Wydział Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu został powołany w roku 1974 jako pierwsza tej rangi państwowa jednostka akademicka w Polsce kształcąca specjalistów dla przemysłu turystyczno-rekreacyjnego. Przez 38 lat siedzibą Wydziału był historyczna kamienica przy ul. Rybaki 19 w Poznaniu, a w 2012 przeniósł się do nowoczesnego budynku dydaktycznego przy ul. Królowej Jadwigi 27/39, zaprojektowanego specjalnie dla potrzeb Wydziału.
Obecnie Wydział posiada opinię ważnego centrum akademickiego kształcenia kadr dla sektora turystyki i rekreacji oraz prężnego ośrodka naukowo-badawczego. Na Wydziale poszczególne jednostki naukowo-badawcze realizują szeroką współpracę ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. Realizowane działania są bezpośrednio związane z interdyscyplinarnym blokiem badań naukowych, dotyczącym ekonomicznych problemów rozwoju turystyki, rekreacji i sportu w Polsce. Wydział prowadzi ciekawe badania, których wyniki wykorzystywane są w opracowywaniu m.in. strategii rozwoju turystyki dla miast w Polsce. Poza tym koncentrują się one na problematyce: konsumpcji turystycznej, zmian w sytuacji na rynku usług turystyczno-rekreacyjnych, wpływu samorządów terytorialnych na rozwój turystyki, rekreacji i sportu, skuteczności działań marketingowych w turystyce i rekreacji, wpływie turystyki na rynek pracy, efektywności funkcjonowania firm turystycznych i rekreacyjnych, ocenie sposobu żywienia i stanu wiedzy o żywności i żywieniu wybranych grup ludności, analizy różnorodnych modeli zachowań w czasie wolnym.
Absolwenci kierunku Turystyka i Rekreacja stosunkowo łatwo znajdują zatrudnienie w sektorze rynku usług turystycznych i rekreacyjnych. Przyjęty model kształcenia na Wydziale daje także możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w tym sektorze gospodarki. Na mocy porozumienia rektorów wszystkich akademii wychowania fizycznego w Polsce na Wydziale istnieje możliwość uzyskania uprawnień instruktora rekreacji ruchowej w wybranej formie aktywności fizycznej.
Absolwenci i studenci, którzy swoją przyszłość związali z turystyką i rekreacją często z pasją oddają się podróżom, rejsom oraz poznawaniu świata "smakiem i zapachem". Jest wśród nich Marta Sziłajtis-Obiegło, najmłodsza kobieta, która samotnie opłynęła świat, Magdalena Skirecka, która zdobywła europejską koronę gór a Przemysław Kwarta razem z żoną weszli na Kilimandżaro.
Absolwenci AWF kierują wielkimi przedsiębiorstwami w branży turystyczno-rekreacyjnej w Polsce i za granicą, tworzą luksusowe ośrodki odnowy biologicznej, prowadzą hotele i ośrodki fitness. Magdalena Siemaszko, prowadzi schronisko Samotnia w Karkonoszach. Jednym z naszych absolwentów jest także Marcin Opałek, pomysłodawca Traktoriady - realizowanej od 2001 roku wyprawy "Ursusem Dookoła Świata" oraz organizatorem Polskiej Ekspedycji Amazońskiej. Natomiast Beata Kaczor (pracownik Wydziału TIR) jest współtwórcą jednego z największych festiwali podróżniczych w Polsce. Do znanych absolwentów Wydziału TiR należy także Jakub Jędrzejewski, pełniący obecnie funkcję wiceprezydenta Poznania.
Zobacz również

Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych

Wykład otwarty: "Społeczna psychologia zemsty"

Rozstrzygnięto konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie
