Tramwaj na Ratajczaka - ruszają konsultacje

Więcej drzew i zieleni, przestrzeń przyjazna dla pieszych i rowerzystów, uspokojony ruch samochodowy - to najważniejsze założenia koncepcji trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Teraz miasto czeka na opinie poznaniaków i poznanianek - ruszyły konsultacje społeczne dotyczące projektu.

Cała ulica ma stać się bezpieczniejszą i bardziej atrakcyjną przestrzenią publiczną - grafika artykułu
Cała ulica ma stać się bezpieczniejszą i bardziej atrakcyjną przestrzenią publiczną

Budowa trasy tramwajowej i uspokojenie ruchu w ulicy Ratajczaka to drugi etap jednej z najważniejszych poznańskich inwestycji - Projektu Centrum, który zmienia śródmieście w przestrzeń przyjazną mieszkańcom. 

Po przebudowie po ulicy Ratajczaka będzie jeździł tramwaj. Nowe torowisko połączy Wildę i Dębiec ze śródmieściem i pozwoli poznaniakom szybciej dojechać do centrum. Dodatkowa trasa tramwajowa to jednak niejedyna korzyść z modernizacji tego fragmentu miasta. Cała ulica ma stać się bezpieczniejszą i bardziej atrakcyjną przestrzenią publiczną. 

Koncepcja zakłada, że na ulicy Ratajczaka - od skrzyżowania z ul. Matyi do ul. 27 Grudnia - zostaną posadzone dodatkowe drzewa i pojawi się więcej zieleni. Ruch samochodowy zostanie uspokojony,  a na objętym modernizacją obszarze ma obowiązywać strefa zamieszkania. To oznacza, że piesi będą mieli pierwszeństwo na całej ulicy. Chodniki będą wygodniejsze, znajdzie się też miejsce na ogródki gastronomiczne. Przestrzeń będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ulicy pojawią się ławki i stojaki rowerowe.

https://www.youtube.com/watch?v=Ct8rwne7myg&fbclid=IwAR0io6Ls2uURBUVRwXmgXDyuDbuBSkhtohPVhZuHzofQHvP6iPdCHGGEPuI

Całość zaplanowano tak, by końcowy efekt współgrał z niedawno przebudowaną ulicą Taczaka i ul. Święty Marcin. 

Więcej informacji o całym Projekcie Centrum można znaleźć na stronie internetowej:  www.projektcentrum.pl

W ramach konsultacji zaplanowano też spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się we wtorek, 18 lutego o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 75 przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 w Poznaniu. 

Uwagi, propozycje i opinie można zgłaszać nie tylko podczas spotkania, ale również wysłać je mailem na adres: projektcentrum@um.poznan.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Poznania - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, pl. Kolegiacki 17 w Poznaniu. Uwagi można także składać w biurze budowy, które znajduje się przy ul. Święty Marcin 57 - w poniedziałki w godz. 16-18 lub czwartki w godz. 14-16. Konsultacje społeczne potrwają do 28 lutego 2020 roku.

Zakończenie prac projektowych zaplanowano na czerwiec, a budowa ma zakończyć się do 2022 roku. 

AW

sieci społecznościowe