Wybierz rower będziesz zdrowszy

Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, pomaga w uczeniu się czy wspiera w odchudzaniu. Naukowcy z całego świata prowadzą badania, by udowodnić, że to fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Zdjęcie, rower stoi pośrodku rozległego pola. - grafika artykułu
Jazda na rowerze to fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu, fot. AL

To, że jazda na rowerze znacznie poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego, zapobiega otyłości i pomaga w walce z cukrzycą jest powszechnie wiadome, ale nie każdy wie, że czynność ta wykonywana regularnie zwiększa umiejętności uczenia się i koncentracji, co udowodnili naukowcy z Holandii.

Rower a depresja

Naukowcy z Tajwanu z kolei sprawdzili, że regularna jazda rowerem spowalnia procesy starzenia oraz zmniejsza problemy związane z chorobami neurologicznymi, a także wpływa na poprawę nastroju, pamięci oraz tzw. inteligencji kognitywnej, czyli umiejętności podejmowania decyzji w sytuacjach niepewnych i nieprzewidywanych. Regularna jazda na rowerze ogranicza też ryzyko depresji oraz zaburzeń lękowych.

Na pytanie, jak ruch fizyczny (spacer czy jazda na rowerze) wpływa na zdrowie psychiczne szukali odpowiedzi także Japończycy. I tak jak się spodziewano ich badania potwierdziły, że zdecydowanie nawet umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia kondycję psychiczną, ale co ciekawe tylko u panów.  

30 minut dziennie

Naukowcy z USA udowodnili, że pół roku codziennej jazdy na rowerze odmładza mózg o 2 lata. Amerykańscy eksperci twierdzą również, że 30 minut jazdy spokojnym tempem każdego dnia jest wystarczające, aby odczuć poprawę kondycji umysłowej.

Jazda na rowerze jest bardzo polecana osobom, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zdecydowanie szybciej zobaczymy efekty wskakując na rower niż np. spacerując. Godzina jazdy na rowerze w spokojnym tempie wystarczy, by spalić około 500 kalorii. Przy tym nie należy zapominać, że jazda na rowerze jest bezpieczna dla stawów (nie obciąża ich), a także dla kręgosłupa.

AL