz) i szkoły podstawowej nr 90 (os. Grunwald Południe). Jest to efekt współpracy Wydziału Oświaty, Przedstawicieli Szkół Podstawowych i Zakładu Robót Drogowych.

Rondo i znaki drogowe ustawione przy wjazdach na rondo w miasteczku rowerowym. W głębi Arena. - grafika artykułu
Miasteczko rowerowe /fot. profil FB Z-cy Prezydenta Miasta Poznania p. Mariusza Wiśniewskiego

Miasteczka ruchu rowerowego powstają z myślą o przekazywaniu i poszerzaniu wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego wśród uczniów i okolicznych mieszkańców. Pomysł na powstanie miasteczek ruchu rowerowego wynika ze wspólnych rozmów przedstawicieli szkół i Wydziału Oświaty UMP na temat zagospodarowania terenów szkolnych i podniesienia atrakcyjności szkół.

Miasteczka ruchu drogowego są odpowiedzią na rosnący ruch rowerowy w naszym mieście, także wśród uczniów poznańskich szkół podstawowych, którzy coraz częściej dojeżdżają do szkoły rowerem czy hulajnogą. 

-Uważamy, że naszym zadaniem jest przygotowanie naszych uczniów do codziennego życia, w tym bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.  Miasteczko ruch drogowego daje nam także możliwość prowadzenia, we współpracy z policją, prelekcji i zajęć praktycznych dla naszych uczniów.- opowiada Daniel Banaszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33

Z inwestycji mogą korzystać nie tylko uczniowie danych szkół, ale również mieszkańcy, czy rady osiedli oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Szkoły mogą prowadzić na nich zajęcia lekcyjne, testy na kartę rowerową, imprezy przewidziane w Kalendarzu roku szkolnego (Europejski Dzień Ruchu Drogowego, Dzień Sportu), czy prelekcje prowadzone przez policję. Mieszkańcy z kolei będą mogli korzystać z miasteczek po godzinach pracy szkoły.

Tego typu działania niosą ze sobą wiele korzyści nie tylko dla uczniów, ale również dla całej społeczności. Przede wszystkim przekazywana jest uczniom wiedza na temat obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Ważne jest również świadome uczestnictwo w ruchu drogowym oraz możliwość ćwiczeń praktycznych podczas jazdy na rowerze/hulajnodze.

Link do filmiku promującego miasteczko rowerowe przy SP 33

sieci społecznościowe